Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek yaptırıken bu noktalara dikkat edin !

Tüp Bebek yaptırıken bu noktalara dikkat edin !

Bu sayfalara ulaşıncaya kadar Tüp Bebek konusunda çok yoğun bir araştırma süreci geçirdiğinizi tahmin ediyorum. Anladığınız üzere kısırlık yani çocuk sahibi olmakta zorluk, bir yılı aşkın bir süredir evli olup korunmamalarına rağmen çocuk sahibi olamama halidir. Bu süreden sonra, uzman doktorlara başvuran çiftlerde belirli tetkikler yapılır ve Tüp Bebek yapılması gerekli olan çiftler seçilerek Tüp Bebek tedavisine başlanır. Bazı çiftlerde ise Tüp Bebek tedavisine geçilmeden önce Yumurtlama tedavisi ya da Aşılama gibi tedaviler yapılabilir.

Tüp bebek tedavisi yaptıracak çiftlere bazı önemli mesajlar vermek istiyorum:

  • Birincisi; Tüp Bebek tedavisini yaptıracağınız merkezi seçerken çok dikkat etmeniz uygun olacaktır. Tüp bebek merkezi uluslararası kriterlere uygun mudur ? Tüp bebek merkezinde çalışan klinisyen ve embriyologlar konusunda deneyimli ve başarılı kişiler midir ? Gideceğiniz Tüp bebek merkezinin bizzat kendisinin başarı oranları nedir ? gibi sorulara cevap aramanız gereklidir.
  • İkincisi Tüp bebek tedavisi sırasında neler ile karşılaşacağınız ve size en uygun tedavinin yapılacağından emin olmanızdır. Tüp bebek tedavilerinin kişinin üzerine uyması gereken bir elbise gibi tasarlanması ve uygulanması gerekir.
  • Üçüncü önemli konu da Tüp bebek tedavilerine başlamadan önce yapılması gereken herhangi bir cerrahi işlem ya da araştırmalar olup olmadığıdır. Örneğin rahim içinde bir polip veya myomun Tüp bebek tedavinizden önce Histeroskopi ile çıkarılma gereği varmıdır ? Yada birkaç kez geçirilen Tüp bebek tedavilerinden sonra Trombofili (Pıhtılaşma faktörleri ) yada genetik incelemeler yapılmalı mıdır?

Tüp bebek tedavisi, şu anda ülkemizde son derecede başarılı olmaktadır. Bu tedaviler için yurtdışından ve komşu ülkelerden çok sayıda çift ülkemize gelmektedir. Ancak iyi bir tüp bebek merkezinde gebelik oranının % 50-55, Eve bebek götürme oranlarının da % 40 civarında olduğu unutulmamalıdır.

Sitemizde Tüp bebek tedavileri, endoskopik operasyonlar ve elde edilen gebeliklerin takibindeki önemli noktaları bulacağınıza inanıyor, Tüp bebek tedavinizde başarılar diliyorum.

Prof. Dr. İsmail ÇEPNİ

Acıbadem İnternational Hospital
Tüp Bebek Bölüm Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ