lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 94 – 30.11.2003

GEÇEN HAFTA ANKARA’DA SAĞLIK BAKANLIĞINDAYDIK

Ankara tüp Bebek Merkezinin toplantısından sonra Hemen İstanbul’a dönmedim.Tüp bebek tedavilerinin Devlet tarafından ödenmesi ile ilgili hazırladıgımız dosya ile ilgili Pazartesi günü Saglık Bakanı özel danışmanı Sn. Tahir Karahanla randevumuz vardı.Aksamda saat 18.00 de gene Saglık Bakanlıgı Ana Cocuk Saglıgı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Sn.Rıfat Köse ile görüşecektik.Dosyalarımız hazırdı. Kısırlık tedavileri konusundaki görüşlerimizi size de daha önce yazdıgımız gibi ve sizden gelen eklentilerle tamamlayıp dosya haline getirmistik . www. cocukistiyorum .com internet sitesinin ve Cocuk İstiyorum Dayanışma Derneğinin bugüne kadar ortak yapmış oldukları calısmalar ve bundan cıkan sonuçlarda gurur verici bir sekilde önümüzdeydi. Bunlarıda ekledik. Oldukca kalın bir dosya ile sorulacak herseye cevap verebilecek şekilde artık herkesin önüne cıkabilirdik .

Pazartesi sabahı saat 12 .00 ye dogru Saglık Bakanlıgında Sn Tahir Karahan’la tanıştık. Cok mütevazi , güleryüzlü ,ilgili ve verdiğiniz bilgileri hemen degerlendirmeye calısan bir insan intibaa bıraktı bende. Neden mi ?hemen getirdiğimiz dosyayı aldı bizimle ilgili olanları uzun ca bir sura inceledi.kısırlıkla ilgili verdiğimiz dosyayı okudu ve sorular sordu. Hemen anlamaya ve olayın detayına girmeye calıstı . Ve cok ilginctirki İzmirde ssk ve Maliye ile ilgili kazanılan davadan haberleri yoktu.Biz zaten iki nüsha hem Rıfat Beye hemde Bakana sunulmak üzere hazırlamıstık .Bu konuyu hemen ben Bakan Beyle görüşecegim dedi. Zaten senelerdir. Tüp bebek yada Mikroenjeksiyon olarak adının konulmadan bir cok yan tedavinin ödendiğini bunun odenmesindede bir sakınca olmayacagını cok asırı bir yük getirmeyecegini ,kaynaklar göstererek zaten ödenen bir çok şeyinde böylece adının konacagını belirttik.Emekli sandıgı , bagkur ve ssk lılar arasında yasanan tedavilerin ve ilacların ödeme dengesizliğinin giderilmesi gerektiğini hizmetin herkese esit bir sekilde adil olarak dagıtılması gerektiğini anlattık. Gercekten cok ilgilendiler.Bunu maliyeye paket olarak sundugumuzda sanırım sorun hallolabilir ben Bakan Beyle bunu konusacagım Bayramdan sonrada sizinle tekrar bir araya gelecegiz ve Bakan Bey siz ve ben bu konuyu tekrar konusacagız dedi.

Bu konu ile ilgili her turlu bilgi ve destegi kendilerine bizi aradıkları takdirde verecegimizi belirttik. İnternet sitemize de bir resim alarak yanından ayrıldık.Bu arada saat.18.00 e kadar bos vaktimiz olduğundan Mecliste olan arkadaşımızı görmeye gittik.Bu arada Meclisi görmek ve orada çalışan Personelle tanışmak da ayrıca oldukça hoş bir deneyimdi.bizi ararlarken gördükleri Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği Klasörü cok ilgilerini cekti . Kapıda arayan polis bayanlara Cansın hemen kartımızı bıraktı. Orada bir cok kisi bu konu ile ilgili müracaat ediyormus .orada ki bayanlardan birininde kızkardesinin cocugu olmuyormus . Tabi hemen bunlarla ilgili bir cırpıda bilgilendirildik ve hemen çok dostca bir ortam dogdu ..Sarılarak yanlarından ayrıldık..Sonra arkadaımızı bulduk ve onunla konumuzu uzun uzadıya konustuk .Bayramdan sonra bu konu ile ilgili görüşebileceğimiz milletvekillerinin kim olabilecegi konusunda iyice bilgilendik. Sonra 18.00 deki randevumuz için Saglık Bakalıgına tekrar geri döndük.Tabi dönmeden önce ben randevumuzu teyid etmek icin tekrar sekreterini arardım Cünkü saat 18.00 mesainin bitiş saatiydi bir yanlıslık varmıs gibi geliyordu. Gittiğimizde Saglık Bakanlıgının kapısının mesai bitti diye kapanmıs oldugunu görebilirim diye ürktüm. Ama Rıfat Bey meger bizi daha rahat görüşebilmek icin o saate almış.Ve kendisi zaman zaman meger bu saatlere kadar calısıyormus . Bunu daha sonra ögrendim .

Sn.Rıfat Köse ile tanışmak benim icin oldukça önemli idi. Şimdiye kadar internet sitesi ve dernek olarak hakkımızdaki bütün bilgiler ona ulaşıyordu. Şikayetler ona gidiyor ondan da bizlere tutanaklar şeklinde ulaşıyordu. Kimdir nasıl biridir cok merak ediyordum açıkcası .Nasıl bir kişiliği vardı? Etki altında kalan birimiydi? Yoksa degilmiydi ?Başkalarına sorup öğrenmek de işime gelmiyordu.Yalan yanlıs seyler duyabilirdim.Çünkü bir cok doktor bizi onunla korkutmaya çalışıyordu.İste o benim arkadaşım falan diye. Gerci önemsemiyordum bunları ,çünkü biz Sağlık Bakanlığına bağlı bir kuruluş degildik ama kimsenin de hakkımızda yalan yanlış bilgilerle doldurulmasını da gönlüm razı olmuyordu.Bizim hakkımızda ne düşünüyordu.Bunu onunla yüz yüze görüşmek ve bu konudaki içimdeki spekülasyonları dindirmek istiyordum.Bütün Tüp bebek Merkezleri ona bağlıydı. Tanıştığımız merkezlerden olumlu sinyaller gittiğini biliyordum ama henüz tanışamadığımız merkezlerden de olumsuz bilgiler ulastırıldığını tahmin edebiliyordum. Açıkcası kendimizi anlatırken telefonla yada faxla degil yalnızca yüzüne bakmak ve anlatmak istedim Onun gözlerini görmek ve anlatırkan gözlerimin icini görmesini istedim. Bunu da zaten açıkca kendisine söyledim.Çünkü defalarca kendisine telefonla ulaşmaya çalışmıştım. Bir çok toplantımıza da kendisini davet etmiştim ama hiçbirine gelmemisti . Saat tam randevumuzun oldugu saate yaklasınca dışarı çıkıp bizi Cansınla ikimizi odasına davet etti ve daha sonra yardımcısını da odaya davet etti. Tanıştık ve masasına oturdu;

– “Evet Sibel hanım.. Benden ne istiyorsunuz” dedi.

– Size kendimizle ilgili bilgileri kendimiz anlatmak istedik dedim.Dosyamızı cıkardım ve kendisine verdim. Burada şimdiye kadar hakkımızda cıkan bütün gazete küpürleri ve aktivitelerimizle ilgili resimleri bulabilirsiniz dedim.

Bu arada kendisi de bilgisayardan sitemizi tıkladı. Orası çıkarken söyle dedi.;

-Bu ise başlamanızın amacı neydi Sibel Hanım?

Bende uzun uzadıya bu ise neden başladıgımı internet sitesinin nasıl kuruldugunu nasıl toplantılara başladığımızı, nasıl dernek olduğumuzu anlattım.

-Siteye danışan doktorları nasıl seciyorsunuz ? Dr.Rıfat Beyin yardımcısı Murat Bey’in sorusuydu bu;

-Buradaki bütün doktorlar Tüp bebek merkezlerinin başkanları yada onların önerdikleri kişilerdir.Biz asla dışardan birisini buraya form koyamayız. Dedim.Rıfat Bey; siteyi inceledikten ve dosyamızı söyle bir karıstırdıktan sonra bana;

-Sibel hanım gördüğüm kadarıyla burada yaptıklarınız tamamen iyiniyetle yapılan isler ve siz buna gerçekten inanıyorsunuz.Yalnız diger doktorlar nezdinde yanlıs bir imajınız var.Sitenize reklam alıyorsunuz.bu nedenle bazı hastaneleri kolladıgınız düşünülüyor.Benimde prensiplerim var.Bu reklamları ya buradan kaldırın yada butun hastanelerin bannerini koyun. Herkesi esit hale getirin.

– Burada bannerlarını gördüğünüz hastanelerden biz derneğe bağış alıyoruz.Bizi destekleyenleri neden koymayalım ki?buraya üye olanlarlarda kim destekliyor kim desteklemiyor bilmeliler. Ama asla şuraya gidin diye yönlendirmiyoruz. Hastanın cebindeki parayla ne yapacağına biz karar veremeyiz.Sonuç negatif olduğunda bunun vebalinin altından ben kalkamayacağımızı düşünüyoruz.Hem yalnız biz reklam almıyoruz ki. Birçok hastane bir cok yerde reklam yapıyor.Ben hiç ummadığım bir üniversitenin reklamını bile tv de gördüm.Neden bunlara bir şey söylüyorsunuz.

– Bu hallolmadıkça sizinle işbirliği yapamam.Ama dediğimi yaparsanız sizinle birlikte çalışmaya baslarım.Kendi bakanlığın linkini size veririm. Toplantılarınıza destek veririm onlara katılırım.Reklamlarınıza kendi logomu da koyarım ve bütün çalışmalarınızı desteklerim.Bakın ne güzel hastanelerden indirimler alabiliyorsunuz ,ücretsiz tedaviler alabiliyorsunuz bu toplantıları birlikte yapabiliriz, başka çalışmalarımızda olabilir.Örneğin sitenizde doktorlara danışın formunuz var gördüğüm kadarı ile bu sayfaya buradaki bütün doktorlar bu sayfada ücretsiz olarak hizmet vermekteler.Bunu o sayfanın altına yazın ve isteyenin burada form açılabileceğini belirtin.Bu bile tarafsızlık göstergesi olabilir.

Ben;

-Tabi koyabilirim ama amaç hastaların en doğru bilgileri almasını sağlamak degilmi .? Hic tanımadıgım bir doktor belkide yalnızca hasta saglamak icin buraya kendini koydurmak isterse ben nasıl bunu anlayabilecegim . Ben uzman degilim .Ben doktorlarla tanışmadan ve hiçbir şekilde bunu koymuyorum.

-O zaman bu sayfanın altına belli kurallar koyarsınız..

– Siz ben onu koyduğumda bana ne diyeceklerini biliyormusunuz ?“Bu kadın kendini ne sanıyor da bize nasıl boyle kurallar koyabilir diyeceklerdir.Size iki kat sikayet gelecektir.

-İsteyen adını koyar istemeyen koymaz kendileri bilirler.hem sitenizde herkes de olmak zorunda değil zaten..Siz kimin destegi ile buradasınız onların destegi ile mi?

-Hayır halkın destegi ile..

-E o zaman siz arkanızda halk olduğu sürece hiçbir şeyden çekinmemelisiniz.

-Ben aslında kavgacı bir insan değilim.Herkesle iyi geçinmek istiyorum.Olmadığı zamanda gerçekten üzülüyorum.

Ona daha önce birlikte toplantı yapmak için müracaat ettiğim doktorlardan aldığım cevapları anlattım ve .

-Ben bana destek veren hastanelerin bannerlarını kaldıramam ama diğerlerini madem istiyorsunuz sitenin ön sayfasına koyabilirim ama burada da bu hastanelerin doğru hastaneler olup olmadıklarını nasıl anlayacağız. Ya yanlış hastaneleri koyuyorsak. Bu nasıl belirlenebilir.?

Cansın;

-Peki ama biz o zaman nasıl bu sitenin ve derneğin giderlerini karşılayabileceğiz.O zaman siz destek verecek misiniz?Hem gelirimizi yok ediyorsunuz siz peki bize gelir sağlayabilecek misiniz? Neyle yaşayacağız?

-Ben direkt olarak kimseye şuraya yardım edin demem. Ama bizim desteklediğimiz her kuruluşa mutlaka bir şekilde destek gelir diye düşünüyorum.Birlikte çalışmaya başladığımızda hastanelerinde dışında hemen her sektörden size destek gelecektir.Hastanelerin de dışında reklam bulmaya çalısın .Bunun için belkide defalarca gitmeniz gerekecek.

– Gelirsiniz birlikte neler yapabileceğimize karar veririz anlaşma yaparız ve çalışmaya başlarız.İyi bir yoldasınız. Birlikte çok güzel şeyler yapabiliriz.

– Tamam Rıfat Bey tanıştığımıza memnun olduk.Bu sözümüzü tutup size tekrar geleceğiz.

Bu arada biz Sağlık bakanının özel danışmanına bir dosya getirdik. Bir nushasınıda size getirdim.

Tamam sağolun Bakın işte buçok iyi..siz asıl maliye bakanlıgına calısın bastırın orada esas halletmeniz gereken yer …

Bize bazı isimler verdi,bizde kaydettik ve oradan çıktık. Ertesi gün vaktimiz boş diye öğleden sonra akraba ziyaretleri ile geçirdim.Bu arada telefonumun şarjının da bitmiş ve telefonumun kapanmış oldugunuda gece eve gelince fark ettim. İstanbuldaki herkes kocam dahil peşime düşmüştü benimse hicbirseyden haberim yok laylaylom cevreyi dolasıyordum . Ertesi gün yani Çarşamba günü evde oturuken bir telefon geldi.Bu Meclisteki arkadaşımızdı.Sibel Hanım diyordu dünden beri nerelerdesiniz sizi ne çok aradım.Size bahsettiğim iki milletvekili dünden beri sizi bekliyorlar. Haydaaaa .. birden müthiş bir telaş kapladı beni.Bayramdan sonraya hazırlamıştım kendimi .” Aman “dedim lutfen saat 15.gibi randevu al, ben ancak toparlanırım.Olmaz Meclise görüşmelere gidecekler saat en gec 13.30da burada olun lutfen .

Nasıl hazırlandım bilmiyorum hemen Cansına haber verdim ve kendimizi Meclisin kapısında bulduk ve içeri attık.Sevgili arkadaşımızın yanına geldigimizde bizi hemen alıp ilk once AKP milletvekili Sn.Selahattin Beyribeyle idi. Kendisi de ürologdu. Bu sorunların hepsinden haberi vardı.İçeri g,irdik odası oldukça kalabalıktı ama üçümüzün de hanım olmamız sebebi ile hemen herkes kalktı ve bize yer verdiler. Selahattin Beyle görüştük. Konumuzun çok anlamlı olduğunu ve bu konu ile ilgili yardımcı olacak bir şey varsa elinden geleni yapabilecegini ve bizi destekliyecegini belirtti. Ama isiniz cok zor dedi.ok gelip gitmeniz gerekecek bu konuyu sürekli gündemde tutabilmeiz icin dedi .Çünkü öncelikler hep başka tarafa kayacaktır. Örenegin şu anda Türkiyenin öncelikli meselesi yüzde 10 sınırında olan halkın açlıkla olan savaşı. Türkiyenin yüzde 10u açlık sınırında iken bu tür bir işle herkes ilgilenmek istemeyebilir.”Açlık bir konuysa buda Türkiyenin gene yüzde 10 nunu ilgilendiren başka bir sorun. Bütün sorunlara eğilinmesi gerekirse buna da eşitlik ilkeleri içinde eğilinmelidir öyle değilmi dedim.Ortada üstelik birde kazanılmış birdava varken..O davanın fotokopisinide kendisine verdik.” Tabiki kendi acınızdan haklısınız,bunu mutlaka gündemde tutun dedi. Sonra oradan çıkıp CHP Mardin milletvekili aynı zamanda oda bir ürolog Sn.Mahmut Duyan’ın yanına gittik. Sn.Mahmut Bey çok ilginç bir insan .benim cok kısa vaktim var dedi ama iki yerde de laf lafı açınca en az neredeyse birer saat kaldık.Mahmut Beyin anılarıda okadar renkli ve ilginçtiki burada anlatamayacağım agzı açık dinledik. Mahmut Beyi yanlış bilgilendirmişler Bu tedavilerle ilgili ödenip ödenmediğini araştırmış. Ona bütün tedaviler ödeniyor diye bilgi gelmiş:Bizde ödenmediğini söyleyince ödenmeyenler bana fax gecsinler ben de bunu gündeme getireyim dedi. Bizde kendisine bayramdan sonra bütün ilgilenecek üyelerden fax gelebilecegini bildirdik.

Meclisten çıkınca Çankaya da bir yıl önce açılan ama henüz açılışını yapmamış olan GEN-ART ı Kadın Sağlığı ve Kısırlık Merkezini hayırlı uğurlu olsun diye ziyaret ettik. Prof.Dr .Hakan Şatıroğlu’nun kurmuş olduğu bir merkez. Sevimli Halkla ilişkiler Müdürü Sn.Serap Hanım karşıladı bizi.Merkezi gezdirdi ve bize ön bilgileri o verdi. Kendisini bu kadar içtenlikle merkeze gönül vermiş olmasından dolayı çok sevdim.Dolaştırdığı yerleri,burası labaratuarım . Burası mutfağım diye sanki kendi evinden söz eder gibi anlatıyordu.Bu seçiminden dolayı Hakan Beyi kutlarım.Merkez gerçekten çok güzel dizayn edilmişti.İnşallah başarıları da çok olur..Hakan Beyle de daha sonra epeyce konuştuk. Devletin bu ödemeleri ile ilgili oldukça çok ipucu verdi. Daha önceki hükümet zamanında verilen tasarıda o da diger kuruldakilerle birlikte çalışmış içeriği hakkında da bayağı bir bilgi sahibi olduk.Daha ayrıntılı bir şekilde bayramdan sonra tekrar görüşecegiz .Bu konu bizim istedigimizden de sanki daha güzel bir şekilde sonuçlanacak gibi gözüküyor..

İşte öyle arkadaşlar.. Bir Ankara gezimiz bu şekilde sonuçlandı. Simdi Ankaradan Bayramdan sonraki ilk hafta için bilgi bekliyoruz.Bakanın danışmanı Sn.Tahir Beyden mutlaka bize bir bilgi gelecektir.

Bizi desteklemeye devam edin..Birlikte mutlaka başaracağız.Bu siteye üye olmayanları da üye kaydedin ki gerçek sayımız ortaya çıksın.

Her şey gönlünüzce olsun…..

Sevgiler
Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ