Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinden sonra cinsel ilişki için ne kadar beklenmeli?

Tüp bebek tedavisinden sonra cinsel ilişki için ne kadar beklenmeli?

Tüp bebek tedavisinin başlangıcından tedavinin bitimine kadar cinsel ilişkiden kaçınılması yaygın bir uygulamadır. Doktorlar ilişki sırasında her hangi enfeksiyon oluşmasına yol açmasından ya da embriyonun yerleşmesine engel olabilir endişesi taşımaktadırlar.Bununla birlikte bu endişelerini gidermek ve aynı zamanda da kanıtlamak için tekrar bir araştırma yapılmıştır.
Avustralya’da yapılan bir çalışma ile tüp bebek tedavisi sırasında cinsel ilişkinin tüp bebek tedavisi işlemlerine zararlı olup olmadığına bakıldı .Sonuçlara göre ilişki zararlı olmadığı gibi embriyo transferi sonrası yapılan ilişkinin embriyonun rahime yerleşmesinde olumlu bir rol oynadığı ve başarı şansını artırdığı görülmüş. Çiftlerin 6 hafta 8 sonrası yapılan incelemelerinde daha yüksek hamilelik oranları bulunmuş. Spermin sadece yumurtayı döllemek için işlev yapmadığı aynı zamanda embriyonun tutunmasında da rol oynadığı görülmüş.
Gene de her ihtimale karşı tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki konusunu mutlaka doktorunuza sorup öyle karar verin .Eğer o kaçınmanızı öneriyorsa yumurtalarınızın yada eşinizin spermlerinin durumundan dolayı olabilir .En iyisine doktorunuz karar verecektir.

 

Tüp bebek  tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ