Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hangi tedavilerden sonra tüp bebek yapılmalı?

Hangi tedavilerden sonra tüp bebek yapılmalı?

Çocuk sahibi olmak için uğraşan çiftlerin en çok sordukları ve merak ettikleri şeylerin başında  tüp bebek tedavisine ne zaman başlamaları gerektiğidir.. Her sorunun hemen tüp bebek tedavisi ile çözülmesi gerekmez. Çiftler bir çok tedavi aşamalarında geçerek bebek sahibi olabilirler

Çocuk sahibi olamıyorum demek için bir sene boyunca çocuk sahibi olmak için korunmadan düzenli cinsel ilişkide bulunmuş olmanız gerekiyor.Buna ragmen olmuyorsa tüp bebek tedavisine başlamadan önce neler yapabileceğinizi araştırmanız gerekiyor.

 

Ne gibi tedaviler uygulandıktan sonra tüp bebek tedavisine geçilmelidir.

  • İlk önce bayanlarda yumurta takibi yapılarak yumurtanın normal bir şekilde olgunlaşıp çatlayıp çalamadığına bakılabilir
  • Rahim filmi de hem bir tetkik hem de bazen bir tedavi yöntemi olabilir Rahim filmi çekilirken verilen özel renkli sıvı tıkanık kanalları açabilir tüplerde giderilmesi sağlanabilir.
  • Eger ultrasonla yumurta takibi sonucunda yumurtlama sorunu olduğu ortaya çıkmışsa ilaç tedavisi ile yumurta çoğaltımı veya çatlaması sağlanmaya çalışılır Bu tedavi tüp bebek tedavisi öncesinde mutlaka yapılmalıdır.
  • Aşılama yöntemi ile de hamile kalınabilir. Bu yöntem yapılan tetkikler ve ilaçlı takip işe yaramazsa geçilen bir tedavi şeklidir. İlk olarak kadınlarda yumurtalıklar ilaçla uyarılır ,yumurta oluşumu ve çatlaması sağlanır. Yumurta çatladığında erkekten sperm alınıp yıkanarak ,seçilen en sağlıklı ve hareketli spermler kadının tüp kanallarına gönderilerek yumurtalarla birleşmesi beklenir.
  • Kilo alımları da bebek sahibi olmaya engel durumlardır. Kiloya bağlıbebek olmasına engel bir duruöm oluşturu .Bu gibi durumlarda anne adayına zayıflaması ve egzersiz yapması önerilir bve gerekirse bir müddet beklenir. Yağların erimesi ve anne adayının zayıflaması ile birlikte anne adayının yumurtalıkları uyarılır. Baba adayında her hangi bir sorun yok ise şayet anne adayında da her hangi bir sorun yok ise şayet anne adayı hamile kalabilir.
  • Kadın ve erkek de sigara kullanımı var ise şayet sigara kullanımına son vermeleri istenir. Bebek sahibi olmalarına sigara kullanımının ne kadar engel olduğu tüm detayları ile anlatılır.
  • Her zaman normal şartlarda kadın ve erkekte yarı yarıya sorunlar paylaştırılırken son yıllarda erkek sorunları daha agır basmaktadır
  • Eğer Tüplerde tıkanma durumu varsa laparaskopik cerrahi yapılabilir.Yapışıklık , tıkanıklık eger varsa düzeltilip miyomlar alınabilir.

Bütün bu çalışmalardan sonra anne adayı hamile kalmazsa tüp bebek tedavisine başlanmalıdır.

 

 

Prof.Dr. Bülent Tıraş

Acıbadem Maslak Tüp Bebek Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ