lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık Tedavilerinde Aşılama, Hipo, Prolaktin, Azosperm Soruları ve Doktor Cevapları -35

Soru :Ben 4 yılık evliyim 2 kere miyom ameliyatı oldum içten ve dıştan alındı ve ve 2 tüp bebek denemem oldu tutunma olmadı yumurta rezervim az
Cevap : Rezerv azlığı olan hanımlarda deneme sayısı artıyor,Yas genç ise devam edelim.

 

Soru :Hipo hipo yum. Aşılama tüp bebek dışında (5-10 liralik)  klomen yada cyloproglynova ve çatlatma iğnesiyle hamile kalabilir miyim?
Cevap :  İğne olmalısınız

 

Soru :Ucuz haplarla olmaz mi. ? Birde her tedavide yumurta rezervi azaliyor mu? Azalır diye yüksek doz kullanmaktan korkuyorum.
Cevap ; Sizde iğne yapılması şart

 

Soru : Allah razı olsun size ve doktorunuza ki bizler için böyle bir şans sunuyorsunuz….benim sorum olacaktı..benim ilk çocuğumu 9 cu ay doğuma giderken öldüğünü  söylediler ve ölü olarak doğurdum  çocuğumu..sonra yine hamile kaldım bu seferde epidermolizim bulosa hastası olduğunu söylediler ve yavrum 1 ay yaşadı ve hayatını kaybetti.Bana genetik test yaptırmamı söylediler ama çok pahalı bir test.Genetik test yaptırırsam sonra yine hamile kalırsam çocuğun sağlıklı olup olmadığını söyleyebilecekler mi.?
Cevap : Evet genetik ile çare olabiliriz.

 

Soru : O genetik test fiyatı ne kadar sizde?? Eğer test yaptırdıktan sonra ben hamile kalsam hangi testle çocuğun sağlıklı olup olmadığı daha doğru teşhis koyulabilir??
Cevap :  PGT veya mikroarray uygun
ÇİDER in notu  : Mikroarray nedir ? : DNA microarray‘i (gen çipi, Binlerce genin ekspresyon düzeyini aynı anda izlemek amacı ile cam, plastik veya silikon çip gibi katı bir yüzeye tutturularak sıralı bir şekilde (array) oluşturulmuş mikroskobik DNA spotlarıdır.

 

Soru : Merhaba hocam.1 buçuk yıla yakın oldu tüp bebeğe başladık yumurta rezervimde azdı  ama 2 tane yumurtam döllendi çok şükür ve yumurtalarım donduruldu 1 yıl oldu transferim yapılamıyor rahim kalınlığı 6.5 tan yukarı çıkmıyor doktorum da bu şekilde transfer edemem tutmaz di yor. Estrofem kullanıyorum tedavide sormak istediğim size rahim kalınlaşmasına yardımcı olan başka bir ilaç var mi.Bu arada hocam yaşım 40 .
Cevap : Bantlar ve haplar kombine edilebilir.

 

Soru :Hocam merhabalar ben haşimato troidi hastasıyım. 4 buçuk yıldır gebe kalamadım operatif histereskopi oldum yine kalamadım klomen iğne ile yine olmadı şimdi tekrar tedavideyim doktorum  bazı vitaminler ve selenyum verdi antikorlarım 1077 yüksek tsh 1.66 antikorlar ve haşimatotroidi gebe kalmayı engeller mi selenyum düşürüyor mu acaba antikorlar doğal gebelik olacağı söylendi fakat tüp bebeksiz olur mu hocam tskler.;Cevap : Sperm normal tüpler acık ve yumurtalık rezervııyıısegebelıkolabılur ,Hasımoto kontrol altına alınabilir.Biraz zaman alabilir.

Soru : Selenyum ile antikorlar düşüp de gebelik olabilir mi hocam?
Cevap : İyi bir endokrin uzmanının takip etmesini öneririm.

 

Soru :Merhaba benim eşimde Azosperm var hiç spermi yok tedavi görüyor benle ilgili bir sıkıntı yok. Tedavi sonunda sperm bulunursa bayanla ilgili sıkıntı olmayınca tüp bebeğin tutma olasılığı yüzde kaç oluyor?
Cevap :Yüzde 50 lileri bulabilir

 

Soru: Benim prolaktin hormonum yüksek çıkıyor ve esimin morfolojisi %2  .Normal yolla nasıl hamile kalabilirim .10 yıllık evliyim Hiç gebelik geçirmedim prolaktin için 6 yıl ilac kullandım ve tedavim sonlandı .Prolaktin normal seyrediyor diğer hormonlarda sorun yok.
Cevap : Prolaktin düzeyiniz nedir en son? 10 yıl uzun bir süre ,tüp bebek öneririm

 

Doç.Dr.Banu Kumbak ‘ ın  Facebook  Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubu nda yapılan Doktor Soru Cevap programından derlenmiştir.
(Devamı var…)

 

Doç.Dr.Banu Kumbak’ ın önceki soru cevap makalelerinin bulunduğu  bölümleri ;

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -30-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor  Cevapları -31-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve  Doktor Cevapları -32-
Kısırlık Tedavilerinde Aşılama, Hipo, Prolaktin,Azosperm Soruları ve Doktor Cevapları -35-
Kısırlık Tedavileri Azosperm tedavisi , Rahim kalınlığı, Sperm Morfolojisi Soruları ve Doktor Cevapları-36-

linkleri tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doç.Dr.Banu Kumbak Doktor Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ