Tüp Bebek  

Tüplerde Tıkanıklık Belirtileri Nelerdir?

Tüplerde Tıkanıklık Belirtileri Nelerdir?

Kadındaki en önemli kısırlık sebepleri yumurtlama bozuklukları, endometriozis ve tüplerin hasarlı veya tıkalı olmasıdır. Erkekte görülen kısırlık nedenleri arasında ise sperm sayısının, hareketliliğinin yetersiz olması ve kimi vaziyetlerde da sperm hücrelerinin anormal olması sayılabilir.

1. Yumurtlama bozuklukları:

Kadında en sık görülen kısırlık nedeni yumurtlama bozukluklarıdır. Yumurtlama (yumurtanın yumurtalıklar dışına atılması) olmaksızın döllenme ve gebelik oluşamaz. Yumurtlama bozukluğu dendiğinde yumurtlamanın hiç olmaması veya gayri muntazam ve seyrek olması anlaşılır. Adetlerin seyrek veya hiç görülmemesi çoğu kez bir yumurtlama bozukluğunu gösterir ancak adetlerin tamamiyle düzenli olduğu vaziyetlerde da yumurtlama bozukluklarına rastlanabilir. Yumurtlama bozuklukları başlıca üç grupta toplanabilir.

Yumurtalıklardaki yumurta imalatını uyaran hormonların doğuştan eksikliğine bağlı olarak beyin sapından salgılanamaması: Bu vaziyette kadında ergenlikten itibaren hiç adet kanaması görülmez.

Beyin sapından süt hormonu prolaktinin normalden fazla salgılanması: Bu vaziyet ekseriyetle bu bölgedeki iyi huylu bir urun varlığına bağlı olmakla birlikte bazen hiçbir sebep bulunamaz. İyi huylu urların cerrahi yollarla çıkarılması veya sebep bulunamadığı durumlarda çeşitli ilaç tedavileri ile prolaktin düzeyleri düşürülerek yumurtlama normal hale getirilebilir.

Polikistikover sendromu ( PCO) : Bu hastalığın tipik formunda genel olarak adetler düzensiz ve seyrektir (senede 3-4 adet). Bazı hastalarda adetler hiç görülmezken diğerlerinde tamamen normal olabilir. Hastalar genellikle şişmanlamaya yatkındırlar. Ciltte ve saçlarda yağlanma, sivilce gibi problemler sıkça görülür. Yumurtalıklarda normalden fazla sayıda yumurta bulunmakta ve bunlar erkeklik hormonu salgılayarak normal yumurta gelişimini engellemektedirler.

2. Tüplerin hasarlı ve tıkalı olması:

Tüplerin kısmen veya tamamı ile tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyerek döllenme ve gebeliği imkansız kılar. Tüplerdeki bu hasar geçirilmiş enfeksiyon, endometriozis veya geçirilmiş bir operasyon sonrası kalan karın içi yapışıklıkları gibi bir hayli nedene bağlı olabilir. Tüpler bir dış gebelik neticesinde hasara uğrayabilir. Gelişmiş ülkelerde cinsel yollardan bulaşan enfeksiyonlar tüplerdeki hasarın en önemli nedenidir. Ülkemizde küçüklük çağında alınan tüberküloz mikrobu da tüplerde geri dönülemez hasar oluşturmaktadır. Polikistik over hastaları ilaç tedavisi  ve daha sonraki aşamada tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilirler.

3. Endometriozis

Endometriozis rahim içini döşeyen dokunun (endometrium) rahim dışında gelişmesidir. Endometriozis en sık olarak rahimi yerinde tutan bağlara yerleşmektedir. Diğer sık görüldüğü bölgeler ise rahim yüzeyi, tüpler ve yumurtalıklardır. Endometriozis tıpkı rahim içini döşeyen doku gibi hormonlara duyarlı olup adet esnasında kanar. Karın içinde oluşan bu mikro kanamalar giderek irine benzeyen durum oluşturmakta ve yapışıklıklara kapı aralamaktadır. Endometriozis yumurtalıklarda yerleştiği vakit kist oluşumuna kapı aralamaktadır. Bu kistlere endometrioma ismi verilir.

Endometriozisin en ehemmiyetli belirtileri adet öncesi ve adet sırasında ağrı, ilişki sırasında veya sonrasında ağrı, düzensiz şiddetli adetler ve kısırlıktır. Daha az görülen diğer belirtiler yorgunluk, adet esnasında bağırsak hareketlerinin şiddetlenmesi veya ishal, kabızlık gibi diğer sindirim sistemine ait belirtilerdir. Bunların yanı sıra endometriozis bazı kadınlarda hiçbir belirti vermeyebilir.

Endometriozisi olan kadınların takriben yüzde 50”sinin çocuk sahibi olabilmeleri için rehabilitasyon gerekir. Yeniden kısırlık nedeni ile müracaat eden kadınların yaklaşık yüzde 25”inde endometriozis tespit etmektedir.

4. Rahim ağzına ait problemler:

Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıya (mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir. Rahim ağzından salgılanan mukus spermlerin genital yoldan taşınmasını kolaylaştırır. Östrojen ve progesteron hormonları tesiri altında mukusun siklus sırasında miktarı ve niteliği değişir. Polip gibi iyi huylu urlar veya bu bölgeye uygulanmış olan cerrahi teşebbüsler kısırlık sebebi olabilmektedir.

5. Alerjik nedenler Antispermantikor Sorunu

Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle beraber teşhisleri ve tedavileri zordur. Alerjik ajan spermlerde veya mukusta bulunabilir. Antisperm antikorları isimi verilen bu alerjik durumların tedavi etkinliği belli değildir ve tedavi edilen veya edilmeyenlerdeki gebelik oranları çok değişik değildir. Bu yüzden rutin olarak ölçülmelerinin gerekliliği tartışmalıdır.

Tıp teknolojisinde müddet gelen araştırmalar, follop tüplerindeki sıkıntıların giderilmesi ve gebelik oluşturmaya yönelik oldukça büyük mesafeler kaydedilmesine neden olmuştur. Bazı durumlarda tüplerin ikisinin değil de yalnızca birisinin tıkalı olduğu durumlar mevcuttur. Bu gibi durumlarda gebelik oluşma ihtimali yeniden olmakla beraber bu şekilde oluşan gebeliklerde düşük ihtimali daha yüksektir.

Tüp tıkanıklığı olan durumlarda gebelik oluşması için ne yapılmalıdır?

Malum kısırlık, düzenli olarak bir sene süresince ilişkiye girmelerine karşın gebelik oluşmadığı durumlara verilen isimdir. Bu şekilde kısırlık teşhisi konulan fertler, tedavi için hastanelere müracaat ettiklerinde ilk olarak erkek fertte sperm sayısı ve hızının kontrol edilmesi için sperm testi yapılır. Bu işlem yapılırken kadında da follop tüplerinin tıkanıklık durumu kontrol edilir. Ekseriyetle kadınlarda tüplerde tıkanıklık görüldüğü bilinmektedir. Bu gibi vaziyetlerde yumurta, rahime ilk düştüğü an belirlenerek aşılama işlemi gerçekleştirilir.

Mevcutta olan tedavi şekillerinde tüplerin birinde tıkanıklık olması halinde uzmanların önerdiği en hızlı ve net metot tüp bebek tedavisidir. Hele ki hastaların yaşları 25-30 yaş arasında ise kesinlikle tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır. Tedavinin uygulanmasında ne kadar gecikilirse diğer tüpün de tıkanma ihtimali artacağı için tedaviye hemen başlanması gerekmektedir.
Kadınlarda kanalların tıkalı olduğu nasıl anlaşılır?
Yumurtalıkları rahime bağlayan iki kanalında açık ya da  kapalı olduğunu anlayabilmek için  laparoskopi denilen  karın içerisine kamera ile bakılması işlemi gerekir .Doktorlar genellikle ilk aşamada rahim filmi önerirler ama bir çok rahim filminde tıkalı gözüken kanalların laparoskopi işleminde açık olduğu görülmüştür. Filmi çekilirken anne adayının korkup kendisini sıkması ve kasması filmde açık olan kanaların kapalı gibi gösterebilir.

Kadınlarda tüplerin kapalı olmasının nedenleri:
– Rahim içinde ya da etrafında şiddetli enfeksiyon geçirmiş olmak
-Tüberküloz hastalığı geçirmek
-Endometriozis hastalığı
-Yumurtalık kanalları ile ilgili geçirilmiş bir ameliyat
Dış gebelik
– Yumurtalık kanallarında doğuştan gelen  anomaliler
– Tüplerin kenarında yada etrafında oluşabilecek myomlar
Tüplerin kapalı olması kanal tıkanıklıkları yumurtlamayı  yada yumurta kalitesini engeller mi?
Yumurtalık kanallarının yani tüplerin tıkalı olması kadında yumurtlamayı engellemez, ayrıca yumurta kalitesini de bozmaz.

Tüplerin  yani kadında kanalların tıkalı kapalı olması hamile kalmayı engeller mi ?
Yumurtalık kanalları kapalı olan kadınlar normal yoldan hamile kalamazlar. Tüp bebek tedavisi tam da böyle hanımlar içindir.  Eger yumurta kalitesinde  bir sorun yoksa  en kolay hamile kalan gruptur.
Tüplerin tıkalı olması hamilelikte herhangi bir sorun yada risk teşkil etmez. Sağlıklı bir hamilelik geçirebilirler

Yumurtalık kanallarının yani tüplerin kapalı olması bir belirtiye veya şikayete neden olur mu?

Yumurtalık kanallarının tıkalı olması  hamile kalamama  neden olur. Herhangi bir belirtisi ağrı yada adet düzensizliğine neden olmaz.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

 

Tüp Bebek tedavileri ile ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz sayfalar

Erkek kısırlığı ve tedavileri ile ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz sayfalar

Kadın kısırlığı  ve tedavileri ile ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz sayfalar

Polikistik over (PCO) ve tedavileri ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz sayfalar


Endometriozis ve tedavileri ile ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz sayfalar 

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Bülent Tıraş Danışma Formu ile doktor ve ÇİDER Derneği ile iletişim kurabilirsiniz.
Anlaşmalı tüp bebek merkezinin fiyatlarını öğrenerek tedavinize başlayın   .. hemen arayın ; 0541 4551606

 

 

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ