Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 148 – 19.01.2005

Sevgili Dostlarım;

Her şeyden önce Kurban Bayramı’nızı içtenlikle kutlarım. Nice sağlıklı huzur dolu bayramlar geçirmeniz dileğiyle bu hafta yazıma başlıyorum..

 

Geçen Hafta Türk dostu ve Türkiye aşığı bir Hollandalı misafir Floor Van Rooji İstanbul ‘daydı.

Sizin için ve Yurt dışında yaşayan çocuk sahibi olmak isteyen Türkler için…

 

Çocukistiyorum.com internet sitemize bir yıl önce bir Hollandalı üye oldu. Amsterdam Üniversitesi’nde yurtdışında yaşayan çocuk sahibi olmak isteyen Türklere destek ve yardım amacı ile yapılan bir araştırmanın üyesi. Hollanda’da yaşayan yabancıların Hollandalılar gibi sağlık konusunda da eşit imkanlardan yararlanabilmeleri için kurulmuş. Uzun yıllar Türkiye’de kalıp Türkçe’yi de mükemmel öğrenmiş olan Floor van Roojide bu araştırma konusu içerisinde tabi ki bölümünün Türkler olmasını istemiş ve araştırmalarına başlamış Hollanda’da yaşayan Türk çiftlerle sürekli olarak ikili görüşmeler yapıp onların en sağlıklı şekilde tedavi olmalarına olanak sağlıyor. Bir hafta boyunca sürekli hiç durmadan konuştuk diyebilirim. Birbirimize anlatacak o kadar çok şey vardı ki. Biz Hollandalıların çocuk sahibi olma konusuna bakış açısını öğrenmek istiyorduk onlarda Türklerin. Sonra anladık ki dünyanın neresinde olursanız olun anne yada baba olmayı isteme duygusu aynı ama Türklerde bu duygu olağanüstü baskın. Ondan Türkiye ve Türklere ait yabancıların bakış açısını ögrenmek benim için çok eğitici oldu. Onu Türkiye’de yaptığımız bir toplantı mutlaka olmasını söyleyerek davet ettim, sevinerek geleceğini belirtti. Siz de onu çok seveceksiniz.

Türklere yönelik çok ayrıntılı bir görüşme anketi yapmış. (Yaklaşık sanırım 40 sayfa) Türkiye’ye de bu araştırmanın bir parçası olarak gelmişti. Burada bir çok hastane ile görüşmeler yaptı yetiştiremediklerini de soruları bize yollayacak ve biz de diğer merkezlere gönderip görüş isteyeceğiz.

Hollanda’da çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere belli uygulanan bir prosedür varmış ve onun dışına çıkılmazmış.. En az 6 yada 12 defa aşılama yapılırmış. Daha sonra tüp bebeğe geçilirmiş. Ve bu durumu öğrenen Türk vatandaşlarımız yaz aylarında yıllık izinlerini alıp bir koşu İstanbul ya da diğer şehirlere tüp bebek yaptırmaya gelip geri dönerlermiş. Bu iş Floor’un ve Amsterdam Üniversitesi’nin çok dikkatini çekmiş. Bu nasıl bu kadar kolay olabiliyor diye hemen Floor’a fon çıkarmışlar ve Türkiye’ye yollamışlar. “Yıllık izinlerinden döndüklerinde “Nasılsınız şimdi hangi aşamadasınız ” diye görüşmeye aldığımda bana biz Türkiye’de tüp bebek yaptırdık diye karşılık veriyorlardı. Bu bizim için çok ilginçti. Herşey bu kadar kolay mı?” Evet dedim her şey tabi ki kolay. Bizde öyle can sıkıcı prosedürler yok. Çiftler durumlarını öğrendikten sonra ne uygulanacağına karar veriyorlar istedikleri yerde ve zamanda tüp bebek yaptırabiliyorlar. Biz öyle sıkıntıya gelemeyiz..

Floor hastanelere gittikten ve görüşmeler yaptıktan sonra da izlenimlerini anlattı. Her hastane onun için oldukça değişik bir izlenim kaynağı olmuş tabi yakın bir zamanda bize de bunu rapor halinde yazacaktır. Yurt dışındaki Türklere ait çalışmalarını bundan böyle sitede de yazacak. Floor’un eşi de cinsel sorunlarla ilgili çalışmalar yapan bir araştırmacı, o da bize yurtdışındaki yabancı kaynakları değişik yazıları yollayacak.

Bunun dışında müthiş sıcak kanlı, konuşkan, Türkiye ile ilgili bir çok şeyi bizden daha iyi bilen, arkadaş canlısı bir genç hanım. Melissam adeta ona aşık oldu. Türkçe’yi değişik tatlı bir aksanla konuşması ona yabancı olan bir çok şey hakkında hikaye anlatır gibi konuşması ile mest etti. Her gün onu görmek ve onunla konuşmak istedi .

Bu arada Uluslararası Kısırlık Hasta Liderleri Birliği ve buna bağlı Avrupa Kısırlık Federasyonu Türkiye Temsilcisi olarak resmen Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneğini ilan etti bundan böyle sitemizde de Çiderin İngilizce adı (IWCSA) ve bu birliğin ve federasyonun amblemleri ile birlikte anılacağız ve Türkiye’de onun antetlerini kullanacağız.

Ayrıca Assisted Conception Taskforce Steering Commitee (Türkçeye çevirince biraz değişik gözüküyor) Uluslararası Anlayışlar Görev Gücü Komitesi Yönetim Kurulu‘nda da Türkiye Temsilcisi olduk. Bu ne demeyin. Çok önemli bir şey bütün dünya ile eş zamanlı olarak çocuk sahibi olma konusunda yanlış olan düşüncelerin ortadan kaldırılması konusunda dünya çapında bir örgütlenmeye gidiliyor ve bir kampanya başlatılıyor.. Geçtiğimiz pazartesi günü bu konuda 18 ülkenin katıldığı (biz de dahil) uluslararası bir telefonferans yapıldı. Türkiye’de bu konudaki çalışmalarda bizim tarafımızdan yürütülecek..

Yakında bununla ilgili sitede bilgiler yayınlamaya başlayacağız.

Şubat ayında toplantılarımız olanca hızı ile başlayacak. Ocak ayında toplantı programları ile ilgili bilgilerin ve fiyatların tam yerine oturmaması nedeni ile toplantı yapmamıştık. Temmuz ayına kadar olanca hızı ile her hafta bazı haftalar hem cumartesi hem de Pazar günü başka başka şehirlerde yapılacak.. Toplantılarımızın formatları hemen hemen aynı ama bu sene sizlere çok müthiş haberler vereceğiz hem tedaviler hem de ilaçlar konusunda.. Otomatik maillerimizi bekleyin ve sonuna kadar lütfen okuyun..

Bu arada tedavilerin ücretsiz olması konusu ile ilgili de Meclis bazında çalışmalarımız ve görüşmelerimiz devam edecek. Meclis Sağlık komisyonu tüp bebek tedavilerin ödenmesi konusu ile ilgili görüşme için toplandığında bizi de bilgi almak icin dernek adına beni davet edecekler. Ekip halinde görüşlerimizi anlatmaya gideceğiz.

Bizim için, başarılarımız için dua edin…

Sevgiler
Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ