Tüp Bebek  

Düşük over rezervi hastalarında yapılabilecek bir tedavi var mı? Doç.Dr.Nicel Taşdemir

Düşük over rezervi hastalarında yapılabilecek bir tedavi var mı? Doç.Dr.Nicel Taşdemir

Yumurta rezervi az olan hastalar tüp bebek tedavisinde en fazla zorluk çeken hastaların başında geliyor. Daha çok yumurta gelişmesi için daha fazla ilaç kullanmak zorunda kalıyorlar bazen de başarı şansının artırılması için bir kaç defa yumurta toplanıp biriktirilmesi ve içlerinde en iyinin seçilmesi gerekiyor. Acaba bu tür hastalar için yapılabilecek bir tedavi var mı diye Doç.Dr.Nicel Taşdemir ‘e sorduk;

Nicel Bey ,Düşük over rezervi hastalarında yapılabilecek bir tedavi var mı?
Düşük over rezervi hastaları tüp bebek tedavilerinde bizi en çok zorlayan hasta grupları .
Bildiğiniz gibi yumurta rezervi bir kez düştüğünde   Yumurtanın kalitesi ve sayısı azaldığında bunu dramatik olarak artıracak bir tedavi protokolü yok .Bu grup hastalarda yaptığımız standart kabul edilen üst üste tüp bebek denemeleri yaparak olabildiğince fazla embriyo ve yumurtayı  oluşturup  ozi dediğimiz tekniklerle en iyi embriyoyu transfer etmeyi deniyoruz.

Bunun ötesinde yeni gelişmelerde hiç cevap vermeyen  çok zayıf yumurta rezervi olan hastalarda yumurtalıkların içerisine PRP tedavisi uyguluyoruz. PRP tedavileri de hastanın kendi kanında aldığımız hazırladığımız bir serumu yumurta toplama işlemine benzer bir işlemle yumurtalıklara zerk ediyoruz.

6-8 hafta sonrada zerk ettiğimiz büyüme faktörlerinden zengin sıvıyı uyku halindeki folükülleri uyandırmasını bekleyip daha fazla cevap aldığımız hastalar olabiliyor. Oldukça yeni bir teknoloji  yeni bir yöntem ve bu sayede   bazı hastalarda hepsinde değil daha fazla embriyo elde ettiğimiz gebeliğe gittiğimiz hastalarımız oldu.
Teşekkür ederim

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.;

Kadınlarda olmayan yumurta rezervi tekrar oluşturulabilir mi? Ya da az olan yumurta rezervi düzeltilebilir mi?

Spermin yumurtayla birleşmesi ne kadar sürer?

Altın yumurta nedir?

 

PRP tedavileri ve tüp bebek tedavileri konusunda Doç.Dr.Nicel Taşdemir ile bu formla iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ