Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Klonlamanın Tehlikeleri

Bir cocuk sahibi olmakta güçlük çeken ve tüp bebek yöntemlerinin desteğine ihtiyacı olan çiftler ,şu sıralar sperm hücresi içermeyen cilt ve diğer hücrelerin ,insan yumurtasından çekirdek kromozomlarını çıkararak ,klonlama ile gebelik elde ettiğini iddia eden ,jinekolog Dr.Antonori ile ,temas etme eğiliminde olabilirler.
Gerçekler şunlardır:

  1. Bu şekilde embriolar genetik olarak sadece tek ebeveynden çıkarılır ve böylelikle ,kadın genlerini içermez.Bu ebeveyn ortaklığı değildir.
  2. Bu şekilde oluşan embriolar genellikle anormal olarak şekillenir,çünkü verici hücre yumurta ,yani cilt hücreleri ,kendi hafızalarını tamamiyle silemezler.Bu embrioların çoğu genellikle rahimde implantasyon öncesi ve sıklıklada gebelik sırasında ölmektedir.Şu an için bu anomaliler tanımlanamamakta ve düzeltilememektedir.
  3. Plasenta defektleri yüzünden anne için büyük bir risk mevcuttur.Bu durum fetus kadar annenin ölümüne dahi neden olabilir.

Antonori’nin ekibindekihiç kimsenin hayvan klonlama ile ilgili deneyimi olmamıştır.Bu durumun ,anons edilmesi kendisi tarafından ,bir toplantının , soru bölümünde olmuştur.Böylesine büyük bir gelişmenin duyurulmasının böyle bir ortamda yapılması ilginçtir.

Kısır çiftler için çocuk klonlamasına teşebbüs edildiğinde ,masrafların hesaba katılması gerekir.bu tamamıyle para kaybıdır ve üzücü bir deneyimdir.Riskler yüksek olup ,masraf oldukça yüklüdür ve sonuç olumsuzdur.Yüksek risk ve düşük fayda sağlayan tıbbi bir prosedürün yasaklanması gerekir ve hastaların , herhangi biri ile somatik hücreleri klonlama tekniği kullanarak çocuk oluşturmaya çalışmasını düşünmemesini çok ciddi bir şekilde anlatmak gerekir.

Alan Trounson,Ph D
Monash Universitesi Üreme ve Gelişme
Enstitüsü Müdürü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ