lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadınlarda yumurta rezervinin azalması

Kadınlarda yumurta rezervinin azalması

Kadınlarda yumurta rezervinin azalması

Kadınlarda yumurta rezervinin azalması. Kadınlar yumurta rezervlerinin azalmaya başladığını hissedebilirler mi?   Doktorlar ne tür testler yapıyorlar ilk bakışta yumurta rezervinizin azaldığını en iyi nereden anlıyorlar?  Bu soruların cevabını Acıbadem Altunizade Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Tayfun Bağış cevapladı ; 

Tayfun Bey ; Kadınlarda yumurta rezervinin azalması nasıl anlaşılır?

Bununla ilgili bir çok videolarında bir çok hekimin videosunda bir çok kaynak bulunabilir esasında .Kadınlar bunlar sabit yumurta ile doğuyorlar yeni bir yumurta oluşturmuyorlar ve her ay 400-500 bin civarında yumurta sayısı ile de üreme dönemine yani ergenlik dönemine giriyorlar. Ve her ay bin tane kadar yumurta harcıyorlar. Bu kaçınılmaz bir son ve bir gün  geliyor 400-500 ayda bu yumurtalıklar da yumurta bitiyor ve bizde buna menapoz diyoruz zaten .

Kadınlarda yumurta rezervinin azalması nedir?

Buradaki problem bazı kadınların tüketim hızının veyahut da  anne karnında oluşmuş olan azlığına bağlı mevcut havuzlarının az olmasından kaynaklanıyor biz bunu tespit etmeye çalışıyoruz. Yumurtalık rezervi diyince  lütfen böyle anlayın. Dolayısı ile bir kadın bize geldiği zaman  yumurtalıklarının rezervinin ne olduğunu anlamak için kullandığımız bir takım testler var. Bu testler esasında dinamik statik diye bir sürü test var ama pratik anlamda kullanabileceğimiz iki 3 tane test var.

Bugün çok yaygın FSH dediğimiz ikinci üçüncü günü FSH dediğimiz tahlilleri belki östrojen seviyeleri ile kombinasyona bakılıyor ama bunlardan daha değerli Antimullerian Hormon yani AMH ve yumurtalıklara baktığınız zaman özellikle adetli dönemde yumurtalıklarda gördüğümüz folikül sayılarının toplam sayısı ize yumurtalım rezerviniz hakkında bilgi veriyor.
Gene bunu bizim  tablodan göstereyim ; bakın şunu lütfen unutmayın. Şu yumurtalıklarınıza bakıldığı zaman  küçük küçük siyahlıklar göreceksiniz. Biz bunlara folikül diyoruz.Adetliyken bir insanın yumurtalığında siyah siyah folikül sayıları bize yumurtalık rezervi hakkında gayet iyi bilgi veriyor. Nerdeyse belki de daha  iyi AMH kadar iyi veriyor. Dolayısı ile illaki bir  kan testi ile bunu göstermesi açıkçası gerekmiyor.

Kadınlarda yumurta rezervinin azalması;  yumurtalığı adetliyken bir ultrason verildiği zaman yumurtalıklarda görülen yumurta sayısının folikül sayısının yeterli olması esasında rezerv için yeterli. Ama bazen bunu rasyonelize etmek için yani gerçekten görünür hale getirmek için sübjektif olmaktan yani sadece doktor değerlendirmesinden  kurtarmak için  bazen AMH testi de yanında isteyebiliyoruz.
Dolayısı ile binlerce tahlil yapmaya gerek yok. Ultrasonografide ilk izlenim belki bunların realize edilmesi için rasyonelize edilmesi için bir AMH testi ile yumurtalık rezervi ni göstermek mümkün .,

Kadınlar yumurta rezervinin azaldığını anlayabilir mi?

Anladım teşekkür ederim. Burada bir şey sormak istiyorum  yalnızca testler le mi belli olur kadın bunu hissedebilir mi yumurta rezervinin azaldığını? Sıcak basması hanı ön menapozda bu tür şeyler oluyor ya?
Şimdi menapoz öncesinde bir takım şikayetler olabilir . Bunların seyri yaş ile birlikte oluşan menapozla  erken dönemlerde oluşan menapozla biraz farklılıklar gösterir yani bir insan mesela en güzel örneklerinden bir tanesi adet sürelerinin kısalmaya başlamasıdır yani bir kadın 28 günde bir adet görüyorken 23-24 günde bir sık sık adet görmeye başladıysa belki adet miktarında azalmalar olmaya başladıysa sadece şüphelenilebilir. Bakın şüphelenmek  ciddi bir endişelenmeyi getirmemeli  kişi sadece şikayetlere bakıp  kendini dinleyip ay yumurtam rezervim azaldı diye bir yorum yapmasını açıkçası çok doğru bulmuyorum. Çünkü bu gereksiz bir endişe yaratabilir.

Teşekkür ederim.
Aliye Sibel Tuzcu

 

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Kadınlarda yumurta rezervi nasıl değerlendirilir?

Kadınlarda olmayan yumurta rezervi tekrar oluşturulabilir mi? Ya da az olan yumurta rezervi düzeltilebilir mi?

Yumurta rezervi az olan hanımlara öneriler.

İleri yaşta veya yumurta rezervi azalan hastalarda başarı şansı artırılabilir mi?

Yumurta rezervinin azalması kalitesinin de mi düştü anlamına geliyor?

Yumurta rezervi azalmış hanımlar tüp bebek ile hamile kalabilir mi?

 

 

 

 

 

Tüp bebek tedaviniz ile ilgili Prof. Dr. Tayfun Bağış Formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ