Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erkekte İktidarsızlık İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Erkekte İktidarsızlık İle İlgili En Sık Sorulan Sorular
– Erkekte İktidarsızlık nedir?

Uzunca bir süre bir insanin cinsellikle ilgili arzu duyup iliskiye girmek için yeterince sertlesme elde edememesi durumuna sertlesme sorunu, iktidarsizlik adi verilir. Iktidarsizlik kelimesinin asagilayici bir anlam tasimasindan dolayi biz cinsel islev bozuklugu veya sertlesme sorunu gibi ifadeleri tercih ediyoruz.Yani tek bir kez cinsel iliskide basarisiz olan insanin hemen doktora basvurmasi gerekmiyor. Ancak bu durum tekrarlar, uzunca bir süre devam eder ve bir mutsuzluk sebebi haline gelirse sertlesme sorunu ile doktora basvurmalidir.

 

– İktidarsızlık sorunu olan kişi hangi doktora başvurmalı?

Cinsel Fonksiyon Bozukluklari’yla ilgili sorunlar tek bir doktor tarafindan degil, 4-5 degisik branstaki uzmanin bir arada çalistigi gruplar tarafindan degerlendirilmelidir. Bunlar basta Üroloji-Androloji uzmani olmak üzere psikiyatrist, nörolog, dogum kontrol uzmani, iç hastaliklari uzmani, ve endokrinolog yani hormonlarla ilgilenen doktorlardir. Bunun nedeni sertlesme sorununun son derece komplike bir olay olmasi ve birçok nedenden kaynaklanmasidir. Bu tür bir sorunu olan kisi öncelikle bir Üroloji-Androloji uzmanina basvurarak sorununu tüm açikligi ile anlatmalidir. Derdini söylemeyen derman bulamaz, sertlesme sorunu olup da doktora gitmekten çekinenler, bu konuda deneyimli olmayan ve uygun bransta olmayan hekimlere basvuranlar veya doktora basvurdugunda asil derdini söylemekten çekinerek baska sikayetlerden bahsedenler bu sorunla uzun süre yasamak zorunda kaliyorlar. Sertlesme sorunu ile bize gelmesine ragmen çesitli agrilardan, idrar yapma sorunlarindan bahsedip esas sorununu anlatmakta sikinti çekenlere çok rastliyoruz

 

-Erkeklerde  İktidarsızlık neden kaynaklanıyor?

10-15 yil öncesine dek iktidarsizligin tamamina yakininin psikolojik oldugu kabul ediliyordu, daha sonra penisin sertlesme fonksiyonunun açikliga kavusmasi ile önemli bir oranin da fiziksel nedenlerden kaynaklandigi ortaya çikti. Iktidarsizlik nedenlerini 3 ana bölümde gruplandirabiliriz; a- Organik yani fiziksel nedenler, b- Psikolojik nedenler, c- Organik ve psikolojik faktörlerin birlikte oldugu durumlar. Esasinda iktidarsizlik durumu fiziksel nedenler ile hafif belirtiler gösterse de, özellikle erkeklik gururunun büyük önem tasidigi ülkemiz kültürünün etkisi ile kisilerde olusan mahcubiyet, güven kaybi, strese girme gibi ruhsal sikintilar ile ortaya çikan psikolojik faktör çogu zaman fiziksel faktörün üstüne eklenerek hatta daha ön plana çikarak cinsel fonksiyon bozuklugu tablosunu belirginlestiriyor.

Iktidarsizligin nedenini anlamak için peniste sertlesmenin nasil oldugunu bilmek gerekiyor. Hormonlarin da etkisi ile artan libido, yani cinsel arzu sonucu görsel veya kokusal yolla uyarilan beyin, bel kemiginin arasindaki sinirler araciligiyla penisi uyarir ve bu uyari sinir sistemiyle penise ulastiginda penisin içinde bazi maddeler salgilanir. Bu maddelerin salgilanmasinda amaç kan damarlarini gevsetmektir. Damarlari gevsetmede rol oynayan nitrik oksit dedigimiz bir maddedir. Nitrik oksitin salgisini engelleyen her hastalik ve her etken iktidarsizliga neden olur. Sertlesmenin olmasi için kanin penisin içindeki sertlesen bir çift esnek kilifin içine dolmasi gerekir. Eger damarlarda bir sorun varsa kan penisin içine yeteri kadar dolamaz veya dolsa bile kisa sürede disariya kaçar ve sertlesme sorunu meydana gelir.

Yani istegi ortaya çikartan hormonlardaki azalma, beyinden uyariyi ileten sinirlerdeki sorunlar, kan dolmasini saglayan damarlardaki yetersizlik ve sertlesmeyi saglayan kiliflarin içindeki yapisal sorunlar iktidarsizligin fiziki sebeplerini tek baslarina veya ortaklasa olusturabilirler.

– Erkeklerde Damar sertliği de iktidarsızlığa neden olur mu?

Damar sertligi tansiyon yüksekligine neden olur, damar cidarlarinin yapisi bozulur ve bu nedenle da damarlari gevsetip penise kan dolmasini saglayan nitrik oksidin salgisi azalir. Bu durumda da sertlesme sorunu görülebilir.

– Kaza geçirdi iktidarsız oldu diyorlar bu olabilir mi?

Trafik kazalarinda veya herhangi bir kaza nedeniyle sinir ileti sisteminde ve bölgeye kan tasiyan damarlarda bir kesilme olabilir ve bu durum penise kan gitmesini engelleyerek iktidarsizliga neden olur.

Erkeklerde Şeker hastalığı iktidarsızlığa neden olur mu?

Seker hastalarinda hem nörolojik, hem de damarsal sorunlar ortaya çikabiliyor. Seker hastaligi özellikle tedavi edilmedigi taktirde sinir sistemi üzerinde son derece olumsuz etkiler yaratir. Göz sinirlerini tahrip ederek görmeyi engelleyebilecegi gibi penise beyinden mesaj ileten sinirler üzerinde de tahribat yapabilir. Bu sistemin çalismamasi da iktidarsizliga neden olabilir. Ayrica seker hastaliginda ortaya çikabilen ciddi damarsal sorunlar da penise giden kan miktarini azaltarak sertlesme bozuklugu yapar.

Başka hangi hastalıklar erkeklerde  iktidarsızlık nedenidir?

Alzheimer, Multiple Skleroz gibi beyin içinde algilamayi yapacak nöronlari etkileyen hastaliklar da iktidarsizlik nedeni olabilir.

– Alkolün  iktidarsızlığa ne gibi bir etkisi var?

Sürekli ve yüksek miktarda kullanilan alkolün sinir ve damar sistemi üzerine olumsuz etkileri vardir.Devamli alindiginda sinir uçlarini uyusturuyor ve beyinden gelen iletiye etkiliyor. Böylece penisteki maddelerin salgisini azaltiyor. Yani az miktarda kullanildiginda stresi azaltarak cinsel aktiviteye olumlu katki gösterebilen alkol daha yüksek miktarlarda ve sik kullanildiginda bir iktidarsizlik nedeni olabilir.

– By-pass ameliyatı sonrasında birçok kişi sertleşme sorunu yaşıyor bu durum neden kaynaklanıyor?

By-pass sonrasi aort çevresindeki dokulardaki hasar nedeni ile sertlesme için gerekli sinir ve damarlar da zarar görebiliyor. Ve bu nedenle ameliyat sonrasi hastalarin önemli bir bölümünde ereksiyon sorunu yasaniyor. Bunda ameliyat sonrasi kullanilan bazi ilaçlarin da önemi etkisi olabiliyor.

– Sertleşememe sorunu ile size başvuran bir erkek ne gibi testlerden geçiriliyor?

Ilk asamada hastadan durumu ile ilgili detayli bilgi alinir. Bu sirada doktor ile hasta arasinda bir güven ortami olusmasi için hastanin tüm dertlerini, sikintilarini ve endiselerini rahat ve huzurlu bir ortamda uzun uzun anlatmasina imkan saglanmalidir. Derdini rahatça anlatan ve dinlendigini, anlasildigini hisseden bir hasta hem kismen de olsa huzur bulacak hem de doktorun yaptiracagi tahlillere ve uygulayacagi tedaviye çok daha fazla istek ile uyum gösterecektir. Iktidarsizlik gibi, psikolojik faktörlerin bir asamada muhakkak isin içine girdigi bir konuda basarili tedavinin ilk adimlari çogunlukla bu ilk görüsmede atilir. Üroloji- Androloji uzmani kisinin geçirdigi hastaliklar, kullandigi ilaçlar, damarsal yapisi, tansiyon sorunu, seker gibi birçok soru sorar, hastanin bu sirada psikolojik yapisi da degerlendirilir. Özel merkezlerde bu konuda uzman Psikolog da devreye girer.

– Hangi testler yapılıyor?

Rutin olarak damarsal, nörolojik, metabolik ve hormonal, tetkikler uygulanabilir. Prostat kanseri var mi, karaciger fonksiyonlari normal mi? sorularina yanit aranir. Kardiyolojik anlamda bir sorunu olup olmadigi incelenir

Hastanin anlatimindan sorunun aniden ve kisa zaman önce ortaya çiktigi, karmasik bir sorun olmadigi kanisi uyanirsa bu konuda uzman olan doktor kisisel kanaatini kullanarak oldukça pahali, yorucu ve zaman alacak olan bazi detayli tetkiklere girmeden minimal tetkik uygulayarak tedavi asamasina direk olarak geçip özellikle psikolojik etkilerle belirginlesmis sertlesme sorunlarini hizla halledebilir. Fakat gerekli ve özellikle karmasik oldugu anlasilan durumlarda bazi özel tetkiklere gerek vardir.

Doppler tetkiki: Damarlarin tikali olup olmadigini, penise sertlesme için yeterli kan akimini saglayip saglayamadiklarini görmek için doppler ultrasonografi uygulanabilir. Erkeklerde sertlesmenin olusmasinin 2 asamasi var; kanin penis içindeki bir çift sertlesmeyi saglayan esnek kilifa dolmasi ve kanin –gerektigi sürece bu kiliflar içinde kalarak sertligi korumasi. Doppler yarim saatlik bir inceleme ile iste bunu ortaya çikaran bir tetkiktir. Kisinin doppler çekilmeden önce aç olmasi gerekmiyor. Tek istenilen rahat ve huzurlu olmasi. Önce hastanin normal halde damar fonksiyonlarina bakilir, daha sonra bir igneyle ereksiyon saglanarak sertlesme halindeki damar fonksiyonlarinin nasil çalistigini incelenir. Tam ereksiyon olusuyor mu, ereksiyon ne kadar devam ediyor bunlari ölçülür. Çünkü damarlarda kan gelebilir ama kan erken çikarsa ve ereksiyon tam cinsel birlesme aninda biter. Bu tetkik hasta rahatken ve tam sertlesme saglanmadan yapilir ise yaniltici sonuçlar verebilir, gereksiz ameliyatlara yol açabilir ve hiçbir basari saglanamaz. Özellikle psikolojik sorunlarin ön planda oldugu veya sonradan belirgin olarak tabloya eklendigi kisilerde ve anksiyete yani evham seviyesi yüksek kisilerde veya tetkik huzur vermeyen bir ortamda uygulandiginda stres nedeni ile sertlesme faktörleri gerçek yasamdaki gibi harekete geçmeyeceginden doppler tetkiki yaniltici sonuçlar verebilir.

Radyolojik inceleme: Dopplerin devami seklinde yapilir, dopplerde göremedigimiz damarlari radyoljik arastirmada görebiliriz ‘Erkekte ereksiyonun olusmasi için ne kadar akima gereksinim var, ereksiyonu ne kadar süre muhafaza edebiliyoruz? sorularina yanit buluyoruz. Bu durumlarin normal ve normal olmayan sinirlari var. Onu ölçüyoruz. Bu da psikolojik yapidan etkilenebilen ve sadece gerektiginde uygulanan bir yöntemdir.

– Hormon testinde ne ölçülüyor?

Hormonlar yani erkeklik hormonu denen testesteronun yeterliligi, ve cinsel fonksiyonu düzenleyen diger hormonlar kan tahlili ile ölçülüyor. Erkeklik hormonunun azligi kiside gözle de izlenebilir, sakallar seyrek ve az olur, ses incedir vs. Tabii hormonal ve hiçbir erkeklik sorunu olmayan bazi kisilerde de genetik nedenler ile killanma ve diger fiziki özellikler farklilik gösterebilir.

– Erkeklerde İktidarsızlık teşhisi ne kadar sürede konur?

Hastanin tetkiklere ayiracagi bir veya iki gün yeterlidir ama psikolojik faktörler de devrede ise tani ve tedavi bazen bir ay kadar olabilen bir süreçte gerçeklesir.

Tüm bu testlerin maliyeti ne kadar?

Tüm testler çogu kiside gerekli degil. Ben sadece bariz organik sorunu olanlarda bütün testleri uyguluyorum ve bunlar çogunlukla tedavi için ameliyat gerektirecek hastalar oluyor. Günümüzdeki etkin tedavi alternatifleri ile birçok hastamin sorununu fazla tetkik yaptirmadan daha direk yolla çözümlemeyi tercih ediyorum. Karsima gelen birçok hastada gereksiz birçok tetkikin defalarca ve çogunlukla ehil olmayan ellerde standart disi yapildigini görmek üzücü. Bu kisiler sonuçta gereksiz oldugundan basari da saglanamayan ameliyatlar ve tedaviler sonrasi umutsuzluga kapiliyorlar.Bu konuda tetkik ve tedavi standartlarini belirlemek, uzman ekipler olusturmak, egitim vermek, kilavuz formatlar olusturmak, halki bilgilendirmek üniversite kliniklerinin ve bu konuda faaliyet gösteren bilimsel derneklerin sorumlulugundadir.

– Tüm testler yapıldı hastada sertleşme sorunu belirlendi. Bu aşamadan sonra nasıl bir tedavi uygulanıyor?

Sertlesme sorununa yol açan psikolojik ve fiziksel sorunlarin farkli tedavi yöntemleri vardir. Tedavi asamasina gelince bu konuyu da hasta ile detayli olarak konusmak gereklidir.

Kisinin sorununun ciddiyeti, onun ve hatta partnerinin bu soruna olan yaklasimi, kisinin saglik durumu, yasi, cinsel yasamdan olan beklentileri ve maddi durumu degerlendirilerek o kisiye özel bir tedavi plani yapilmalidir. Hastanin mutlu olacagi yöntemi belirlemek tedavinin basarisi için hayati önem tasir. Örnegin 65 yasinda olan ve amaci 60 yasindaki esi ile haftada bir defa beraber olmayi amaçlayan seker hastasi bir kisi gerekli bilgiler ile donatildiginda çogu zaman bir protez ameliyati yerine daha basit çözümlere yönelebilir. Tabii ki daha genç ve aktif bir cinsel yasam beklentisi olanlar ise daha radikal önlemleri tercih edeceklerdir.

Tedavi asamasinda da tani asamasinda da son yillarda gelistirilen bazi ilaçlar büyük fayda saglamaktadir.

Çok az sayida tetkik sonucu tam uygun adaylar seçilerek kullanilan uygun dozda ilaç tedavisi ile sinirdaki vakalar, özellikle psikolojik faktör eklenmesi ile belirginlesen iktidarsizlik sorununda saglanacak düzelme hastanin kendine ve doktoruna güvenini kazanmasini saglayarak tedavinin ileri asamalarini kolaylastirir. Psikolojik faktörün doktora saglanan güven veya psikolojik destek ile ortadan kalkmasi kisir döngünün kirilmasini, sorunun tam olarak tanimlanmasini ve tedavi yöntemlerinin olumlu netice vermesi sonucunu dogurur. Bazen durum raydan çikan oyuncak bir trenin raya geri yerlestirilmesi kadar basittir; psikolojik destek ve geçici bir ilaç tedavisi ile sorun ortadan kalkar, basarili performansi ile mutlu olan hasta çogu zaman tesekkür için bile aramaz, adeta o sorunlu dönem hiç yasanmamistir. Bazi durumlarda ise sorun ciddi saglik sorunlari olan hastada belirgin organik nedenler sonucu olusmustur, birçok detayli tetkik yapilir, hastaya tedavi alternatifleri hakkinda genis bilgi verilir. Fakat çogu zaman hastalar doktorlarinin rehberliginde tedavi alternatiflerini deneyerek kendilerine en uygun olani saptamayi tercih ederler. Burada dikkat edilecek nokta en kolay ve en ekonomik tercihten baslayarak basamak basamak ilerlemek ve fazla da zaman kaybetmeden neticeye ulasmaktir.

  Erkeklerde İktidarsızlığın tedavisinde hangi ilaçlar kullanılıyor?

Birinci öncelik hastaya sorununun bir sekilde mutlaka asilacagi güvenini vermektir. Bu güven duygusu ve kisa süreli düsük doz ilaç tedavisi ile iktidarsizlik sorunu ile gelen hastalarin büyük bir çogunlugunun sorunu çözümlenebilir.

Belirgin damar, sinir hastaliklari gibi fiziksel sorunlar yasayanlarda da günümüzde gelisen ilaç tedavilerinden faydalanmak mümkün olabilmektedir. Tüm dünyada Viagra ile baslayan yeni bir ilaç grubu giderek gelismekte olup daha hizli etki, daha uzun etki ve daha az yan etki gibi özellikler içeren yeni türevler hizla gelistirilerek tedavide yerlerini almaya baslamislardir. Bu degisik ilaçlar ile her hastaya kendi ihtiyaci olan ilaci mümkün olan en düsük dozda uygulayarak cinsel iliskide bulunmasi saglanabilmektedir. Kisa süreli etkisi olan ilaçlar, etkisi bir iki güne kadar uzayan ilaçlar, iliskiden hemen önce tok karnina alinabilen ilaçlar arasinda hastanin durumuna en uygun olan ilaç tercih edilerek ve azdan çoga dogru doz ayarlanarak basarili tedavi yapilabilmektedir. Yalniz bu ilaç gurubu nitrit-nitrat içeren ve damar genisletme amaci ile bazi kalp hastalarinin kullandigi ilaçlar ile birlikte kesinlikle kullanilmamalidir. Bu taktirde asiri tansiyon düsmesi ile bayginlik ve hatta hayati tehlikeye dek uzanan ciddi komplikasyonlar görülebilir. Bu ilaçlari kullananlar mutlaka kalp doktorlari ile görüserek mümkün ise bu ilaç gurubu disinda ilaçlara yönelmeli ve aradan 10 gün kadar bir süre geçtikten sonra Üroloji-Androloji uzmanlari tarafindan uygun görülen iktidarsizlik ilacini kullanmalidirlar. Zaten birçok sahtesi isportaci tezgahlarina dolusmus olan Viagra ve benzeri ilaçlarin gerçekleri dahi bilinçli kullanilmadiklarinda faydasiz hatta tehlikeli olabilirler.

Vakum ya da pompa cihazı nedir?

Peniste sertlesme organ içinde bulunan ve kökleri penisin arkasindan kemige kadar uzanan bir çift esnek kilifin kan ile dolmasi sonucu olusur. Pompa cihazi esasinda vakum yani emme prensibi ile çalisir: penisin içine yerlestirildigi tüp seklinde bir cihazin havasi basit bir pompa yardimi ile disariya alinir. Bu durumda penis negatif basinçli ortamda kalacagindan burada kan toplanir, daha sonra penis dibine yerlestirilen sikica bir lastik halka ile de kanin organ içinde hapis kalmasi ve organi sertçe tutmasi saglanabilir. Bu yöntem ile penis boyunun büyütülebilecegi iddialari da yapilmissa da kalici bir etkisi olmamakta sadece penis dibindeki siki lastige tahammül edilebildigi sürece saglanan sertlesme ile cinsel iliski saglanabilmektedir. Pompanin kullanimi sirasinda bir çok kisi cani acidigindan yöntemi terk etmekte, lastigin gerisinde kalan kisim gevsek oldugundan mentese etkisi ile penis kolaylikla kivrilabilmekte, kan akimi durdugundan penis oldukça hissiz olmakta ve organ sogumaktadir. Türkiye’de pek tercih edilen bir yöntem olmayip benim hastalarimdan yaklasik hiç biri uzun dönemde bu yöntemi tercih etmemistir.

– İdrar yolundan fitil yöntemi nedir?

Bu yöntemde hasta kimyasal bir madde içeren ilaci özel bir cihaz ile idrar yolunun dis agzindan birkaç santim içeri sokarak yaklasik penisin orta kisimlarinda idrar yolunun içine birakiyor. Hafif bir rahatsizlik hissi disinda fazla bir agri vermeyen bu uygulama ile ilaç idrar yolundan emilerek penisin dolasimina geçiyor ve damarlari gevsetme etkisi ile sertlesme sagliyor. Bu uygulamanin etkisi herkeste yeterli olmayip her uygulamada da ayni netice alinamayabiliyor. Buna ragmen bunu yeterli görerek bu yöntemi halen tercih eden hastalarim mevcut.

– İktidarsızlığın İğne ile tedavi yöntemi nedir?

Bu yöntemde ince ve tercihen otomatik tertibatli, seker hastalarinin insülin için kullandigina benzer bir igne ile hasta penisine ilaci zerkediyor. Penisin içindeki esnek kiliflardan birinin içine ulasan bu ilaçla da damarlar genisler, kan akimi artar ve sertlesme yeterli bir süre için saglanabilir. Bu igne yapma teknigi el becerisi yeterli olan kisilere kolaylikla ögretilerek doktora gitme ihtiyaci olmadan kendileri istedikleri zamanlarda bu uygulamayi yapabilirler, genellikle haftada 2 defa uygulama önerilmektedir. Bu yöntemde ignenin acisi, uygulamayi basarabilme gibi sorunlar, injeksiyonlarin sikligi ve zamanla ortaya çikabilen komplikasyonlar görülmesine ragmen ekonomik ve basarili oldugundan daha ziyade seyrek ihtiyaci olanlarca tercih edilebilmektedir. Fakat ilk denemelerde ve doz asimlarinda penisin sertligini saatlerce sürdürmesi ile priapism denilen sorun ortaya çikabilmekte ve bu durumun bir uzman doktor tarafindan müdahale ile kisa zamanda sonlandirilmasi gerekmektedir, aksi taktirde kalici hasar olusabilir.

– Penis protezi veya mutluluk çubuğu nedir?

Bahsettigimiz gibi kan dolumu ile sertlesmeyi saglayan penisin içindeki esnek kiliflara bir sekilde kan gelip içinde yeterli süre kalamaz ise ve tüm tedavi yöntemlerine ragmen hastanin iktidarsizlik sorunu halledilemez ise son çare penis protezi uygulamaktir. Son çare olmasina ragmen sonuçlarinin büyük oranda yüz güldürücü olmasi, vücutta kullanilan birçok protezden farkli olarak kisinin istediginde partnerine bile belli etmeden bedeninin tabii bir parçasi olarak kullanabilmesi kisirlik derdinin en kötü ihtimal ile bile halledilebilir bir sorun olmasini saglamaktadir.

Protezlerin basit, ucuz ve daima sabit bir sertlikte kalan tipleri oldugu gibi ileri teknoloji ile penisin dogal sertlesme ve gevsemesini istege bagli olarak gerçeklestirebilen modelleri de mevcut. Bu ileri modelleri kullanabilmek biraz el becerisi gerektirse de bunu kisa sürede ögrenebilmek mümkün olmaktadir.

Bütün protez çesitleri bir çift olarak penisin içindeki esnek kiliflarin içine kisa bir ameliyat ile yerlestirilir, uygun bir yere örnegin sünnet hattina getirilen ameliyat hatti iyilestikten sonra ancak bir doktor dikkatli muayene ile hastanin protezi oldugunu anlayabilir, partneri veya çevresindekiler bu durumu kisi çiplakken, hatta cinsel faaliyet sirasinda dahi anlayamazlar. Ameliyattan bir ay kadar sonra hasta protezini kullanarak basari ile cinsel iliskiye girebilir. Pompali protezi olan kisi uygun zamanda penisinin veya torbasinin belli bir yerine konulmus olan mekanizmayi bir el hareketi ile aktive ettiginde rezervuar kismindaki sivi ayni kani taklit ederek penisin içindeki protezin içini doldurur, basinç ile penis uzar, genlesir ve sertleserek cinsel iliskiye hazir hale gelir. Bu durum kisiye herhangi bir agri veya rahatsizlik vermez, kisi iliskiden haz alir ve bosalma normal olarak gerçeklesir, istenirse çocuk sahibi dahi olunabilir. Iliski sonlandiginda gene bir el hareketi ile ilgili bölgeye dokunularak sivinin rezervuar kismina geri dönmesi saglanir, penis istirahat halindeki boyutlarina geri döner.

– Protez herkese uygulanabilen ve hiçbir sorun yaratmayan mucize bir yöntem midir?

Maalesef hayir, protezi sadece son çare olarak tercih ediyoruz. Kontrolsüz seker hastaligi gibi ameliyat sonrasi iltihabi arttiracak durumu olanlara, alerjik bünyesi olanlara, agir kalp hastaligi olanlara, çok ileri yasta, el becerisi yetersiz olanlara vb. bu ameliyati uygulamiyoruz. Tabii ki neticede bu da bir ameliyat ve her ameliyat gibi belli riskler mevcut. Ayrica ileri teknoloji ürünü dahi olsa kullanilan protezlerde nadiren arizalar ortaya çikarak degistirme geregi duyulabiliyor. Tüm protez ameliyatlari infeksiyon açisindan riskli olup bu tip ameliyatlar uzman bir ekip tarafindan bilinçli bir cerrahi ile ve uygun ortamlarda gerçeklestirilmelidir. Penis protezi ameliyatlari özel saglik sigortalari kapsaminda olmayip Emekli Sandigi tarafinda sadece pompasiz basit modeller için ödeme yapilmaktadir. Bizim tercih ettigimiz pompali ve ileri teknolojili modeller 3500 dolar civarindadir. Bir teknik sorun çikmadigi taktirde protezlerin belirli bir ömrü olmayip yasam boyu kullanilabilirler. Protez takilmasi için belirli bir alt ve üst yas siniri olmayip, cinsel gelisimini tamamlayarak cinsel faaliyete baslayabilecek 18 yas üstü gençlere ve tercihen 70’li yaslarini dinç ve bilinçli yasayanlara kadar genis bir yas gurubunda uygulanabilir. Fakat geri dönüsü olmayan bir tercih oldugu ve son çare olarak tercih edilmesi gerektigi unutulmamali, sadece alternatif olmayan hallerde ve hastanin kararli istemi ile takilmalidir. Refah düzeyinin ve ileri yaslardaki yasam kalitesinin çok daha yüksek oldugu A.B.D. gibi ülkeler ile kiyaslandiginda ülkemizde nispeten az uygulanan basarili bir çözüm yöntemidir.

Peniste eğrilik neden olur, çaresi var mı?

Biz bu duruma tip dilinde Peyroni diyoruz. Penisin sertlesen bölümlerini sinirlayan kilifin üzerindeki kireçlenmis plaklar nedeniyle olusan bir hastalik. Bu genelde agri ve penisin egriligine neden oluyor. Orta yasli erkeklerin yüzde 5 ile 1’ini etkileyen bir durum. Genelde 40-60 yas arasinda görülüyor. Genetik bazi nedenlerle de oluyor. Travmaya bagli olabiliyor, iltihabi durumlarda yada seker hastalarinda sikça görülüyor. Bu gelisen bir durum sabit bir durum degil. Egilme basladiktan sonra aylar içinde giderek ariyor ve daha sonra belirli bir noktada sona eriyor, bazi vakalarda bir süre içinde bu egrilik kendiliginden gerileyebiliyor, hatta tamamen düzelebiliyor. Sorun ne tarafta ise kamis o tarafa dogru egiliyor. Egim belirli bir dereceyi astiginda ise hasta cinsel iliski saglayamaz ve çok agri çeker duruma geliyor.

– Tedavisi nasıl yapılıyor?

Bir süre destek (ilaç) tedavisi ile bekleme süresi koyuyoruz. Hastaligin ilk ortaya çikisindan itibaren yaklasik 1 sene bekliyoruz. Bu sürede ilerleyici bir özelligi olan hastalik genellikle son halini almis oluyor. Eger fazla bir kalici sekil bozuklugu varsa düzeltici bir ameliyat yapmak gerekiyor. Destek tedavisi çok anlamli bir tedavi degil. Hastalarin yüzde 10-20’sinde egrilikte azalma görüyoruz. Yüzde 60’inda da ameliyat gerektirebilecek egrilikte artma görülüyor. Bu durum sertlesme sorunu ile birlikte de seyredebiliyor. Hem sertlesme sirasinda belirginlesen agri ve kivrilma hem de kireçlenmenin penisin esnekligini ve sertlesme özelligini bozmasi sonucu sertlesme bozuklugu ortaya çikiyor, ve kisi cinsel iliskiye giremez hale geliyor.Tedavisinde bazi özel yöntemler kullaniliyor. Kamisin damarlarindan alinan yamalar o bölgeye çikarilarak konuyor. Bunda tek sorun var penis boyunda yaklasik 1 santim kadar bir kisalma olabiliyor. Hastanin da bu durumu ameliyat olmadan önce bilmesi çok önemli.

– Bu ameliyat ne kadar sürüyor?

1-2 saat sürüyor. Hastanin 1 gün hastanede yatmasi gerekiyor. Damar sorunu olanlara bu ameliyatla birlikte protez de takilabiliyor. Peyroni ameliyatinin maliyeti 2 milyar lira civarindan basliyor.

Penisi büyütmek, küçültmek, kalinlastirmak için de estetik operasyonlar yapiliyor mu?

Evet, böyle ameliyatlar yapiliyor. Kalinlastirma amaci ile kisinin kendi vücudunun belirli bölgelerinden alinan yaglar kullanarak bölgeye yag enjekte ediliyor ve kalinlasma saglaniyor. Fakat bu yag injeksiyonlarinda yagin esit dagitilamamasi ve zaman içinde kismen vucut tarafindan emilmesi nedeni ile çok estetik ve basarili bir netice saglanamayabiliyor. En çok karsilastigimiz durum penis kisaligindan sikayet eden asiri kilolu erkeklerde penisin kökünün üst kismindaki yag dokusunun alinmasidir. Buradaki yag dokusu tam penis kökünde kalinlik yaparak ayaktaki kiside penisin oldugundan kisa görünmesine hatta asiri sismanlarda hiç görünmemesine sebep olur. Buradaki yag dokusu alininca penis ortaya çikar ve sanki uzatma yapilmis gibi estetik bir netice elde edilebilir.. Penisi arka kismindan kemige baglayan askiyi da ortadan kaldirdigimizda erkek ayakta iken penisin eskisine göre daha uzun ve sarkik durmasi saglanabilir. Fakat bu ameliyatin sertlesme sirasindaki penis boyuna fazla bir katkisi olmayabilir. Ayrica tüm estetik ameliyatlarda oldugu gibi yüksek olan hasta beklentisinin bu tip ameliyatlar ile karsilanamadigi ve hastalarin bu ameliyatlardan mucize sonuçlar elde edemeyecekleri unutulmamalidir. Mucize sonuçlar vaat edilerek yapilan ve bilimsel olmayan cerrahi tekniklerde hastalar normal cinsel fonksiyon hatta idrar yapma fonksiyonlarinda dahi soruna yol açabilen vahim sonuçlar ile karsilasabilirler.

İdeal penis için bir ölçü var mı?

Türkiye’nin penis konusundaki ortalamalari Amerika ve Avrupa’nin ortalamasindan biraz düsük olmakla birlikte Çin ve Japonya’nin ortalamasindan daha yüksektir. Penisini küçük bulanlarin çogu da aslinda psikolojik etkiler altinda olup, yanilmaktadir. Penis boyunu dogru sekilde ölçmeyen, hatali kiyaslamalar sonrasi psikolojik bunalima düsen bir çok kisinin bize basvurdugunda normal sinirlar içinde oldugunu gözlemliyoruz. Cinsel iliski kurmaya yetecek ereksiyon halindeki penis boyu 10 cm’ den itibaren normal kabul edilir. Ortalamasi sertlesmis halde 13 cm civarindadir, irklara göre farklilik gösterir. Ama ayni sekilde kadinlarin cinsel organlariyla ilgili ölçüler de irklara göre farkliliklar gösterir. Ama sonuçta burada amaca bakmak gerekiyor, amaç cinsel haz ve çocuk sahibi olmak ise bunlarin boyutla hiçbir ilgisi yoktur.

– Performansın belirli değerleri var mı?

Performans da göreceli bir kavram. Bir temas kurduktan sonra ikincisini kuramiyorum diye gelenler var. Ama bu kisi 50 yasinda ve 15 senedir evli, ayni gece 2 defa iliski kurma beklentisi ve zorlamasi içinde olmasi için bir neden yok. Kisa sürede birden fazla iliskide bulunmak hem kisinin fiziki hem de psikolojik durumu ile ilgilidir. Birincide basarili ve tatmin edici bir iliski gerçeklestiren erkek bir süre istirahatten sonra istiyor ise ve sertlesme olusuyor ise ikinci birlesmeye geçmeli, bu durum olusmuyor ise zorlamada bulunmamalidir. Tipki kisinin açlik, uyku gibi diger fiziki ihtiyaçlarina benzer sekilde vücudu cinsel ihtiyaçlarini da gerekli ölçüde karsilamasini ayarlayacaktir. Vücudu zorlamak, gereginden fazla zorlu egzersizde oldugu gibi hem fiziksel hem psikolojik açidan sihhatli degildir. Bu tip performans kaygilari genellikle kisinin kendi isteginden çok kendini esine ve kendine ispatlamak gibi arzulardan dogar ve performans anksiyetesi denilen duruma yol açarak olumsuz etkiler gösterebilir. Yanlis inanislar sertlesme sorununda çok büyük bir etken olusturuyor. Abartili ereksiyon öyküleri abartili ereksiyon beklentileri erkeklerin basina bela oluyor. En ufak bir teklemede diyelim ki o gün alkol almis veya is yerinde tartismasi olmus bir kisi iliski kurarken son derece dogal olarak sorun yasayabiliyor, muhtemelen o aksam cani sevdigi yemeklerden dahi yemek istememis olabilir… Ama kisi bunu eyvah ben iktidarsiz oldum diyerek büyük bir sorun haline dönüstürüyor ve iste gerçek sorun o asamada basliyor, bizim performans anksiyetesi yani performans evhami dedigimiz durum ortaya çikiyor. Yani gerçekte var olmayan bir sorun bile var hale geliyor.

– Cinsel hayatta ortamın rolü nedir?

Degisik ortamlar cinsel yasam için çok önemli. Cinselligin kökeni olan heyecan verici etkilerden en önemlisi de degisiklik, bu ortam veya partner degisikligi olarak ortaya çikabilir. Partner degisikligi cinsel istegi arttiran en belirgin etken, çok uzun yillar beraber olunan, dogumlar yapmis, fizik olarak çökmüs bir es ne kadar fazla sevgi olursa olsun cinsel açidan eski istegi uyandiramayabiliyor. Çok baska bir ortamda erkegin karsisina çikan çok genç bir kadinin libido uyarisi farkli oluyor, bunun sonucunda erkekteki cinsel performans da belirgin sekilde artabiliyor. Bunlar toplum hayatinda her gün duydugumuz, bildigimiz seyler.

– İlk gece korkusu da ülkemizde önemli sorunlardan birini teşkil ediyor, bu korku iktidarsızlığa neden oluyor mu?

Ilk geceye bagli iktidarsizliklara sikça rastliyoruz. Defalarca karsilastigim ülkemize özgü bir tabloyu anlatayim; gece yarisi dügün kiyafetleriyle kalabalik bir güruh acil servise girer, hepsi de biraz çekingen ve sikintilidir. Doktora ‘Bunlar evlendi ama damat ilk gece basarili olamadi’ derler. Çocuk denebilecek yastaki damat önümüze gelir. Biraz sorusturdugumuzda daha önce bir kadinla birlikte olmamis oldugunu anlariz. Bu güne kadar bildigi tek sey mastürbasyondur. Üstelik dügün gecesi içki içmistir ve strese girmistir. Tüm bunlar toplandiginda bir basarisizlik söz konusu olur. Bu gibi durumlarda penise yapilan tek bir igne ile tedaviyi gerçeklestiriyoruz. Kisi kendine güveni gelince zaten böyle bir sorunu kalmiyor. Bu tip durumlarda esle birlikte konusmak çok önemlidir, bilgilendirici bir konusma sonrasinda çogunlukla bir daha doktora ihtiyaç duymazlar. Ilk gece sorunlari ülkemizdeki baskici büyütme seklinden kaynaklanan bir sorundur. Bu durum ülkemizden yapilan bilimsel yayinlar ile dünya literatürüne girmistir. Avrupa veya Amerika’da böyle bir sorun nadirdir, çünkü kisi ergenlikten itibaren cinselligi normal sekilde kabullenmekte ve yasamaktadir, cinsel organini da bir tabu olarak görmez. Gelismis ülkelerde bizdeki gibi kizla çocugu bir odaya koyup kapida bekleme durumu yasanmiyor.

– Erken boşalma nedir?
Yukarı

Cinsel birlesme gerçeklestikten sonra her iki partneri de tatmin edecek makul süre geçmeden erkegin bosalarak cinsel organinin gevsemesi ve cinsel iliskinin zamansiz olarak sonlanmasi haline erken bosalma denir. Pratikte bu duhulden sonra iliskiyi aktif olarak en az 3-5 dakika sürdürebilmek anlamina gelir. Burada önemli olan partnerlerin uyumudur, bazi çiftler digerlerine göre çok daha kisa sürede beraberce orgazm olurken bazilarinda bu süre belirgin sekilde uzayabilir. Hem kadinin hem erkegin fazla uzayan bir cinsel iliskiden fiziksel olarak rahatsiz olmalari da mümkündür.

– Erken boşalmanın kökeni fiziksel mi psikolojik mi?

Bu sorun çogunlukla psikolojik kökenlidir. Cinsel yasamda acemilik, partnere alisik olmama, rahat ortamda olmama, fazla veya az istek duyma, suçluluk duygusu gibi çesitli etkenlerden kaynaklanabilir. Daha önce sadece mastürbasyon ile bosalan ve bunu da bir günah olarak gördügünden çogunluk ile acele ve suçluluk duygusu ile yapanlarin normal cinsel iliskiye geçtiginde erken bosalma sorunu ile karsilasmasi sik rastlanan bir durumdur. Ayrica cinsel arzunun yüksek oldugu, yeni partner, güvensiz ortam gibi durumlar da erken bosalmayi tetikler. Bazi hastaliklarda da erken bosalma görülebilir.

Tedavisi mümkün mü?

Evet, altta yatan bir ürolojik sorun var ise düzeltilir, hastaya durumu ile ilgili rahatlatici bilgi verilir, partneri ile birlikte uygulayacagi teknikler anlatilir. Gerekli durumlarda ilaç tedavisi yapilarak bu sorun basari ile ortadan kaldirilabilir.

– Cinsel isteği arttıran ilaçlar ve besinler var mı?

Cinsellik psikolojik ve fiziksel saglikli olma halinin sonucunda olusan normal bir vücut fonksiyonudur. Dolayisi ile tüm fiziksel ve psikolojik yapimizdan ve onlari etkileyen her türlü iç ve dis tesirden etkilenir; rüzgardan etkilenir, isiktan etkilenir, renklerden etkilenir, agrilardan etkilenir, üzüntüden etkilenir….Dolayisi ile fiziksel ve ruhsal açidan bize etki yapan tüm faktörler gibi çesitli besin ve ilaçlardan da etkilenir. Fakat göz önünde tutulmasi gereken husus bu etkinin direkt cinsel performans üzerine olmayip, fiziksel ve ruhsal durumumuzu etkileme sonucu ortaya çikmasidir. Tabiidir ki sirti pek, karni tok dedigimiz fiziksel ve ruhsal sagligi tamamen yerinde olan kisinin gündeminde cinsellik daha çok yer alacaktir. Herhangi bir ilaç ve besinin belli hormonlar vs. üzerinden etkiyerek normal bir insanda cinsel istegi arttirdigi görülmemistir. Herhangi bir hastalik veya yasin ilerlemesi nedeni ile özellikle testosteron düzeyi düsenlerde uygun doz tedavi ile enerji ve cinselligin artabilecegi bilinmektedir. Anti-aging denilen yaslanmaya karsi tedavilerin de kökenini genel saglikli yasam ve beslenme kurallari ile yas ile bozulabilen hormon dengesinin düzeltilmesi olusturmaktadir.

– Cinsel gücü arttıran ilaçlar var mı?

Cinselligi arzu ve performans olarak ikiye ayirarak bu soruya cevap vermek gerekir. Hayir, cinsel istegi arttirdigi bilimsel olarak ispatlanmis ve zararsiz bir ilaç veya besin yoktur. Ama cinsel arzunun çok karmasik ve çok faktörden etkilenen bir husus oldugunu göz önünde tuttugumuzda bu faktörlere etki eden her türlü madde ve etkenin cinsel arzu üzerine etkisi olacagi açiktir. Bunlari da psikolojik ve fiziksel etkiler olarak iki bölümde degerlendirebiliriz. En sik rastlanan örnek olarak verebilecegimiz alkol kullanimi beyinde sinirler üzerinde gösterdigi uyusturma etkisi ile basi psikolojik baskilari geçici olarak ortadan kaldirarak verdigi rahatlama ile cinsel istegi arttirmaktadir. Fakat alkolün bu etkisine ragmen hem kisa dönemde hem uzun dönemde cinsel arzuyu arttirmasina ragmen cinsel gücü azalttigi da bilinmelidir.Bazi uyusturucu sinifi maddelerde bu etki beyinde yarattiklari bazi uyarilarla da artabilmekte hatta hayati tehlikeye yol açabilmektedir. Bunun disinda kantarid denilen ve bilhassa kadinlarda cinsel uyarici olarak kullanilan maddelerin sadece idrar kesesinde tahris yapmak disinda gerçekte uyarici etkileri yoktur. Cinsel arzuyu gerçekten arttiran psikolojik unsurlar ise saglikli bir ruh hali, arzulanan çekici bir partner ve romantik, huzurlu bir ortamdir.

Cinsel gücü arttirmak açisindan da özel bir madde olmayip en basta vücut ve ve ruh sagligi gelmektedir. Cinsel gücü arttirdigi iddiasi ile satilan birçok vitamin, bitkisel ilaç vb. sadece genel sagligi destekleyen, enerji veren maddelerden olusmaktadir, etkileri sadece psikolojiktir. Hormonlarinda eksiklik olan veya hormon dengesi bozuk olanlarda bu durumun gerekli laboratuar tahlilleri ile ortaya konmasi ve bilinçli bir sekilde tedavi edilmesi ile cinsel performans belirgin sekilde artabilir. Örnegin, yasin ilerlemesi ile bazi erkeklerde testosteron yani erkeklik hormonunun azalmasi cinsel istegi, gücü ve genel vücut aktivitesini azaltmaktadir. Bunlara uygun doz ve yöntem ile yapilacak hormon tedavisi ile dinçlesmeleri ve cinsel güçlerinin artmasi saglanabilmektedir. Tabii ki bu tedavilerin uzman kontrolünde yapilmasi sarttir, bilinçsizce yapilacak hormon tedavileri kanser, kisirlik, kalp hastaligi gibi birçok hayati tehlike tasiyabilen agir riskli duruma neden olabilir. Ayrica performans arttirmak için kullanilan diger bitkisel vb. maddeler de dikkatli kullanilmalidir. Son zamanlarda basinda çok sik yer alan ve pratisyen doktor konumunda hikmeti kendinden menkul bazi kisiler çok çesitli alanlarda görüs bildirmekte, çesitli bitkisel ve diger maddelerin kullanimini önermektedirler. Bitkisel kökenli de olsalar tüm maddelerin makul doz disinda vücuda girmesi toksik etkiler yaratabilir. Örnegin zayiflama, cilt güzelligi gibi amaçlar ile kullanilan bitkisel ilaçlar hatta çaylarin bile yüksek doz kullanimlarinda karaciger enzimlerini yükselttigi, toksik yani zehirleyici etki yaptigini biliyoruz. Tabii de olsa tüm madde kullanimlarinda asiriya kaçilmamalidir, unutmayin ki çok yüksek oranda su içilmesi dahi zararli ve tehlikeli olabilir.

Ayrica cinsel performans arttirmak için kullanilan diger bir ilaç gurubu da son yillarda erkek iktidarsizligi sorununun tedavisinde siklik be basari ile kullanilan Viagra ve o türde yeni gelistirilen ilaçlardir. Bu ilaçlarin normal kisilerde hatta gençlerde doping amaci ile yaygin olarak kullanilmaya baslandigini biliyoruz. Gereksiz kullanilan her kimyasal madde gibi bunlarin da yan etkileri elde edilen faydadan fazla olacaktir. Bu ilaçlar özellikle psikolojik bagimlilik yapabilir. Bunlara hiç ihtiyaci olmadigi halde performans arttirmak için kullanan bazi kisilerin bu ilaçlari almadan cinsel iliskiye kalkismaktan korkar hale geldiklerini, adeta bagimli durumuna düstüklerini biliyorum. Bu konuda spordaki gibi bir doping kontrolü olamayacagi için ve bu ilaçlar reçetesiz herhangi bir eczaneden temin edilir hale geldiginden kisilerin kendilerini denetlemeleri gerekmektedir. Ileri yas gurubunda da bu ilaçlar performans arttirici bir destek tedavisi olarak kullanilmaktadir. Giderek yan etkisi daha az, tesiri daha hizli ortaya çikan, daha uzun süre etkisi süren türlerin piyasaya çikmasi sonucu bu ilaçlarin kullanimi da artmaktadir.

Bu tür ilaçlarin kullaniminda bir yas siniri mevcut degildir. Cinsel iliski kurmayi arzulayan, buna fizik ve ruhsal durumu uygun olan, bu ilaci kullanmasinda Andrologu tarafindan sakinca bulunmayan herkes bu ilaci kullanabilir.

Viagra ve benzeri ilaçlar esasinda etkilerini dolayli bir yol ile saglamaktadirlar. Penisin setlesmesi içindeki elastik bir çift kilifa kan dolmasi ile olusmaktadir. Iste bu sirada benise kanin giris ve çikisini etkileyen faktörler, maddeler mevcuttur. Bu denge içinde kan dolmasini yani sertlesmeyi saglayan faktörler basik olsa da tam tersi faktörler de etki göstermeyi sürdürürler. Iste bu ilaçlardaki aktif maddeler penisin sönmesini saglayan maddeyi engelleyerek, bloke ederek sertligin siddetlenmesini ve daha uzun sürmesini saglarlar. Fakat bosalma sonrasi penis normaldeki gibi sönme fonksiyonunu gösterir.

Viagra kullanimi sadece nitrit- nitrat içeren kalp ilaçlari kullanan kisilerde ve kalp fonksiyonlari cinsel heyecan ve aktiviteyi kaldiramayacak durumda olanlarda kalp krizi riskini belirgin olarak arttirir. Tabii ki cinsel aktivite bir performans anidir ve tüm fiziksel performanslar gibi insanlar için artmis bir risk ortami olusturmasi tabiidir. Bu ilaçlarin etkisi ile damarlarda genisleme olmakta, kan tüm vücuttaki genisleyen damar yataklarina doldugundan tansiyonda düsme görülebilmektedir. Bunun ani olmasi ve alinan bazi ilaçlarla çok artmasi gibi durumlarda hayati organlara giden kan da aniden azalabileceginden sorunlar ortaya çikabilmektedir. Örnegin beyine giden kanin aniden azalmasi ile bas dönmesi, baygilik olusmasi gibi.

Viagranin basarisi ve büyük gelirler getirmesi üzerine diger büyük ilaç firmalari da bu konuda çalismalar baslattilar ve yeni ürünler piyasaya sürdüler. Bunlarda amaçlanan bas agrisi, zor emilim gibi bazi olumsuzluklardan arindirilmis ve daha uzun süre etkisi olabilen ilaçlar üretmekti ve bu da basarilmis durumda. Örnegin Levitra’nin daha kisa zamanda ve bilhassa yagli yemeklerden daha az etkilenerek emildigini,10 mg gibi daha düsük dozlarda etki yapabildigini biliyoruz. Cialis adli ilaç ise haftasonu hapi adi ile piyasaya tanitildi, 36 saate kadar etkisini sürdürebiliyor. Yani Cuma aksami is çikisi bir adet alan kisi tüm hafta sonu bu ilacin etkisinde oluyor.Tabii bu noktada dogru kisiye dogru ilaci ve o kisi için Zarali olmayani bulmak da doktoruna kaliyor. Örnegin ileri yaslarda olup da zaten haftada tek bir defa iliskiyi amaçlayan birinin uzun süre etkisi altinda kalacagi bir ilaci kullanmasi anlamli degildir.

Penise yapilan igneler ile kan ile dolarak sertlesen elastik kiliflarin direk olarak içine kimyasal maddeleri zerkederek sertlesme saglamak mümkündür. Bu yapilan ignenin acisinin hissi nedeni ile ilk tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olmayip daha ziyade sertlesme bozuklugunun tanisi amaci ile bazi testler yapilirken hizla sertlesme saglanmasi amaci ile tercih ettigimiz bir yöntemdir. Ama bu yöntemi benimseyip enjeksiyonu kendi kendisine yapmayi ögrenen ve bu sekilde cinsel yasamini sürdüren hastalarimiz da var.

Testesteron disinda erkekleri yöneten diger bir hormon ise kisaca DHEA olarak bilinen dihydroepiandrosteron’dur. Böbreküstü bezlerinden salgilanan bu hormon, 45 yasindan itibaren gerilemeye baslar. Bu hormon vücutta bulunan sinir uçlari arasindaki baglantinin saglanmasi için oldukça önemli bir hormondur. DHEA hormonunun vücutta eksikliginin görülmesi, insanlar arasindaki sosyal ilisileri bile etkiler. Insanlardan kaçinma gibi kiside depresif belirtilere neden olur. DHEA vücudun yag mekanizmasi üzerinde de etkilidir. Yaglari eriten bir hormon olarak da bilinen bu hormonun erkeklerde 45 yasindan itibaren azalmasi kiside kilo artisina neden olur. Spor yapilsa dahi erkeklerde 45 yasindan sonra kilo artisi meydana gelir. Bu hormonun eksikliginin giderilmesi amaci ile ilaç olarak kullanilmasinin faydalari bilimsel olarak tartismalidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ