Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 141 – 26.10.2004

SAGLIK BAKANI RECEP AKDAG ILE
“ÇOCUK SAHIBI OLAMAYANLARIN SORUNLARI” ÜZERINE GÖRÜSTÜK.

 

21 Ekim Persembe günü Ankara’da Saglik Bakani Sn. Recep Akdag’in yanindaydik. Sn Emine Erdogan’la olan görüsmemizden sonra sekreteri Eda Hanim’in Bakan Beyden aldigi randevuya Dernek Danismanimiz Mustafa Mermeroglu ile birlikte gittik. Yanimizda 4 yillik toplantilarimizin dökümleri, bugüne kadar yapmis oldugumuz çalismalar, 2004-2005 yili için tüm illeri kapsayan projelerimizin oldugu oldukça kalin bir dosya ile Bakan Beyin yanina girdik. Bizi ilgi ile dinledi.Sitenin baslangicini dernegin nasil ve neden kuruldugunu tedavilerde merkezlerden almis oldugumuz indirimleri ,ücretsiz verdigimiz tedavileri ,üye aidatlarimizi,sitenin çalismalarinin yurt disinda da ilgi ile izlendigini Avrupa Parlomentosundan Üreme sagligi hakkinda çalismalarda sivil toplum örgütlerinin çalismalari hakkinda bilgilendirilmek üzere davet aldigimizi , sitede ve dernekte yapmis oldugumuz bu çalismalarin gelirlerinin nerelerden gelip nerelerde harcandigini bir bir eksiksiz anlattik. Yapmis oldugumuz çalismalar için bizleri tebrik etti ve Üreme Sagligi konusunda yapilmasi düsünülen projelerden bahsetti.Bize ilk önce merak ettigi için mesleklerimizi sordu.Konu ile ilgili bazi çalismalarimiz ile ilgili sorular sordu. Sonra üreme sagligi bilgilendirmesi ile ilgili kurulacak 23 sehirdeki merkezden bahsetti.Hepsi bizim için oldukça güzel gelismelerdi. Karsilikli çalisilan iki projenin çakistigini sevinerek izledik

Bizde kendi projelerimizden özellikle dogu ve güney dogu için yaptigimiz arastirma ve çalismalardan bahsettik. Bu konuda elinden gelen bütün yardimi yapacagini belirtti. En önemli konu SSK lilarin durumundan bahsettik ve ödemelerdeki dengesizligin onlari cok zor bir durumda biraktigini ilac +tedavilerin yanina hic yaklasamadiklarini belirttik ve 1995 yilinda Izmir’de kazanilan davanin bütün evraklarini yanimizda götürmüstük .Ben;

-“Halk devlette mahkemelik olmak istemiyor ama mecbur kaliyorlar ,lutfen bunu onlar her defasinda sizleri mahkemeye vermeden yani vatandasi devletle mahkemelik yapmadan halledelim” dedim.

Bakan Bey;
-”Haklilar” dedi.

Tedavilerde kullanilan ilaçlardan ve bu konudaki sorunlarimizdan bahsettik.Tedavilerin ve ilaçlarin devlet tarafindan ödenmesi konusunda birlikte hesaplar yaptik ve çikan sonuçta bu ödenemeyecek bir rakkam degil dedi.Bu bizi oldukça heyecanlandirdi onu da..

-“ Ne kadar zamaniniz var bugün kalacakmisiniz ,ne zaman Istanbul’a döneceksiniz” dedi. Biz de;
-” Yalniz sizinle görüsmeye geldik hemen simdi dönecegiz “dedik.

O zaman sizi iki defa buraya getirmeyim Acev ve tedaviler genel Müdürlügünden yetkilileri toplayalim hemen bu konularla ilgili görüslerinizi ve projelerinizi sunun bakalim beraber neler yapabiliriz dedi. ve hemen yanimizdan telefonla Tedaviler Müdürü Ismail Beyi aradi.Ismail Beye” Simdi burada yanimda Çiderin Baskani Sibel Tuzcu Hanim var. Kendilerinin yurt disi ile de baglantilari var. Bütün tedavilerin ödenmesi ile ilgili bazi çalismalari var. Bütün islerini bir tarafa birak lütfen ilgilen dedi. Bize de dönerek elinizdeki dosyayi sizi daha iyi tanimalari için Tedaviler Genel Md lügüne birakin bana da sonradan ayni sekilde bir dosya yollayin dedi. Peki dedik.Kalkarken kendisine ;

-“Sn.Bakanim sizinle basbasa birlikte görüsme yapmayi 2 yildan beri bekliyorduk .Bana bir özel merkez “Sen dosyani versen bile tedavilerle ilgili Bakanin yaninda olan danismanlari sizin hakkinizda birseyler söyler ve o dosyaya hic bakilamayabilir bunu biliyorsun degilmi demisti.Bunun için bu dosyayi size getirdim“ dedim.
-“Ya öyle mi? Bunu söylediginiz çok iyi oldu “dedi.”2 yildan beri benimle iletisim kuramamaniz da danismanlar düzeyinde kalmanizda bizim bakanligimizla ilgili bir iletisimsizlik sorunu demek ki”dedi.

-“Bir resim çektirebilir miyiz Sayin Bakanim müsade ederseniz? Sitede bu haberle birlikte yayinlamak istiyoruz”dedim
-.”Hay hay “dedi ve Mustafa Bey sitede görmüs oldugunuz resimleri çekti.

Oradan hemen çikip Tedaviler Genel Md.Sn. Ismail Beyin yanina gittik. Ismail Beyin yaninda bir misafiri vardi bizi içeri aldi. Ve “Acev Md. Rifat Bey Batman’da tedavilerle ilgili teknik arkadaslarda burada yoklar benim bu konu ile ilgili hicbir bilgim yok. Sizi yalnizca dinleyebilirim” dedi. “Sekreter hemen gideceginizi soyledi.Bunlar hemen öyle yarim saatte olacak seyler degil” dedi. Masasi dosya dolu idi.”Bakandan randevu alip geldiniz.ama biz zaten bazi calismalar yapiyoruz dosyanizi birakin biz gerekirse sizin görüslerinize basvururuz.” dedi. Bizde “burada 4 yillik bir çalisma var. Ozaman herkes burada oldugunda biz tekrar gelelim ve görüselim “dedik ve çiktik..

Dogru Otobus terminaline gittik Otobusun kalmasina 10 dakika kalmisti.Bakanin özel kalemine telefon edip Ismail Bey ile ilgili görüsmemizi anlatarak bakan beye iletmesini rica ettim. Hemen iletecegini belirtti. Elimizdeki dosyayi Ismail Bey ile olan görüsmemizi aktaran elyazisi ile bir not yazip Saglik Bakanligina Bakanin özel kalemine Bakana iletilmesi ricasi ile Mustafa Bey yolladi.Ve Istanbul’ a gelmek için Ankara’dan hareket ettik.
İnsallah bir aksilik olmaz ise sirada üç bakanimiz daha var. Onlarla görüsmemide sizlere aktaracagim.
Hepinize sonsuz sevgiler
Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ