Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Bebek için Panik Yapmadan Önce Burayı Mutlaka Okuyun

Bebek için Panik Yapmadan Önce Burayı Mutlaka Okuyun

Yeni yapılan çalışmalar kadınların aşırı panik yapmasını yok edecek
türden. Artık 40 lı  yaşlarda bir çok  kadın anne olabiliyor” dedi.

Özellikle 30 lu yaşlardan itibaren doğurganlık yeteneğinde aşırı düşüş kaydedildiğinin bilinmesi ve bunun tekrar tekrar dile getirilmesi nedeniyle   ileri yaşlarda anne olmayı düşünen ve  farklı nedenler nedeni ile planlamalarını ertelemesi gereken kadınlarda  hala doğurma yeteneğini taşıyıp taşımadığı  düşüncesi derin kaygı uyandırıyor.  “Yeni yapılan çalışmalar kadınların aşırı panik yapmasını yok edecek türden. Artık 40 lı  yaşlarda bir çok  kadın anne olabiliyor dedi.

35-39 yaşları arasında çalışan üç kadından birinin bir yıl içinde hamile kalamayacağını bildiren yaygın olarak kullanılan istatistik veri  2004 yılında yayınlanan bir makaleye dayanıyor.

1670-1830 tarihleri arasında Fransa’da  doğum kayıtları neticesinde alınan tarihsel veriler de Fransada çocuksuz çift sayısının % 30 olduğu bildirilmiş. 20.ci yüzyıla kadar Fransa da çocuksuz insan sayısı % 30 olarak geçiyordu.

Diğer bir deyişle milyonlarca kadının doğurganlık tedavileri  için daha önce yapılan istatistik verilere göre  ne zaman hamile kalacakları söylendi. Çoğu insan bu rakamların modern ve iyi yürütülen çalışmalara dayanmakta olduğunu zannetti ama aslında öyle değil. Çoğu insana bu verileri verdiğiniz zaman söyleyecekleri “Aman Tanrım …Olamaz.. Gerçek mi olacaktır”

Kadın yaş ve doğal doğurganlık hakkında daha iyi çalışmalar 20 yüzyılda başlamış. 2004 yılında Duke Universitesinden David Dunson 770 Avrupalı kadının gebelik şansını incelemiştir. En az haftada iki defa cinsel ilişkide bulunan  27-34 yaşları arasındaki kadınların % 86 sının  35-39 yaş arası kadınların %82 sinin  çocuk sahibi olduğunu gözlemlemiş. 20 li ve 30 lu yaşlardaki kadınların doğurganlık oranları hemen hemen aynı olduğu gözlemlenmiş.  2013 Mart ayında yayınlanan başka bir çalışma da da Boston Üniversitesi’nden Kenneth Rothman ın Doğurganlık ve Kısırlık adlı çalışmasıydı.

2.820 Danimarkalı kadın izlenmiş , 35 ila 40 yaları arasında düzenli ilişkileri olan kadınların % 78 i 20 ile 34 yaşındakilerin % 84 ünün  bir yıl içinde hamile kaldığı görülmüş. North Carolina Tıp Üniversitesinden Anne Steiner ‘in  Haziran ayında sunduğu verilere göre 38-39 yaş arasındaki kadınların 6 ay içinde hamile kalma oranlarını % 80 olarak sundu. Bu çalışmada ırklar arasında kilo farkı olmasına rağmen hamile kalmada oran değişikliği yaşanmamıştı. Hatta elde daha iyimser kayıtlarda mevcut 38 yaşındaki kadınların  % 89 unun doğurganlık konusunda hala çok verimli olduğunu gösteren elimizde hala iyimser bilimsel verilerde mevcut. Buradan 40 ila 45 li yaşlarda kadınların hamile kalabileceği sonucuna ulaşıyoruz. Buna rağmen  dünyada hala kadınların doğurganlığı üzerine uğursuz tarihsel verilere bağlı konuşmalar yapılıyor ve bu verilerden hiç bahsedilmiyor.

Dr. Dunsonun yaptığı son çalışmada 28-37 yaş arası kadınlarda gebelik oranı arasında sadece % 4 puanlık  bir düşüş var. Sonsuz bir endişe ve bebek paniği yapılmasına bir çok kadın için gerek yoktur. Kadınların doğurganlığı 30 lu yaşlarda düşüş yaşar ama her kadın için düşüş keskin bir iniş şeklinde değildir.Yumurta rezervinizi ve yaşını kontrol ettirerek panik yapmadan hayatınızı daha olumlu planlayabilirsiniz.

ileri yaşlarda olan hamileliklerde Down Sendromu karşımıza korkulacak sonuç olarak çıkıyor ama bu konuda da yapılan çalışmalar gösteriyor ki fetusun yüzde 99’u  39-40 yaş arasında  hamile kadınlar % 97 arasında kromozom olarak normaldir.  45 yaşındaki çoğu kadın hamile  kaldığında fetusların yüzde 87 si hala normaldir. Yakın gelecekte, fetal genetik test mümkün genetik Olası sorunlar hakkında basit bir kan testi  yapılarak fetüs büyümeden bilgi verilebilecek.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma Derneği Danışman Dokotumuzun Formunu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ