Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tekrarlanan tüp bebek tedavilerinde hamilelik sağlanamıyorsa

Tekrarlanan tüp bebek tedavilerinde hamilelik sağlanamıyorsa

Tekrarlanan tüp bebek tedavilerinde hamilelik sağlanamıyorsa mutlaka bir nedeni vardır…Ayrıntılı inceleme gerektirir. Bu konu ile ilgili olarak Acıbadem Maslak Tüp Bebek Merkezi Başkanı
Prof.Dr. Bülent Tıraş’tan bilgi aldık

Tekrarlanan Tüp Bebek Tedavilerinde hamilelik sağlanamasının nedeni nedir.

Tekrarlanan Tüp bebek tedavilerinin negatif olmasının en büyük nedenlerinden biri Kalitesi embriyolardır. Kalitesiz embriyoya neden olan yumurtalıklardır. Çok nadirde olsa sperm kalitesi gerekçe olarak sunulabilir. Özellikle tüp bebek tedavilerinde sperm elde edilemeyen adaylarda tabii tutuldukları işlemler neticesinde sperm elde edilip döllenme gerçekleştirildiğinde embriyo kalitesi kötü olur.
Bu tarz embriyolar ile gebelik olasılığı yok denecek kadar azdır. Genetik tanı sonucu sorun bulunamayan vakalarda özellikle yumurta düzeyinde bir sorun vardır. Bu gibi olasılıkların çözümü imkânsızdır. Ancak donör yumurta kullanılarak tüp bebek tedavisi gerçekleştirilir ise gebelik şansı doğabilir.

Embriyo kalitesi iyi olan hastalarda gebelik sağlanamıyor ise bir çok ayrıntılı incelemenin yapılmasında yarar vardır. Öncelikli olarak rahim iç bölgesine ait sorunların varlığı araştırılmalıdır. Rahim içi araştırma histeroskopi tekniği kullanılarak yapılır. Histeroskopi ile rahim içine ulaşılarak rahim su ile şişirilir ve muayene edilir. histeroskopi tekniği ile polipi miyom ve yapışıklık gibi olasılıklar kolaylıkla tespit edilebilir ve aynı zamanda tedavi edilebilir.

Embriyo transferi sırasında embiryolar kalitesiz ve güçlükle geçiyorsa gebelik şansında önemli bir düşüş yaşanır. Embriyo transfer aşamasında zorlanılıyor ise rahim ağzının genişletilmesi gereklidir. Tüplerinde tıkanıklık mevcut olan anne adaylarında şayet tüplerin içinde sıvı toplanmışsa tedaviye başlanmadan önce işe yaramayan tüplerin çıkarılması gerekir. Tıkalı ve sıvı ile dolu olan tüpler tüp bebek tedavisinde başarı şansını düşürür.

Tekrarlayan düşükler anne adayı için tehlikeli midir?

Normal şartlarda hamile kalabilen kadınların düşük yapma olasılığı % 20 civarındadır.
Ama arka arkaya düşük yapan anne adaylarında bunun nedeni ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Detaylı inceleme sonrası düşüğe neden olan sorun tespit edilir ise bir sonraki gebelikte düşüğü engellemek için gerekli her türlü önlemler alınır. Düşükler genelde gebeliğin ilk 3 ayında gerçekleşiyor ise büyük ihtimalle bebekte bir anormallik söz konusu olduğundan vücut doğal yöntemlerle hamileliği sonlandırmaya çalışıyordur.

Prof.Dr. Bülent Tıraş
Acıbadem Maslak Tüp Bebek Merkezi
Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ