Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erzincan Günlüğüm

yonetim

Sabah 10.55 uçağı ile Nurayla birlikte Erzincan ‘a uçtuk.İlk toplantılar her zaman en sıkıntılı ve en heyecanlı olanıdır. Onca toplantı yaptınız bunun neresi heyecanlı diye sorar gibi olduğunuzu duyar gibiyim ama öyle değil işte.Her toplantı ilk gibi kalbim yerinden atıyor.Üstelik bu Centrumla ilk yalanda degil. Sabah tansiyon ilacımı ( artık almak zorundayım :-)) başagrısı için aspirinimi birde vitamin alıyorum.Sabahtan akşama kadar ayakta ama dinç olmalıyım.

Havaalanında Profesör Recai Bey ile buluşuyoruz.Recai Bey beni Havaalanının CIP salonuna davet ediyor.Nuray’dan ayrılıp yanına geçiyorum.Konuşmamız gereken önemli konular var.Bu yolculuk
havada ve yerde açık bir toplantı gibi geçecek.6 yıldır çeşitli nedenlerle   ayrı ayrı çalıştık ama hep onları uzaktan izledim,bu  eksik dönemi hızla kapatmamız ve hemen öne geçmemiz gerekli.Şimdi güzel ataklar zamanı.

Uçuş beklediğim gibi geçiyor.Recai Beyin kafası dolu, projelerini arkası arkasına sıralıyor.Yapmak istediklerini anlatırken müthiş enerjik bunu kuvvetle hissediyorum.Anlattıkları onu heyecanlandırıyor..Konuşmalarından benim,bizim gibi ekip çalışmasına önem verdiğini hissediyorum .Düzeni disiplin anlayışı hastaya bakış açısı bizim üyelerimizin özlediği türden.. Merkezlerin hızla çoğalması tedavilerde kalitenin sorgulanması gerçeğini gündeme getiriyor.Çider ve Çocuk İstiyorumda artık çok seçici.Anlattıklarını dinlerken benim ,anlatırkende onun gözleri parlıyor.

Bu Tanrı’dan çok güzel bir işaret sizi dikkatle dinliyorum Recai Bey diye geçiriyorum içimden. Uzun yıllar süren askerlik dönemi nedeni ile konuşmalarında çok net ve direkt,dolambaçlı
olmadığından aslında acaba bana ne soruyor, ne demek istiyor,acaba bir şeyi mi ima etti diye düşünmek zorunda kalmıyorsunuz , sizde rahat direkt cevap verebiliyorsunuz.Oh bu çok iyi.. Teşekkürler Recai Bey…

Evet uçuş çok sarsıntılı ama neyseki olaysız geçti..Lost dizisini seyrettikten sonra uçaklara karşı tedirginliğim arttı.Biliyorsunuz. bir uçak kazasi ile başlayan son derece heyecanlı olaylar dizisini anlatıyor.Nefes almadan izliyorum.

Erzincan çok sıcaktı ama bu şehre gelince çok huzur duyuyorum nedense…E
rzincan çok sevdiğim şehirlerden.Dağların arasında düz ovaya kurulmuş küçük bir kent ama tek katlı bahçeli evleri,yeşilliği ile mutlaka görülmesi gereken de bir şehir.Geniş caddeleri nedeni ile hiç karmaşa yok.Her yer sanki yazlık gibi…

NERDEYSE ALTI BUÇUK SAAT SÜREN TOPLANTI…

Belediye Sarayına geçiyoruz.Modern bir toplantı salonu havalandırması koltuklar genişlik, akustik herşey yerli yerinde .Salonun bir kısmı önceden gelmiş bizi bekliyor.Hemen hazırlığımızı yapıyor ve konuşmaya başlıyorum.Daha önce geldiğimizde katılanlar da
var.Toplantımızı onlara tek tek arayıp iki gün önceden haber vermiştik.Sevgi ve minnettarlıkla onlarla selamlaşıyorum ve kendimi diğerlerine de tanıtıp hemen toplantıya başlıyoruz.Salonda tanıdık gördüğümde daha bir çoşkulu oluyorum.O zaman kendimi arkadaşlarımla konuşuyor gibi hissediyorum ve keyifleniyorum dolayısıyla konuşmada toplantıda çok keyifli geçiyor.

Benden sonra Recai Bey mikrofonu alıyor.Sunumu çok güzel ve salonu hemen esir alıyor.Çünkü oda bir çok toplantıda konuşmacı olmuş ve yıllardır Ufuk Üniversitesinde ders veren bir hoca aynı zamanda .Salon  da nefes almadan onu dinliyor.Saat 15.00 de konuşmalardan sonra gelenlerle tek tek görüşme başlıyor.Salondakilerin hepsi mutlaka Recai Beyle görüşmek istiyor.Çünkü dikkatle dinlediler ve dinledikleriyle kendi sıkıntıları arasındaki bagı bulmaya çalışıyorlar..Bu nedenle hemen aşagıda bir özel oda hazırlanıyor ve Recai Bey görüşmecileri tek tek odaya alıyor ve her görüşmesi b
ayagı uzun nerdeyse toplamı 3,5 saat sürüyor.Bu işlem 18.30 a kadar devam ediyor.En son kişide bitince hemen bir yemek ve sonrada ver elini Erzurum… Erzincan’dan İstanbula aynı gün uçak yok bu nedenle başka bir şehirden evimize dönmek zorundayız.Erzurum’dan gece 24.00 uçagına yetişecegiz:

Toplantı sonrasında iki önemli kişi ile tanıştım ve hemen tanışmaktan hayatım boyunca en çok mutlu kaldığım insanlar arasına girdiler..Türkiye Muhtarlar Derneği Başkanı Kurtuluş Bey ve Erzincan Belediye Halkla İlişkiler Müdürü Atilla Bey…Birbirinden değerli,birbirinden çalışkan ve memleketi için ölesiye çaba gösteren iki insan.Yurdumun  güzel insanları..
.Onları dinlerken yaptıklarını duyduğumda gögsüm kabardı.O kadar ilgili anlatıyorlarki insan nefes nefese dinliyor.Recai Beyi beklediğimiz 3 saat boyunca onlarla birlikte
Erzincan’a yapılan hizmetleri ve çalışmaları keyifle ve dikkatle dinledim.Muhtarımızın İlk AB fonlarını nasıl aldıklarını,ingilizce bilmeden nasıl anlaşmalara imza attıklarını,başlarından geçenleri,Atilla Beyden Erzincana yapılan çalışmaları, hayallerindeki Erzincan’ı,nasıl neler yapmak istediklerini uzun uzun anlattılar . Erzincan a bir daha aşık oldum.CD lerini broşürlerini aldım,Belediye duvarlarına asılan Erzincan resimlerini uzun uzun seyrettim.Ama inanın çok büyük keyifle seyrettim tekrar tekrar…Bu kadar çok özelliği bünyesinde barındıran ama bu kadar alçakgönüllü bir şehir daha olabilir mi?

Recai Beyin işi bittikten son hastasını da dinledikten sonra Muhtarlar Birliği Başkanı Kurtuluş Bey bizi Çağlayan’a götürdü.Çağlayanı size tarif edemem ama resimlerini göreceksiniz.Gece iniyordu bu nedenle ilk resimler biraz karanlık olabilir ama bu arada makinamın gece modunuda buldum.Çünkü bu güzelliği kaçırmak istemiyor ölümsüzleştirmeye çalışıyordum..Kurtuluş Beyi ve Atilla beyide size tanıtmam gerekiyordu.Neyse bir
kaç resim çekebildim gün boyunca uzun uzun çalıştığından bu defa da makinamın pili bitmişti..Kısmet..

Çağlayanın etrafı mesire yeri ve restoranlar olarak düzenlenmiş.Oturduğumuz bölgede masaların arasında çağlayandan akan sularla küçük derececikler oluşmuş ve bunları küçük küçük köprücükler le birleştirmişler.Akan su buz gibi.Akşam serinliği çöktüğü için biraz üşümeye başlamıştım bu nedenle elimi değemedim.Ama Nuray eğildi ve yerden akan suyla yüzünü yıkadı.O kadar temizki hem yüzünü ellerini yıkadı hem de o suyu içti aynı zamanda biliyormusunuz.Yerden akan su tertemizdi diyorum size.. İnanılır gibi değil..

Yemekten sonra Hemen Erzurum’a yola çıktık.Karanlık ve zaman zaman bozuk olan yollarda biraz tedirgin oldum ama neyse bir sorun olmadan havaalanına geldik.Havaalanı geçen yılın başında yenilenmiş ve daha güzel olmuş.Saat 02.00 de İstanbulda idik.Genelde hafta icinde de sitemiz nedeni ile sabaha kadar ayakta olduğumuzdan bizim için normal bir saat gibi geliyordu artık.Recai Beyi uğurladıktan sonra ofisin yolunu tuttuk.eşyalarımızı yerine yerleştirdikten sonra evimize gidebilecektik.Erzincan toplantısı sonuçları bizim içinde Centrum Klinik içinde çok başarılıydı.

Birincisi Centrum Klinik’le tedaviler konusunda  ve başka konularda da başarılı bir ekip çalışması yapabilecegimizi
gördük.İnanın bu en büyük artı.Bilgilendirme toplantıları çok önemlidir ama  tecrübelerimiz  bize ne kadar iyi olurlarsa olsunlar kaprisliyiz çünkü biz en başkayız, en büyüğüz türü ekiplerle asla hiçbir şeyin çekilemeyecegini gösterdi.Toplantı sırasında gerekirse bir elinizde çekiç bir elinizde bayrak bir şeyleri düzeltmeye çalışırsınız hiç bir aksaklık olmaması için ama sizin adınızı duyurmuş çocuk sahibi olmak isteyenler için canla başla çalışan bir sivil toplum örgütü olduğunuzu unutulur,
alçakgönüllülüğünüzü anlayamazlar, personel size kendi personeli gibi davranır ,tepeden bakarlar,iş buyururlar.Aslında siz tedavi olacak kişilere en uygun koşullarda bir konuşmacı getirdiğiniz için  gururlusunuzdur.Bu yüzden ses cıkarmadan toplantının sonunu getirirsiniz  ama ilk toplantıdan sonra birlikte çalışmaktan vazgeçersiniz ve bir daha da iletişim kurmazsınız.Çünkü size böyle davranan personel  üye tedaviye gidince çantada keklik gibi düşünüp neler yapmazki..Böyle bir çok çalışmamız oldu.Bu nedenle kendimi çok iyi hissediyorum.Recai Beyin yardımcısı Özgür Bey gerçek bir beyefendi.Erkan beyde öyle.Hepsine destekleri için çok teşekkürler.

İkincisi Erzincan üyelerimiz bizi sık sık bekliyordu ve çagırıyordu.Bizde çagrıya artık ciddi olarak cevap verebilecektik.
Üçüncüsü hastalar kendilerini dikkatle ve uzun uzun dinleyecek ve tedavi etmek için çaba gösterecek bir doktora daha kavuştular.Kendim ekibim ve üyelerim adına çok sevinçliyim.

Haftaya Kayseri ve Sivasta olacagız..Üyelerimiz ve Belediyeler bizi sık sık bu konuda aradılar.Onlara kavuşacagım için içim kıpr kıpır..

Sevgiyle kalın

Sibel Tuzcu

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ