lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hepimizin Korkulu Ruyası Anestezi nedir?

Hepimizin Korkulu Ruyası Anestezi nedir Neden yumurtalar genel anestezide toplanıyor.Doç.Dr.Haluk Toygarli cevapladı.:Artık yumurta toplama işlemlerinde genel anestezi yapılıyor. Ama Anesteziye karşı genel bir korku var. Biz neden Anesteziden korkuyoruz?

Çünkü kendini kaybedince ne olacağını bilememe korkusu var.Kontrol sizden çıkıyor ve başkasının eline geçiyor.Neler olduğunu yada olacağını bilmiyorsunuz. Bu nedenle anesteziden korkuluyor.Aslında en korkulmaması gereken dönem bu dönem çünkü Otonom sinir sistemi ve hayati bulgular tamamen kontrol edilebilir durumda .Elinizin altındaki monitör size devamlı bilgi veriyor.:

Solunum sayısı yüksek mi alçak mı?,tansiyon yükseliyor mu alçalıyor mu? İlaç yeterince verilmiş mi biraz daha mi verilmesi gerekiyor. Yani her şey her an kontrol ediliyor. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki hayatınızdaki en emniyetli saatler anestezi altında olduğunuz saatlerdir.Çünkü her şeyiniz bizim kontrolümüz altındadır.

Yumurta toplama işlemleri lokal anestezi ile yapılıyordu neden genel anesteziye dönüldü?

Lokal anestezi de tüp bebek tedavilerinde yumurta toplama işlemi yapıldığında hastanın tepkilerinden ve kıpırdamasından yumurta toplama işlemi yeterince sağlıklı yapılamıyor.

İşlem yapılırken hastanın korkudan yada heyecandan kasılması nedeniyle zaten oynak durumda içimizde belli bir konumda olmayan yumurtalıklar yer değiştirebiliyor.Doktor iğnesini folüküllerin bulunduğu bölüme yumurtaları toplamak için bir defa batırıp toplayacağı yerde hastanın hareketlerinden kıpırdanmasından dolayı birkaç defa batırmak durumunda kalıyor. Buda tüp bebek tedavisi işleminde yumurtaların kalitesini kaybetmesine bozulmasına da neden olabiliyor. Bu tıbben kanıtlanmış ve kabul edilmiş bir durum.

Birden bire lokal anesteziden genel anesteziye geçmedik ama ilk başta işlemler sırasında yararlarını çok gördüğümüz için sonra tıbben yararları kanıtlandığı için yaklaşık bir buçuk yıldan beri bu işlem istisnasız her hastaya uygulanıyor.

Yumurta toplama işlemleri  tüp bebek tedavilerinde hastanın durumuna göre belli bir ilaç birikiminden sonra yumurtalar olgunlaşınca yapılıyor. Hasta böyle günlerde zaten psikolojik olarak aşırı hassas oluyor ve yumurta toplama işlemleri sırasında gerektiğinden fazla tepki verebiliyor. Çünkü genelde ilk defa tedavi gördüğünde ne olacağını bilmiyor ve korkuyor. Bu da işlemi yapan doktorun yumurta toplama sırasında zorlanmasına gerektiği gibi çalışamamasına neden oluyor.Lokal anestezi yapıldığında vajenin ağzına iki iğne yapılıp uyuşturuluyordu.Bazı hastalardan 2-3 yumurta yada 5 yumurta alıyorsunuz ama bazı genç hastalarda 20-30 yumurta toplanması gerektiği olabiliyor. Çok uç bir örnek ama bir defasında 63 yumurta topladığımız hasta oldu. Böyle hastaların yumurta toplama işlemlerini lokal anestezi ile yapamazsınız. Belli bir dakikadan sonra işlem ağırlık ve ağrı vermeye başlar.Bu nedenle Genel anestezi yapıldığında hasta uyuyor işlem yapılıyor daha sonra hemen uyanıp bir kişinin yardımıyla kaldırılıp gönderilebiliyor. Cerrah ta bu zaman zarfında hasta hareketsiz olduğundan işlemlerini kolaylıkla yapabiliyor.

Sonra öyle hastalarımız var ki son derece hassas utrasonla muayeneyi bile genel anestezi isteyenler var. Bazen de öyle vakalar var ki örneğin vajinusmus rahatsızlığı olan hastalarda gerekirse ultrasonu dahi genel anestezi altında yapabiliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ