lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

PRP Tedavisi nasıl uygulanıyor?

PRP Tedavisi nasıl uygulanıyor?

PRP Tedavisi nasıl uygulanıyor? PRP tedavisinde kişinin kendi kanı alınarak bir serum elde ediliyor  ve tekrar kendisine özellikle sorunlu olan bölgeye veriliyor. Peki bundan sonrası ne oluyor. Uygulanan serum nasıl veriliyor nasıl bir uygulama yapılıyor.? Bu soruyu Doç.Dr.Nicel Taşdemir cevapladı.

PRP Tedavisi nasıl uygulanıyor Nicel Bey ? 

PRP uygulamasını genel anestezi adlında tercih ediyoruz uygulamasını. Öncelikle hastadan hemen işlem öncesinde yaklaşık 10cc yani az miktarda kan alıyoruz.Bu kanı laboratuvarda yaklaşık 15-20 dakika içerisinde seruma ayrıştırarak PRP hazırlıyoruz. Özel kitlerle hazırlandıktan sonra herhangi başka bir işlem yapmadan, ek bir katkı maddesi üzerine koymadan ameliyathanede genel anestezi  altında yumurtalıkların içerisine yumurta toplama olayına benzer iğnelerle yumurtalıkların içerisine enjekte ediyoruz. İşlem böylece bitiyor yaklaşık 15 dakika sürüyor kısa bir işlem .

PRP tedavisi nasıl ve ne zaman etkisini göstermeye başlıyor? 

Etkisi yaklaşık bizim tahminimizce bununla ilgili bilimsel çalışmalar yeni yeni çıkıyor 6-8 haftada oturmaya başlıyor diye düşünüyoruz. O süreçte de hastanın maksimum dozda stimülasyon a(uyarıya) cevap verip vermediğini öngörebiliyoruz.
Çok nadir vakalarda bazı vakalarda da hiçbir sitümülasyon yapmadan düşük rezervli hastalarda menapoza yakın hastalarda spontan gebelikler gördük.

PRP tedavisi olan hücreyi mi canlandırıyor yoksa yeni hücre mi oluşturuyor. ? 
Son bilimsel çalışmalarda invitro aktivasyon çalışmalarında yapılan çalışmalarla erken menapoza girmiş kadınların bile yumurtalıklarında uyku halinde aktif olmamış folüküller olduğunu hala yumurtaların olabildiği gösterildi. Buradan çeşitli zor yollardan gebelikler elde edildi.
Bu bizim vizyonumuzu biraz değiştirdi tüp bebek tedavilerinde . Biz eskiden hiç tüp bebek uygulayamadığımız  menapozal hastalarda acaba bu uyku halindeki folüküller aktive edilip tüp bebek tedavisine cevap verilebilir mi sorusu uyandı. Eş zamanlı olarak da yurt dışında ve Türkiye ‘de yapılan PRP uygulamalarıyla bu uyku halindeki foliküllerin aktive edilebildiği teorisi ortaya atıldı. Bizim de klinikte bu tür hastalardan sonuç aldığımız oluyor. Bildiğiniz gibi bu tür hastalar tüp bebek tedavisine hiç fayda görmesi beklenmeyen hasta grubu oldukça vahim durumda olan hastalar.

Çok teşekkür ediyorum gerçekten ilginç bu.
Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

 

Tüp bebekte PRP tedavisi nedir ? Yararlı mı ? Tüp bebeğe artısı ne ? Doç.Dr.Turgut Aydın

Düşük over rezervi hastalarında yapılabilecek bir tedavi var mı? Doç.Dr.Nicel Taşdemir

 

 

 

 

 

 

 

Tüp bebek ve PRP tedavileriniz ile ilgili Doç.Dr.Nicel Taşdemir ile iletişim kurabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ