lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 87 – 25.08.2003

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE DOĞAN GÜZEL BEBEKLER YENİ ARKADAŞLARI İÇİN DÜNYAYA VİZE VERDİLER

 

Sevgili Dostlarım Merhaba;

 

Çok güzel bir toplantı oldu. Ben size simdi ne söyleyeceğimi inanın bilmiyorum.Çünkü ne söylesem kendi reklamlarını yapıyor diyecekler ama gelenler zaten birbirlerine ve dostlarına anlatacaklardır..

Hava çok güzeldi,toplantı yeri çok güzeldi, yeşillik ve deniz manzaralıydı,toplantıya ilgi fazlaydı 145 kişi katılmıştı, Kadıköy Şifa Hastanesi ekibi herkese çok ilgili ve sıcaktı ,soru cevaplara ilgi çoktu.Kahvaltımız güzeldi.Bizde çok mutluyduk; çünkü dostlarımızla ve birbirine yürekten inanan insanlarla birlikteydik. Herkesin ortak noktası; aynı sorunu yaşayan kişilerle birlikte oldukları için yalnız olmadıklarını hissetmesiydi. Bende öyle hissediyordum. Yalnız olmadığımızı hissediyordum.Herkesin umutla karışık pozitif enerjisi birbirlerine ulaşıyordu.O gün huzur doluyduk.

Kuraları tüp bebek  tedavisinden sonra olan  bir bebek ve bir kız çocuğu çekti ve yeni arkadaşlarına Melekler şehrinden Dünyaya vize aldılar,

 

Çocuk İstiyorum Dayanışma Kulübünün en eski üyelerinden ve Derneğimizin kuruluş çalışmalarında da emeği olan Sevgili Billur Kadıköy Şifa Hastanesinde Dr.Aytuğ Beyin çabaları ile olan tüp bebek  tedavisi ile  olan oglu ile bizimleydi.Tedavi olacak arkadaşlarına destek ve umutlarını tazelemek için toplantıya küçük bir yaşına girmiş olan oğlunu ile geldi.. Ve oğlu   hastanenin ilk tüp bebek bağışını o minicik elleriyle çekti ve Zekeriya ALEMDAR ve çiftinin dünyaya gelmek için çalışacak bebeğine melekler şehrinden vize çıkardı.

İstanbul’dan kurayı Zekeriya ALEMDAR çifti kazandı.Zekeriya Bey asgari ücretle çalışan bir memur.Çok zor şartlarda geçtiğimiz yıl üç defa aşılama yaptırmışlar ve doktorların bundan sonra yapılacak tek şey tüp bebek denemesidir dedikleri zaman ne yapacaklarını bilememişler İmkansızlıklar içerisinde uzun süredir bekleyiş içerisinde kalmışlar.Eşi, belki de nasılsa bize çıkmaz duygusu içerisinde Gebze den İstanbul a toplantıya katılmamış ama eşi bir umutla geldi ve onlar için imkansız bir olayı olabilir hale nasıl geldiğini yaşadı.İsmi okuduğunda yerinden tam bir şaşkınlıkla kalktı ve uzun süre ne diyeceğini bilemedi. Neler hissettiğini sorduğumuzda şu anda hiç bir şey hissedemiyorum düşünemiyorum dedi.Bugün telefon ettiğinde olayı daha yeni kavradığını,şaşkınlığını yeni attığını,karısına telefonla haber verdiğinde ona inanmadığını,bütün gece heyecandan uyku uyuyamadığını söyledi.Dilerim Tanrı yardımcıları olur ve işleri rast gider ve bebeklerini sağlık ve mutlulukla kucaklarına alırlar.. Diger kurayı da gene Aytug Beyin hastalarından olan  ve gene tüp bebek tedavisi ile dünya ya gelen,  dünyalar güzeli Zeynep çekti.Pazartesi günkü Posta ve Hürriyet Gazetesinde resmi çıktı.Kazanan arkadaşımız Ankara dan Fatma Mürüvet ATA oldu. Fatma Mürüvet ATA orada telefonla ulaşılamayınca bir tane de yedek çekildi. Bugün kendisine ulaştığımızda o da çok ilginçtir   Ankara da yeni bugün başladığını ;bağışın yedek çekilen arkadaşa verilmesini rica etti. Bu durumda yedek de çıkan arkadaşımızı Rize’nin ARDEŞEN İlçesinden Nedime AŞILAYAN dı..Kendisine uzun sure ulaşmaya çalıştık.Sibel’in köşesi de bu nedenle bu sabah erken yayınlanmadı çünkü isimlerin tam kesin yerine oturması gerekiyordu. Neden sonra kendisine ulaştığımızda o da uzun süre bize inanamadı.39 yasındaki Nedime iki yıl önce tedavi ile hamile kalmış ama hamileliği düşükle sonuçlanmış. Rize de eşi ile beraber çay toplama işinde çalışan Nedime tüp bebek yaptıracak parası olmadı için kaderine küsmedi ve kendine bir yol bulmaya çalıştı ve Çider’i buldu.Geçtiğimiz aylarda derneğimize başvurarak kuralara katılmak ve kendine yeni bir tedavi için şans aramak istemiş,sonrada umutla beklemeye başlamıştı. İnşallah bu sefer bebeğini kucağına alır.

 

Yeni dönemimizin ilk toplantısına henüz yaz dönemi olmasına rağmen katılıma ilgi

olması bizi sevindirdi.Toplantılarda ücretsiz tüp bebek kurasının olması bu ilgiyi artırdığı bir gerçek ama bütün katılanların yalnızca yarısına yakının tüp bebek kurasına katılması ve daha çok Anadolu’dan katılanların çok olması ilginin yalnız bundan kaynaklanmadığını bize gösterdi. Toplantıya katılanlardan 145 kişiden 40 kişi kuraya İstanbul dan katıldı,diğer 70 kişide İzmir İstanbul ve Anadolu katılanlardı.Bu bizim için gerçekten oldukça hoş bir gelişmeydi.

Kadıköy Şifa Hastanesine 5.yıl dönümünde bol başarılar diledik.Kadıköy Şifa Hastanesinin Tüp Bebek Bölümünün Başkanı Aytuğ Bey uzun uzadıya tedaviler konusuna girmedi. Kadıköy Şifa Hastanesinin Tüp bebek bölümünü   ve kadrosunu kısaca tanıtarak daha çok soru ve cevaplara ağırlık verdi. Ama ekibi ;her şeyden kısaca önemli başlıklardan bahsederek

önemli konularda misafirlerin bilgi eksiklerini ve merak ettikleri konuları anlatarak tamamladılar. Ekibi tanımaktan büyük mutluluk duyduk.Bu toplantımızda da İki tane tüp bebek tedavisini ücretsiz vermeleri ve derneğimize ve çalışmalarımıza bu şekilde destek olmaları bizi çok sevindirdi.Bildiğiniz gibi Aytuğ Bey bize Haziran ayında da bölümü adına bir ücretsiz tüp bebek vermişti.Show tv de 11 kişinin ücretsiz tüp bebek kurasının olduğu yayında çıkan hastaların 4 ü hariç(ki onlar başka yerde tedavi ettirecegiz dediler) hepsine ünlüler ücretlerini ödemeden ,hastaların ümitleri beklerken azalmasın , moralleri bozulmasın diyerek )hemen beklemeden başladı.. Gerisi sonradan geldi ya da gelecek. Belkide onların parasınıda henüz sahiplerinden almamış olabilir ama sözünden dönmedi.. Kimsenin umudunu kırmadı.Yedi kişinin tedavisini de para almadan yapmak herkesin harcı (sanırım kimsenin) değil. Bunun içinde kendisine site ve dernek olarak büyük bir minnet borçluyuz.Bütün içtenliğimizle başarılarının devamını dileriz.

 

Toplantının ağırlık konusu Tüp bebek tedavilerinin nasıl karşılanması konusuydu. Üyelerin çoğunluğunun   SSK lı olması tüp bebek konusunda   neler yapılabileceği genel konuşmalarda sürekli gündeme geldi.

Şimdi gözümüz ve kulağımız Bakanlıklarda ve Mecliste . Oradan başarılı çalışmalar çıkarmak en büyük dileğimiz.Desteğinizle her şeyde güzel sonuçlar çıkaracağımıza inanıyoruz.

Eylül toplantımızı önümüzdeki hafta bilgilerinize sunacağız.

 

Her şeyin her zamanki gibi gönlünüze göre olması dileğiyle…

 

Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ