lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sekonder İnfertilite Nedenleri ve Tedavisi anlama

Sekonder İnfertilite Nedenleri ve Tedavisi anlama

Bir kadın ve bir erkek geçmişte sorunsuz bir şekilde çocuk sahibi olmuş olabilirler ama bir yıl sonra bir çok çalışma yaptıkları halde bebek sahibi olamayabilirler Sekonder infertilite en az bir çocuk sahibi olduktan sonra yaşanan kısırlığa verilen addır .Düşündüğünüzden daha fazla yaşanan bir sorundur ve birinci derece kısırlık kadar yaygındır. Birinci derecede kısırlık medyada yeteri derecede ilgiyi alırken ikinci derece kısırlık yeterli ilgili hiçbir zaman alamamıştır.

Uluslararası hastalık kontrol merkezi tarafından toplanan istatistiklere göre bir çocuk sahibi çiftlerin
% 11 i ikinci derecede (sekonder infertilite) kısırlık yaşamaya devam ediyorlar. Bu yaklaşık 4 milyon aileyi içine alıyor yani dünyada tüm kısırlık yaşayan çiftlerin yarısı kadar ediyor.

Sekonder kısırlık yaşayan çiftler zaten bir çocukları olduğundan ne yazık ki en yakınları tarafından bile arkadaşları, aileleri hatta birinci derecede kısırlık yaşayanlar ve doktorlar tarafından göz ardı ediliyor ve adeta küçümseniyor.

Bu tür sekonder kısırlık yaşanıyorsa ikinci defa hamile kalmak ve tedavi olmak için 35 yaşından daha genç kadınlar bir yıl bekleyebilir ama 35 yaşın üzerinde iseler 6 aydan fazla beklememeliler.
Eğer ikinci çocuk için çaba harcadığınız halde hamile kalmakta zorlanıyorsanız test ve tedavi olmakta geç kalmamalısınız .Kısırlık bazı nedenlerle zamanla daha da kötüye gidebilir. Tedavileri geciktirmek daha sonra tedavi oranındaki başarı oranında düşmesi anlamına gelebilir. Bu nedenle bir an önce gerekli başvurular için araştırmalarınıza başlamalısınız.

Sekonder İnfertilite nedenleri
Sekonder infertilite ilk kısırlık (primer infertilite) nedenleri ile aynı sorunlar neden olur. Bu nedenleri şöyle sırlayabiliriz

Erkek kısırlığı düşük sperm ya da hiç spermin olmaması nedeniyle, sperm şekli (aynı zamanda sperm morfolojisi olarak da bilinir), ya da sperm hareketliliği ile ilgili sorunlar
Yumurtlama ile ilgili sorunlar, düzensiz yumurtlama olması yada hiç olmaması yani anovulasyon olayı
Fallop tüplerinin kapalı olması
Endometriozis
Myomlar .
Tekrarlayan Düşükler.

Kısırlık ve tüp bebek vakalarının vakalarının yaklaşık üçte biri erkek kısırlığı üçte biri kadın ve diğer üçte biride kadın ve erkek olarak eşit ölçüde açıklanamayan kısırlık olarak belirtilir.
Geçmişte bir sorununuz olmayabilir ama bu kez sorun yaşayabilirsiniz ve bunun nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Bu gerçekten iyi bir soru ama ne yazık ki bir cevabı da olmayabilir.

Yaş faktörünüz olabilir. ilk çocuğunuzu doğurduğunuzda belki çok gençtiniz Belkide ikinci evliliğiniz ve bu evliliğinizi daha geç bir yaşta yaptınız .Bazı kısırlık nedenleri endometriozis veya büyüyen myom gibi zaman içinde oluşan ve kısırlığa neden olan sorunlar olabilir.İlk çocuğunuzda aldığınız kilolarınızı kaybetmediyseniz ve üstüne daha da artırdıysanız buda bir kısırlık nedeni olarak hamile kalmanızı engelleyebilir.

Sekonder Kısırlık Tedavisi nasıl olur?
Sekonder Kısırlık yani Ikincil kısırlık tedavisi ilk kısırlık vakalarında olduğu gibidir. Aynı tedavileri içerirler :

Tüp bebek ve kısırlık ilaçları kullanılır..
Aşılama yapılır .
Tüp Bebek tedavisi ve bununla birlikte daha önce bahsettiğimiz yardımcı üreme teknikleri de birlikte kullanılabilir.
Cerrahi müdahalelerle laporaskopik cerrahi,kapalı yumurta kanallarının açılma işlemi yapılıp yumurta çatlatma ve takiple tedavi denenebilir ya da myom yada endometriozis ile ilgili müdahale yapılıp
tüp bebek tedavisine başlanabilir.

İkinci defa çocuk sahibi olmak için çabaladığınızda ,bununla ilgili araştırmalar içine girip ve hatta
tüp bebek tedavisi için görüşmeler yaptığınızda aileniz ya da etrafınızdaki arkadaşlarınız aşırıya kaçtığınızı ısrarcı olmamanız, relax olmanız gerektiğini zaten bir çocuğunuzun olduğunu size hatırlatabilirler.. Eğer çocuk sahibi olmak isteyip olamıyorsanız bunun zaman zaman ilk defa kısırlık tedavisi görmekle aynı olduğunuz duygu olarak aynı “yoksunluk duygusunu “çekebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu konuda yardım almaya çalışma ,çabalamak ve tıbbi tedavileri kullanmak hiçbir zaman aşırı değildir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ