lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sekonder Kısırlığın Tedavisi

Sekonder Kısırlığın Tedavisi

Asla gebe kalmamış bir kadında primer; önceden gebe kalmış, ancak bunu tekrarlayamamış bir kadında sekonder infertilite mevcuttur. Gebelikleri asla canlı bir bebek doğumuyla sonuçlanmamış olan kadınlar da bu sınıflandırmaya dahildir. Sekonder kısırlık bazen, yeni bir eşle beraber yaşarken ortaya çıkabilir.

Şimdiki veya eski eş(ler)i asla gebe kalmamış bir erkekteki kısırlık primer; söz konusu eşin önceden gebe kalmış olan, ancak bunun tekrarlanmadığı bir erkekteki kısırlık sekonder kısırlıktır. Sekonder kısırlık oldukça sık görülür.

Sekonder kısırlığı olan hastalarla, primer kısırlığı olan hastalar arasında büyük bir fark vardır.

Sizde sekonder kısırlık bulunması, başka bir deyişle önceden çocuk sahibi olmuş bir ebeveyn olmanız doğurganlığın azalmasının size, primer kısırlığı olan çiftlerden daha az ızdırap verdiği anlamına gelmez. Diğer bir çocuk sahibi olma isteği, yaygın bir istektir ve eski gebelikler sade olarak gerçekleşmişse, sekonder kısırlığın nedeni konusundaki akıl karışıklığı ve hayal kırıklığı, yoğun olabilir. Sekonder kısırlıkla mücadele eden çiftlerde aynı suçluluk, inkar, hiddet, çöküntü ve hayal kırıklığı vardır. Bunların üzerine ayrı olarak, bir çocuk sahibi daha olma gayretinin ve duygularının mevcut çocukları üzmesinden, endişelendirmesinden meydana gelen bir stres ilave edilmiştir.

Sekonder kısırlığı olan çiftler, aynen primer kısırlığı olanlar gibi, kendilerini bu krizden çıkaracak yöntemler geliştirebilir. Bu vaziyeti ve duygusal neticelerini, aynı tecrübesi geçirmekte olan diğer çiftlerle konuşmak, bazen rahatlık sağlayabilir. Bu sorunla başa çıkmak için siz ve eşiniz hangi yolu seçerseniz seçin, fertilite meselelerinin sizin ve ailenizin hayatına tamamiyle hakim olmasını önlemek, önemlidir.

Daha fazla desteğe veya profesyonel yardıma ihtiyacınız olursa, bunu fark etmek ve bu ihtiyaçlarınızın giderilmesini sağlamak önemlidir. Muayenehaneniz, size bu konuda yardımcı olabilir; çoğu kez bu muayenehanede görevli danışmanlar veya psikologlar vardır.

Sekonder infertilite  ( kısırlık ) yaşayan çiftler için  2014 yılında çıkan yasada tüp bebek tedavilerine destek yapılmaktadır. Bu konuyla ilgili  Alo177 den bilgi alabilirsiniz.

Tüp bebek tedavilerinizi yaptırmak için Çocuk İstiyorum Formu doldurun

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ