lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Rahim girişinde tıkanıklık ,transfer sonrası yatma , kime kaç aşılama yapılmalı ,hpv virüsü ve kısırlık ,Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -79-

Rahim girişinde tıkanıklık ,transfer sonrası yatma , kime kaç aşılama yapılmalı ,hpv virüsü ve kısırlık ,Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -79-

Soru: Transfer sonucumu bekliyorum bugün ağrım yok reglide olmadım sizce sonuç ne olur ?
Cevap: Bilmek için büyücü olmak gerekir. 🙂

 

Soru: Biz çocuk sahibi olabilmek için tedavilere daha yeni başladık doktorum rahmimin aşağı olduğunu söyledi ve küçük bir tıkanıklık varmış bir sorun yaratmaz dedi sizce de öyle mi? Küçük bir ameliyat yeter dedi.

Cevap: Eğer rahim girişinde küçük bir tıkanıklık mevcutsa gerçekten ufak bir müdahale ile açılabilir bu tıkanmanın neden olduğuna bağlıdır eğer ciddi bir yapışıklık varsa ya da miyom tıkama yapıyorsa histeroskopi yardımcı olacaktır.

 

Soru: Eşimin sperm sayısı 11.500.000 hareketlilik de düşük aşılama tavsiye eder misiniz?
Cevap: Tese denilen işlem testislerden küçük bir parça kopartarak sperm aramak demektir  sperm çıkar mı sorusuna yanıt eşinizi görmeden veremeyiz.

 

Soru: Doktorum önce eşin tedavisini yaptırsın eğer gerçekten gerekirse seni ameliyat yaparız dedi ama şimdilik gerek duymadı, yanı çıkmama ihtimali varmı dır acaba?
Cevap: Eğer eşinizde sperm ancak tese yöntemiyle bulunacaksa eşinizin tedavisi için uzun süre beslemenizin bir anlamı yok derhal tüp bebek çalışmalarına başlayabilirsiniz.

 

Soru: Ben daha önce 8 defa parsiyel mol geçirdim genetik testler temiz çıkıyor sizce ne yapabilirim? tüp bebek  tavsiye eder misiniz?buradaki doktorum öneriyor ne dersiniz?
Cevap: Yaklaşık 17 yıldır kadın doğum hekimliği yapıyorum ilk kez 8 defa parsiyel mol duydum çok ilginç bir vaka tüp bebek ve pgd yani genetik tanı bende öneririm.

 

Soru: Aşılamanın kaçıncı günü idrar da gebelik çıkar.
Cevap: Aşılamadan 15 gün sonra idrarda gebelik testi pozitif olabilir.

Soru: Transfer sonrası sürekli yatmamızın sonucu etkileyip yada etkilemediğini öğrenebilir miyim?
Cevap: Yapılan çalışmalarda sürekli yatmanın gebelik oranını artırdığı gösterilmemiştir  sadece transfer günü istirahat öneriyoruz Amerika da çalıştığım dönemde sabah transferi 08.00 da yapardık ve kadını 09.00 da işine gönderir dik.

 

Soru: Bir  ay sonra tüp bebek   yaptırmayı düşünüyoruz  bu günler de grip aşısı olmamın herhangi bir yan etkisi olur mu acaba?
Cevap: Hayır grip aşısı olabilirsiniz sadece gebeliğin ilk 3 ayında olmayı önermiyoruz bu dönem çok uygun.

 

Soru: Eşim varikoselden geçen yıl ameliyat oldu ameliyat öncesi sperm sayısı : 9.500.000 di sonrası 21.500.000 oldu doktor bende sorun bulamayınca tekrar eşimden tahlil istedi sayı 11.500.000 di. Doktor ilaç vermeyi gerekli bulmadığını söylemiş ne tavsiye edersiniz aşılama veya mikroenjeksiyon yaptırabilir miyiz veya ne önerirsiniz?
Cevap: Varikosel operasyonunun etkileri çok tartışmalı. sperm sayısı sürekli değişkenlik gösterir ancak eşinizde genelde bir düşüklük var. bu nedenle öncelikle 3-4 kez aşılama denenebilir. sizin yaşınızda önemli eğer aşılama ile sonuç alınamazsa tüp bebek düşünülmelidir.

 

 

Soru: Eşimde yapılan tüm tetkikler normal çıkıyor ancak yıkama sonrası 6 milyon sperm kalıyor , şu an 3. aşılama tedavisindeyim sonuç olumsuz olursa tekrar aşılama önerir misiniz?
Cevap: Yıkama sonrası 6 milyon sperm aşılama için uygun ancak kanımca 3 aşılama ile sonuç alamazsanız artık tüp bebeğe geçme zamanı. bu tartışılabilecek bir konudur bazı merkezler en az 4 kez aşılama öneriyor. kararı hekiminizle konuşarak veriniz.

 

Soru: Transfer sonrası doktor normalde ultregeston veriyordu simdi progynova ile ikisini bir verdi neden acaba?
Cevap: Rahim içi tabakasını kalınlaştırmak için progesterona ek olarak progynovada veriyoruz. Böylece estrogenin tabakayı kalınlaştırıcı etkisinden yararlanıyoruz.

 

Soru: Hpv ile ilgili bilgi edinmek istiyorum  ağız içine de yerleşirse ortak tabak vs kullanımı , çamaşırların aynı anda makine da yıkanması ile bulaşır mı.
Cevap: Hpv sadece cinsel ilişkiyle bulaşan bir virüsdür  sözünü ettiğiniz şekilde bulaşmaz.

 

Soru: Ağız içine nasıl bir tedavi uygulanıyor?
Cevap: Ağızdaki lezyonlar içinde zovirax ya da valtrex adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Soru: Ağız içine dondurma uygulanabilir mi?
Cevap: Ağız içine dondurma uygulanabilir.

Soru: Bhcg ilk olarak 30 48 saat sonra 83 ve 4 gün sonra 917 çıktı  bu hızlı yükseliş normal mi?
Cevap: Son derece normal gebeliğin sağlıklı geliştiğini gösteriyor.

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ