lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi öncesi rahmin durumu nasıl olmalı ?

Tüp bebek tedavisi öncesi rahmin durumu nasıl olmalı ?

Tüp bebek tedavisi öncesi rahmin durumu nasıl olmalı ?

Tüp bebek tedavileri öncesi rahimin durumu hakkında uzmanlar tarafından çeşitli söylemler var. Embriyonun tutunması açısından rahimin durumu sizce ne olmalıdır.? Prof.Dr.Tayfun Bağış bizi cevapladı : 
Bu soruda çok önemli bir soru esasında tüp bebek yaptıracak olanların dikkat etmesi gereken konulardan birisi de endometrial kavitenin değerlendirilmesi .
Esasında buradan şunu bir maketle de gösterebiliriz buda iyi olur bence. Burası herkesin görmesinde fayda var. Burası rahim iki tane tüpünüz bir de vajen var. Vajenin karşıdan gözükmesi de şu şekilde Bu gebeliğin oluşması açısından da oldukça önemli .Bunu yana çevirdiğimiz zaman bakın şurası şurada gördüğünüz rahimin iç tabakasıdır ve biz embriyoları buraya transfer ederiz.

Rahmin yani embriyoların tutunduğu yer burasıdır.Buranın üçgen şeklinde bir yapısı vardır.Dolayısı ile burada yumurta, sperm kadar koyduğunuz yerin de sağlıklı olması gerek.Bunu genellikle bir önceki adet sonrası; tedaviye başlamadan önceki adet sonrası ultrasonoğrafi ile değerlendirme şansına sahibiz. Rahim filmleri de o HSG denilen rahim filmleri de bu konuda yardımcıdır.

Bizim burada yaptığımız  iki tane uygulama var. Bunlardan bir tanesi  sulu ultrasonografi ; rahmin içine su verip duvarların ayrılmasını sağlıyoruz bu bize rahim içerisinde bir takım patolojiler ; polip gibi; myom gibi  patolojileri göstermekte yardımcı oluyor ,ikincisi içeride bir takım yapışıklık olup olmadığını transfer aşamasında bir problemle karşılaşıp karşılaşmayacağımızı göstermesi açısından da oldukça önemli .Son 7-8 aydır elimizde 3 boyutlu ultrasonografi var.Bu cihazlarla artık endometriumu gerçekten çok iyi şekilde gösterebiliyorsunuz .

Bakın size mesela 3 boyutlu ultrasonografi resmi göstereyim ; Bu tamamen normal görünen üçgen şeklinde bir rahim , Bu da iyi görünen bir rahim , hemen şuraya bakın 3 boyutlu sonografide kavite içerisinde bir myom görünüyor. Bakın birde bizim çok önemsediğimiz son zamanlarda gerçekten daha iyi anlaşılan T şeklinde rahim . Bakın görüyorsunuz hiç biri normal üçgen tarzında değil. Bunların tespit edilmesi  tedavisinden önce bunların düzeltilmesi mümkün  histereskopi bugün kamerayla rahimin içine girip ,rahim içindeki patolojileri düzeltmeye yarayan elimizdeki çok güçlü bir silah ve bu tip rahim anormallikleri olan kişilerde gerçekten başarıyı önemli derecede artırdığına inanan bir hekimim.

Dolayısıyla  öncelikle rahmin değerlendirilmesi varsa bir takım patolojilerin düzeltilmesi ondan sonra transfer yapılması son derece önemli.

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

..

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;
Kısırlık sorununda kadını etkileyen en önemli hormon hangisidir?
Sperm sayısı sıfır olduğu zaman ne yapılması gerekiyor? 
Tüp bebek tedavisinin tahlil ve testleri neler ? Neler araştırılıyor? 
Kadınlarda yumurta rezervinin azalması nasıl anlaşılıyor

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Tayfun Bağış Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ