lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kimsenin size “Geçmiş olsun ama artık çok geç “demesine müsaade etmeyin.

-“15 yıldır evliyim  artık tüp bebek düşünüyoruz.” Dedi  Karşımdaki genç kadın.. Yüzünden ve kilosundan PCO canakkale1hastası olduğu hemen belli oluyordu. Sorduğum zaman hemen doğruladı. Aslında bir çok kişinin arayıpta bulamadığı bir şey vardı onda .Bir dolu yumurta ama ehil ellere geçmediğinden 15 yıllık evliliği boyunca  çocuk hasreti ile oradan oraya savrulmuşlardı.

-Aslında uygun bir tedavi ile en kolay hamile kalabilecek hasta profilisin bunu biliyorsun değil mi dedim.

-Bilmiyorum  öyle mi ?dedi. O kadar çok yumurtan var ki sıkışmış kalmışlar sakın üzülme olur mu ? Sen anne olacaksın sadece biraz sabret dedim.
Yüzü güldü  ümitsizlik gözyaşlarını umut ve sevinç gözyaşlarına çevirebildiğimi görünce ben de sevindim.

Ama 15 yıl bu hastayı bekletip uzman bir kısırlık uzmanına yollamayan, onu bu hale getiren doktora da içimden neler söylediğimi size anlatmayacağım..

Çanakkale de güzel bir sonbahar gününde her biri  “bir dokunsan bin ah “edebilecek onlarca insan Erkancanakkale2 Yavuz Sanat Atölyesinde buluştuk. Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Doç.Dr.Şahin Zeteroğlu toplantımızın konuşmacısıydı. Çoğu kişinin eşiyle birlikte gelmiş olmasından çok mutlu olduk. Sorunun tek kişiye ait olmadığının iki kişinin parçası olduğundan bir bütün olunca birlikte el atınca çözebileceklerinin farkındaydılar.

Yazdan sonraki bu ilk toplantımızın iyi olması güzel bir başlangıç yapmak hepimizin ortak duasıydı.
Ben , organizasyon sorumlumuz Türkan Balcıoğlu, üye sorumlumuz Nuray Taşlıcukur  sabah 06.da heyecanla yollara düştük.  Hem havanın güzel olması arabalı feribot ile açık hava bizi huzurlu bir şekilde Çanakkale’ye getirdi. Toplantımızda çok  ilgili bir topluluk ,doktorumuz Şahin Beyin ayrıntılı ve çok doyurucu anlatımıyla çok iyi geçti. Tek sıkıntımız salonumuzun toplantımıza katılanlar için yeterince geniş olmamasıydı. O da bizim nazar boncuğumuz olsun dedik..Bir dahaki sefere tüp bebek semineri için  en güzel salonu İsteyeceğiz Çanakkale den..

Bize Nagihan Fındık ve eşi güzel bir sürpriz yaptılar
Sevgili ÇİDER Üyesi Nagihan Fındık ve eşi  çok yakın bir zamanda Bursa Acıbadem Tüp Bebek te de ÇİDER enagihancanakkale2 üye olarak Şahin Zeteroğlunda tedavi gördüler ve şimdi Nagihan Hamile . Dünkü toplantımıza  birlikte geldiler  herkes sorunlarını  anlatıp tedavisi ile ilgili bilgileri aldıktan sonra Nagihanın eşi söz aldı ve

–“Ben dedi bugün burada sorunumdan söz etmeye gelmedim. Eşim Şahinde Beyde tedavi gördü ve hamile .ÇİDER e tedavi için başvurduk ve merkezde indirimli olarak tedavi gördük ,hem Şahin Beye hem de ÇİDER e destekleri için çok teşekkür ederim.
Çok mutlu oldum. Bu sürpriz ve anlamlı jest beni ve orada bulunan ÇİDER ekibi arkadaşlarımı çok mutlu etti. Bir çalışma yapıyoruz. ..düşünün İmtihana girer gibi… ama ödül ve karne bizim için sizsiniz. BİZ sizi kazandırmak ve başartmak için çalışma yapıyoruz. Ortaya çıkan her hamile haberi bizim için nagihancanakkaleseçtiğimiz danışman doktorumuzun başarı karnesi.
Başarının tadına doyabilir misiniz ? Asla ….Bir kere tadını aldıktan sonra  ondan vazgeçemezsiniz.
Hep istersiniz , o duygu için inanılmaz çırpınarak çalışırsınız. ÇİDER simdi o duygu için yaşıyor..

Toplantıdan en çok İlgimi çeken konu AHM ile ilgili olandı. Sizin de okumanızı isterim. Soru ve cevapları..

Yumurta rezervi az AMH testi ikisinin de  çok düşük…. Yumurta kalitesi açısından 32 yas la 42 yas arasında bir fark var mı?

Genç olan yumurta daima iyidir. Genç yaşta yumurta rezervi olanlar daha geç yaşta az olanlardan daha çabuk hamile kalırlar.

AHM testi sıfırın altında çıkan bir çok hasta var ama o değerlerle hamile kalıyorlar buna ne diyorsunuz?

Bu doktorlar arasında çok tartışmalı bir konu. Birkaç yıl önce AMH testi yumurta rezervlerini gösterme açısından çok önemli olarak lanse edilen bir şeydi.  Ama sonradan gördüler ki AMH si 0.02 olan bir hanımda hamile kalıyor. Şimdi bunun hamile kalıp kalamama konusunda bir kriter olmadı konusunda tek kriter olmadığını düşünüyoruz.

Tüp bebek tedavilerinin Anne adayları   “MOTİVASYON LİDERLERİ “Sertifikalarını Aldılar

Toplantı sonunda katılımcılara bu tedaviler için göstermiş oldukları azim dolayısı ile MOTİVASYON LİDERLERİ sertifikası verildi. Salonda resimlenmek konusunda çekincesi olmayan arkadaşlarımızla  bu anıyı ölümsüzleştirdik..Hep birlikte bu defa bebeklerle birlikte resim çektirmek için sözleşerek ,herkesle kucaklaşarak tekrar görüşmek üzere internette buluşmak üzere toplantımızı bitirdik. Darısı diğer toplantılarımızın başına ..

Sevgiyle Kalın..

Aliye Sibel Tuzcu

çanakkale3

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ