lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Önemli Olan Eşlerin Birbirini Sevmesi..

Önemli Olan Eşlerin Birbirini Sevmesi..

Sibel Hanım,

Mailiniz için çok teşekkür ederim. Ben şu an tüp bebek deneyimini yaşıyorum. iki gün sonra beta hcg testini tüp bebek_cocukistiyorumyaptıracağım. Siz de ne kadar heyecanlı günler olduğunu tahmin edersiniz. Ne yazık ki sizinle paylaşmak istediğim bu değil.

Bu hafta sonu is yerimden çok yakın bir arkadaşımın en yakın arkadaşını -onların yirmi yıllık dostluğu sayesinde son altı yıldır biz de dost olduk- kaybettik. Size onun hikayesini anlatmak istiyorum.

Bundan on yıl kadar önce evlenmiş, çocukları olmamış eşinin de yaşı büyük olduğu için bir an önce çocukları olsun istemiş. Maddi durumlarını da zorlayarak Tüp Bebek denemişler. Bir iki derken tüp bebek teadeneme sayısı beşi bulmuş. Ve bu beşinci sefer arkadaşımızın böbrekleri iflas etti. Bunu yaşadığı sırada artık biz tanışıyorduk, yaklaşık beş buçuk yıl önce idi. Diyalize girmeye başladı zaten zayıftı ancak kırk kilo civarında dolaşabiliyordu. Yıllarca böbrek bulmaya çalıştılar. Bir ay kadar önce büyük bir şans eseri -çünkü altı yıl ancak diyalizle yasayabileceği söylenmiş- organlarını bağışlayan birinin böbreği ona uymuş ve organ nakli yapıldı. Böbrek uydu ne yazık ki hastaneden çıkmak M.’ye nasip olmadı, artık 38 kiloya düştüğü için kaptığı bir enfeksiyonla vücudu iflas etti. Cumartesi günü kaybettik.

Her zaman bütün güçlüklere rağmen iyileşeceğim çocuğum olacak diye düşündü. Böbrek bulunamadığı artık altı ayı kaldığı zaman bile inancını yitirmedi. Aslında belki de iyileşeceğini düşünerek, böbreğin uyduğuna sevinerek, bütün düşleri ile beraber aramızdan ayrıldı. Belki de mutlu idi.

Bunu diğer arkadaşlarla bir şekilde paylaşmak gerektiğine inanıyorum. Çünkü bazen olayların üzerine çok gitmek elimizdekini de kaybetmemize sebep olabilir. Arkadaşımızın eşi ülkemizin büyük özel hastanelerinden biri olan
tüp bebek denemelerinin yapıldığı hastaneye dava açtı, aradan altı yıl geçti nerede ise hala dava sonuçlanmadı. Lütfen bunu uygun gördüğünüz bir şekilde paylaşalım. Önemli olan eşlerin birbirini sevmesi ve birlikte yaşaması.

Eşim M.’yi kaybetmemiz üzerine bir daha denememi istemiyor. Çünkü ben de zayıf bünyeli biriyim. Haklı umarım bu kez olur ve yeniden denemek hiç söz konusu olmaz. Ama doğa ananın yardımlarını almadan, ve bu konuyu çok iyi çalışmadan bu işe girmemek lazım. Karşılaştığım kimi doktorlar bana hiçbir test yaptırmadan tedavi etmeye kalkıştılar. Bu yanlış, neler yapılması gerektiğini mutlaka bilmek gerekiyor, hastanın sağlığından emin olmak gerekiyor.

Umarım sizi üzmedim ancak tüm arkadaşlar adına endişelendim ben iki gündür. Biz arkadaşımızı capcanlı görecektik, yıllarca beraber olacaktık oysa şimdi bir daha gülüşünü, o yeşil gözlerini göremeyeceğiz.

Sizin insanları bilgilendirmekle yalnız toplum için iyi şeyler yaptığınızı değil, belki de hayat kurtardığınızı düşünüyorum. Çünkü birçok kısırlık tedavisi gören ve ya tüp bebek yapan kişi bundan utanıyor paylaşmıyor. En azından internet kullanabilenler için bir paylaşım noktası, bilgilenme noktası sağladığınız için size binlerce teşekkürler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ