Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Psikolog Derya Utku Online Doktor Sohbeti

Soru: Trasferden sonra 10 gün nasıl atlatacağız olumlu yada olumsuz kendimi yönlendiremiyoruz

Cevap: 10 gün gerçekten kişiler için son derece sıkıntılı gecebılıyor. bunun baslıca sebebi bekleyiş içinde olmak. bunu bir parça yenmek öncelikle sunu unutmayın. sız bir tedavi gördünüz‚ tedavinizle ilgili sonuca alabilirsiniz de alamaya bilirsiniz de. ama önemli olan normal hayatınızın devam etmesi. tedavinizin sonucunun hayatınızı önemli lculerde degıstırecegıne‚ tamamen size mutluluk ve huzur getırecegıne inanmak pek gercekcı bir düşünce tarzı degıl. o yüzden sadece o güne odaklanıp‚ yerinizden kımıldamadan‚ hayatınızdaki olup bitenleri durdurmak yerine‚ size destek olan sevdiklerinizle birliktelik ıcınde‚ biraz dinlenmeye zaman ayırarak‚ kendinize evinizden yurtucegınız ilgi alanları bularak‚ zamanı doldurmaya çalışmak size kendinizi ıyı hissettirecektir.

 

Soru: Ne bileyim yumurta toplama işi bana çok zor geldi, korkuyorum açıkçası

Cevap: Kaygı düzeyin dıger insanlardan daha yüksek olabilir. bu konuda profesyonel yardım alabilirsin. kendi basına rahatlama egzersizleri yapmak da ise yarayabilir.

Soru: Ben üç yıllık evliyim bir kez ıvf denendi ve olmadı şimdi ikinciye başlıyoruz va buda başarısız olursa eşimden ayrılmayı düşünüyorum hem de onu çok sevdiğim ve çok iyi anlaştığımız halde insanlara verebilecek cevabımız kalmadı aileler biraz kültür seviyesi düşük olaya bakacakları tek açı kısır. bunu eşimde bende istemiyoruz bu güne kadar sakladık.

Cevap: Ivf nın 1 kere tutmamış olması başarısızlık anlamına gelmiyor. çevreden bunun aksını söyleyenler olabilir ama bu konuda herkes çok fazla fıkır beyan edebiliyor. önemli olan sızın esinizle alacağınız kararlar‚ bu yolda birlikte yürümeniz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ