Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları-26-

Tüp bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları-26-

Doktorlara sorulan sorular ve cevapları

Soru: Cuma günü transfer yaptırdım, sadece 2 yumurta transfer ettiler, herkes az diyor, ilk denemem benimle birlikte herkese en az 3 embriyo tranfer edildi.

Cevap: Normalde insanlar 1 yumurta ile hamile kalıyorlar, doğru çoğul gebelik riskini yükseltmemek için 2 transfer edilmiş.

Soru: Ben klomen tedavisi oldum 2 ay fakat olmadı dr bu ay bekle dedi, bu ilacın rahmi körelttiğini duymuştum doğruluk payı var mıdır?

Cevap: Evet çok sevdiğim bir ilaç değildir, bence hiç kullanmamalı.

Soru: Yaşım 31 bende adet düzensizliği var her şey normal çıkıyor tüp bebek  için gittiğim dr hemen yapalım dedi şansın yüksek fakat ben tedavi olmak istiyorum önce yani düzenli adet görmek istiyorum 14 yıllık evlim hiç hamile kalmadım birde çok fazla tüylenme oldu mutlaka bir sebebi vardır diyorum birde kilonun düzenli adet olmamakla bir ilgisi var mı? Hiç bir şey yok diyor doktorlar tahliller hep normal çıktı.

Cevap: Neden tüp bebek dedi? evet vardır erkeklik hormonu mesela testosteron yüksek olabilir polikistik yumurtalık olabilir, kilo hormon dengesini değiştirir ve adeti etkiler.

Soru: Bir bayan bana 3. denemesi olduğunu ve başarılı olmadığını söylediler sebebine (tutuyormuş ama yaşamıyormuş) eşinin spermindeki morfoloji yapısından olduğunu söylemişler.

Cevap: Sperm morfolojisi döllenmeyi etkiler tutmayı değil, bozuk spermin düzeldiği pek görülen bir şey değildir.

Soru: Dondurulmuş yumurtanın başarı şansı taze yumurtadan düşük müdür. dondurulmuş yumurta transfer etmek için ne kadar beklenmeli…

Cevap: Evet dondurma programları % 30-35 başarılıdır bekleme süresi diye bir şey yok ne zaman isterseniz.

Soru: Düzenli adet görmek yumurtlama olduğu anlamına gelir mi,yumurtlamanın olduğunun anlaşılması için hangi testleri yapmamız lazım,kolay bir test mi bunlar.

Cevap: Adet görmek yumurtlama anlamına gelmez eczanelerde satılan tükürük veya idrardan yumurtlamayı gösteren testler vardır.

Soru: Tüp bebek tutma oranı hastaneden hastaneye yada dr değişir mi fark nedir yöntem aynı mıdır. Ben çok kararsızın 7 yumurta dondurdum bunları başka hastanede transfer edebilir miyim. eğer tutunma olmazsa.

Cevap: Merkezler arasında tabi ki gebelik oranları farklıdır ancak bunu doğru tespit edebilmeniz zor tabi ki başka hastanede donmuş embiriyolarınızı transfer ettirebilirisiniz.

Soru: Eşim 8 haftalık hamile pregon ampul yerine crino jel kullanıyoruz bu hamileliğin kaçıncı ayına kadar kullanılır, birde tüp yöntemi ile ikiz gebelik yasıyor eşim düşük tehlikesi var mı yatması gerekiyormu?

Cevap: 10. haftaya kadar kullanılır, onu gebeliği takip eden doktor söyleyebilir.

Soru: Tüp bebek transferinden sonra eğer tutunma olmuşsa 7 günü beklemeden öğrenebilir miyiz.?

Cevap: Malesef en erken belli olduğu gün o gün birazcık sabır.

Soru: Yumurta kalitesini artırmak mümkün mü ? Benim yumurtalarımda kalite sorunu varmış 3 kez mikro denedik üç denemede de 3. kalitede embriyo oluştu yok içmiyorum, bir dr bizi donör önerdi embriyolar ilk gün çok iyi gelişiyor ikinci gün gelişmeleri duruyor ve içinde fıragmanlar çoğalıyor embriyolarımız hep 6 hücreli oluyor, 3. gün. en çok kaç gün beklenmeli dondurma hangi gün yapılıyor ama eşit bölünmesi kaliteli olduğunu gösterir

Cevap: Yumurta kalitesini arttırmak maalesef mümkün değil sigara içiyorsanız bırakın o zaman maalesef tekrar denemekten başka çare yok , donör bence daha sonra düşünülmesi gereken bir adım, transfer kaçıncı gün yapılıyor? 5. gün transferi denenebilir bazen 3. günden sonra düzeliyorlar 3. gün için 4 hücreli az 4 ü geçmiş olması gerek ama 5 ile 8 hücreli arasında fark yok dondurma en çok 3. gün başarılıdır ama ben olsam blastokist transferi yaparım 5. gün.

Soru: 6 yıllık evliyim hiç bir problem olmadığı halde bebek de yok.bu siteden öğrendim ki bu rahatsızlığın adı inferlite-yani kısırlık   bu konu hakkin da biraz bilgi alabilir miyim?

Cevap: Hic bir sorun olmadığı halde bir çok çift bebek sahibi olamıyor sorunsuz vaka olarak adlandırıyoruz tıpta aşılama veya tüp bebek tedavileri öneriyoruz.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ