Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sekonder Kısırlık Nedir?

Sekonder Kısırlık Nedir?

En az 12 ay süreyle korunmaksızın, düzenli cinsel ilişkiye karşın gebelik halinin oluşmaması haline infertilite denmektedir. Infertilite, çağımızda bir hayli çiftin yüzleştiği meselelerden biridir. Dil bilgisi istikametinden infertiliteyi inceleyecek olursak;

İnfertilite: Kısırlık,

İnfertil: Kısır,

Fertilite: Gebe kalabilme,

Fertil: Gebe kalabilir,

Fertilizasyon: Gebeliğin başlangıcı olan döllenme olayı demektir.

İnfertilitenin, primerinfertilite ve sekonderinfertilite olmak üzere iki çeşidi vardır.

Primerinfertilite, kadının gebelik duygusunu önceden hiç tatmamış olması halidir. Sekonderinfertilite ise doğumun sağlıklı olup olmadığına bakılmaksızın, kadının daha önce gebe kalabildiği halleri tanımlar. Oransal olarak incelendiğinde, infertil kadınların takriben %30′u primerinfertil iken, daha önce bir veya ansızın çok gebelik yaşayan sekonderin fertil kadınlar ise bu oranın %70′ini oluşturur.

15-44 yaş grubundaki kadınların yaklaşık % 8-10 kadarı gebe kalmak ile ilgili problemlerle karşılaşabilir. İnfertilite ile karşılaşma sıklığı toplumlar arasında büyük farklılıklar göstermez. Dünyada çiftlerin yaklaşık %15’i içinde bulundukları infertilite yüzünden, yardımla üreme tekniklerine müracaat etmek zorunda kalmaktadır. Bu çiftlerin büyük bir bölümünde gebe kalamamanın kaynağını izah eden sebepler bulunurken, yaklaşık %10-12’sinde ise rastgele bir patolojiye rastlanmaz. Bu vaziyet ise izah edemeyen infertilite (unexplainedinfertility) olarak adlandırılır.

Meselesi teşhis ve tedavi faktörünün  yanı sıra, bir infertilite hekiminin görevi; hiç bir mesele gözükmese de hastanın gebe kalma şansını değerlendirip infertil çifte bilgi vermektir. Bilhassa döllenme kapasitesinin azaldığı 35 yaş ve üzeri kadınlarda yapılan tahlillerin neticesinde bir sorun gözükmese de gebe kalmak için şart olan müddetin kısaltılması metoduna müracaat edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ