Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Dogurganlığı artırmaya yönelik yiyecekler

Dogurganlığı artırmaya yönelik yiyecekler
Omega 3

Magnezyum

B vitamini

Folikasit
İskoçyalı doktorGillian McKeith,_doğurganlığı artırmaya_ yardımcı olan yiyecekleri keşfetti.Bu yiyecekler brokoli,balık,mercimek,çeltik ve balkabağından oluşuyor.Araştırma sonuçlarına göre magnezyum bakımından zengin olan brokoli hormonal dengeyi düzenliyor.Balıktaki Omega 3 yağı anne karnındaki bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunuyor.Mercimekteki folik asit ise bebekte doğum kusurları oluşmasına engelliyor.Çeltikte üreme için gerekli olan lif ve B vitamini bulunuyor.İçinde yüksek miktarda çinko maddesi bulunan balkabağı da üremeye oldukça yardımcı.Dr McKeith ,bebek sahibi olmak isteyen kadınların bu yiyecekleri bol bol tüketerek şanslarını arttırabileceklerini söyledi

 

Hormonal dengeyi düzeltenler
Soya fasulyesi hormon dengesinin düzelmesine yardımcı olur. Bol miktarda sardalye gibi yağlı balık yemelisiniz. Ayrıca E vitamini, magnezyum ve B vitaminleri takviyesi yapmalısınız. kalsiyum içeren yiyeceklerle beslenmelisiniz. Süt, sütlü besinler, ıspanak, brokkoli ve lahana gibi.

 

Düzgün bir cinsel hayat hormonal dengeyi korur ve adetin düzenli olmasını sağlar.

Hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden korumak için her gün birkaç porsiyon meyve ve sebze tüketilmeli.

Besinlerin taze ve donmuşları, konservelerine tercih edilmeli.

Fazla pişirme antioksidan özelliği yok ettiği için sebzeler mümkün mertebe çiğ ya da az pişirerek yenilmeli.

Hayvanî yağlardan ziyade zeytin, ayçiçeği, kanola ve soya türündün sıvı yağlar kullanılmalı.

Bol bol kuru baklagil pişirilmeli. Kuru fasulye, nohut, bakla, bezelye, mercimek, yeşil fasulye, soya ve yulaftaki saponinler, antioksidan etki gösteriyor. Gideceği Bu da hücrelerdeki DNA mutasyonlarını, yani kanseri önlüyor.

Yağlar içinde en antioksidan özellik zeytinyağında mevcut. Ayrıca bol miktarda E vitamini içeriyor. Kötü kolesterolün (LDL) okside olmasını ve damar duvarına girmesini önlerken; iyi kolesterolü (HDL) artırıyor. Böylelikle damar sertliği, kalp-damar hastalıkları, kalp krizi ve felçten koruyor.

Eksikliğinde kansızlık ve bağışıklık sisteminde bozukluğa sebep olan demir en çok ciğer, yumurta sarısı, kırmızı et, nohut, mercimek, balık ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. Ancak demir fazlalığı, tıpkı paslanma benzeri oksitlenmeye yol açarak damar sertliği oluşturuyor. Vücudu erken yaşlandırıyor ve yağlandırıyor.

Yüksek ısıda pişen, kızartılan etlerin kanserojen etkisi var.

Beyaz undan üretilen besinlerde, beyaz pirinçte, şeker katkılı gıdalarda ve patateste glisemik indeks yüksek. Bunların yerine posa zengini esmer pirinç, bulgur, tam buğday tercih edilmeli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ