lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Kartegener Sendromu ,Fazla embriyo ,kürtaj sorunları Hasta Soru ve Doktor Cevapları -49-

Soru : Kartagener olan hastanız  oldu mu ? gebeliğe engel midir? Ben 5 aşılama 1 tüp bebek denedim.
Cevap : Kartagener sendromlu hastam sadece ihtisas sırasında oldu. Gebe kalmayı zorlaştırabilir ancak tedavi edilmesi mümkündür.

 

Soru: Nasıl tedavi edilebilir (Kartagener Sendromu) Doktor  bey bana bu konuda bu zamana kadar bir şey söylenmedi iç organlarımın hepsi ters. Doğduğum günden beri sinüzit ve bronşit çekiyorum. 9 yıldır evliyim hamile hiç kalamadım. Yumurtlama normal, büyümesi ve atlamasında yapılan takiplerde hiç probleme rastlanmadı. Kanallar açık rahim normal.
Cevap: Bu durumda tüp bebek uygulaması tartışılabilir. Eğer daha önce başarısız denemeler olduysa bu seferki denemede embriyo sayısını artırmak bizim de zaman zaman başvurduğumuz bir yöntem ancak kesin olarak gebelik şansını artırdığı gösterilemedi. Kartagener sendromun da eğer yumurta elde edilebilirse ve rahim içinden alınan örnekte normal gelirse tüp bebek denenebilir. Ancak rahim içinde sendromdan etkilendi ise taşıyıcı anne önerilebilir.

 

Soru: İlk tüp bebek başarısızlıkla sonuçlandı 4 adet 8–1 embriyo verildi her şey çok yolundaydı. Yaşım 25 Şubat gibi ikinciye başlamayı düşünüyorum fakat bu defa embriyo sayılarını çok tutmalarını isteyeceğim embriyo transferinde sayının fazla olması tutunma şansına bir engel mi?
Cevap: Maalesef embriyo transferi sayısının artırılması gebelik oranlarını anlamlı olarak artırmıyor. Başarısızlığın nedenlerini araştırmak gerekiyor. Birçok teste rağmen hiçbir sonuç bulunamayabilir.

 

Soru: Doktor bey 4 ay gibi bir surede yumurta kalitesinin ve dolayısıyla embriyo kalitesinin düşmesinin ne gibi nedenleri olabilir? Her iki tedavide de hormon değerlerim normaldi. 33 yaşındayım.
Cevap:
Biyoloji maalesef matematik gibi sabit kuralları olan bir bilim dalı değil. Aynı kadında 2 ay ara ile yapılan IVF ile farklı yumurta kaliteleri saptanabilir. Buna kesin bir sebep bulmak mümkün değil. Kendinizi her gün aynı şekilde iyi hissetmemeniz gibi yumurta kaliteleri de aydan aya farklılıklar gösterebilir. Doğanın bir varyasyonu ancak uzun yıllar geçtiğinde ve yaş 40 civarındaysa anlamlı bir kalite düşmesinden bahsedebiliriz. Endişe etmemenizi öneririm.

 

Soru: İlk tüp bebek sonucunda düşük nedeniyle kürtaj olmuştum sonrasında adetlerim azaldı. Kürtaj ile yumurta kalitesinin düşmesi arasında bir bağlantı olabilir mi peki?
Cevap: Hayır olamaz. Yumurta kalitesi belki tekrar denediğinizde normal çıkacaktır. Her şeyi buna bağlamayınız tek bir defada sizde kalitesiz yumurta bulunması artık hep kalitesiz yumurta üretiyorsunuz demek değildir.

 

Soru: Tüp bebek sonrasında adetlerde azalması olması normal mi ?
Cevap: Hayır ısı yöntemi ve kullanılan ilaçlarla adet kanaması miktarı arasında ilinti yoktur.

 

Soru: Tüp bebek tedavisinde çok yumurta çok şans mıdır? Yumurta sayısını artırmak için alınan her iğne ilaç, yumurta kalitesini düşürüyorsa eğer az fakat daha kaliteli yumurta tercih edilemez mi?
Cevap: Evet yumurta sayısı ne kadar fazla ise gebelik şansı o denli çoktur, çünkü var olan embriyonlardan bir seçim yapabiliriz. Alınan ilaçlar yumurta kalitesini düşürüyor diyemeyiz. Sizde var olan yumurtaları olgunlaştırmak tayız. Kalite üzerine etkileri yoktur, sayıyı çoğaltırlar.

 

Soru: Benim 2 sorum var.1.si; çarşamba günü HCG değerim 54 çıktı. Bugün de 154, sizce değerlerim okey mi? ( düşük tehlikesi olabilir mi?) 2.sorum bu çıkan HCG değerleri ile tek mi yoksa çoğul gebelik mi anlaşılabilir mi? Pardon bu arada bana mikro yapıldı. Hafif bir kanamam oldu bu sabah dr. bey ama durdu. Ne demek acaba?
Cevap: Bu değerler ile tek ya da ikiz olduğu net olarak anlaşılamaz. Ancak sadece tahminen tek gibi duruyor. HCG deki bu artış normal düşük tehlikesi kesin olarak yok denemez ilk 12 hafta da %15–20 düşük riski her zaman var. Normalde HCG nin 2 gün arada iki katına çıkması gerekir. Kanama devam etmezse sorun yok demektir. Gebeliğin ilk zamanlarında böyle hafif kanama olabilir merak etmeyin artarsa doktorunuzla görüşün.
Soru: 23 yaşındayım. Ben 50 günde adet oluyorum ilk kez yarın doktora gideceğim. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir. İlaçla düzene girer mi? Polikistik over belirtileri tüylenme ve gecikme dışında nelerdir?
Cevap : Polikistik over kilo artışı, kıllanma ile beraber yumurtlamada bozuklukla karakteristiğidir. Bu da adet düzensizliği olarak kendini gösterir. Doktora  gidin çünkü sürekli olarak düzensiz adet ilerde birçok soruna yol açabilir.

 

Soru: Tüp bebek sonucu HCG 28,63 çıktı. Bu oran hakkında yorumunuzu alabilir miyim? birde çoğul gebelik test neticesi belli olabilir mi?
Cevap: Çoğul gebelik sadece HCG ye bakarak belli olmaz. 23 seviyesi sizde gebelik olduğunu gösterir. Ancak izlemek gerek 2 gün sonra yaklaşık 2 katına çıkmalıdır. Daha fazla bir yorum yapılamaz.

 

Soru: Benim sorum şu benim yapılan tahlillerde %45 ileri hareketli %15 normal hareketli %40 hareketsiz çıktı sayı 120 milyon yalnız morfoloji %2 bu durumda aşılama önerir misiniz? Tabi bu değerler her ay değişiyor ama morfoloji hep % 2 bu sayı aydan aya değişiyor ama 40 milyona da düşebiliyor.
Cevap: Sayı çok iyi olduğu için sizde aşılama denenebilir. Morfolojinin düşük olması tek başına aşılama yapılamaz dedirtmez. Başarı sağlanabilir ancak aşılamayla gebelik oranının aybaşına %15 civarında olduğu unutulmamalıdır. Doğru sperm sayısı da morfolojide değişkendir. Ancak aşılama denenebilir. Morfolojinin kötü olması belki gebelik şansını azaltan bir faktör olabilir. Ancak adı üzerinde denenebilir. Zaten kesin bir çözüm olur diyemeyiz. Bu tip olgularda hastanın ancak %30 u 6 aşılamada gebe kalır %70 i kalamaz.

Soru: Benim adet günüm 13 Kasımda olması gerekirken olmadı. Hamilelik de eşimin sperm morfolojisi sorunu olduğu için beklemiyorum açıkçası ama bir ümit işte. Birde yaklaşık 10 gündür adet sancısına benzer ağrılar çekiyorum. Ne önerirsiniz?
Cevap: Sperm morfolojisi tek başına normal yolda gebelik olmaz dedirtmez. 0 morfoloji ile gebelikler gördük. Bu nedenle ümitsiz olmayın ve gebelik testinizi yaptırın. Evet şansınız düşük olabilir ama hiç yok denemez. İdrarda çıkması gerekir. Ancak kan testi tabii ki daha hassas. Bence önce idrarda yaptırın.

Soru: Benim yumurtalıklar çalışmıyor iğne oldum günde 4 defa en son 9 mm kadar çıktı doktorlar umut yok diyor siz ne diyorsunuz?
Cevap : Yumurtalıkların çalışmaması en sıkıntılı konularımızdan biri. Eğer yüksek doz ilaca rağmen yanıt yoksa maalesef bir şey öneremiyorum.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

..

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. leyla dedi ki:

    Bende kartegener sendromu bronşektazi hastayım.Küçüklügümden beri doktordan eve gireemedim..SU an 6 AYLIK evliyim..adetim 13 gün geçikti test yaptım ikiside kırmızı ..olmaz demişlerdi inanamıyorum acaba başka bişiden dolayımı ole cıktı ister istemez bişi arıyorum altında…

    1. yonetim dedi ki:

      Merhaba çift çizgi çıktıysa hamilesiniz.Çok tebrikler. Allah saglıkla devamına erdirsin. En kısa zamanda rehatsızlığınız ve yeni durumunuz ile ilgili doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin. hamileliğiniz doktor kontrolunde saglıkla geçirmenizi dileriz

BİR YORUM YAZ