lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık ve tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar

Kısırlık ve tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar

Çocuk sahibi olmak için yapmış olduğumuz tedavilerde ve tüp bebek tedavilerinde kullandığımız ilaçlarla ilgili kısa ve hepimizin kolayca anlayabileceği bilgiler vermek istedik. Yararlı olacağını umuyoruz. Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlara eklemeyi unuttuğumuz olduysa bize yazarsanız çok seviniriz.

FARLUTAL

Hormonal dengesizlik nedeni ile adet olamama sorunu yaşayan kadınlarda adetin başlangıcının 14 gününden itibaren verilir. İlacın bitiminden 10 gün sonra adet görülmesi sağlanır.
Progesteron hormonunu içeren bir haptır. Adet gördürme amaçlı kullandırılır. En geç 10 gün içinde hasta adet olmalıdır.

GLUKOFEN

Genelde şeker hastalarına kullanılan bir ilaç olmakla birlikte, polikistikover hastalarında başarılı olması nedeniyle kullanılıyor. İnsülin duyarlılığını artırıyor.Polikistik over hastalarında aşırı tüylenmeye yol açan yüksek androgen hormonu bu ilaçlarla bir iki ay içinde düzelebiliyor.Bir çok PCO  hastasında  başka tedaviye gerek görmeden glukolen glocophage türü aynı işlevi gören ilaçlar da bulunmaktadır. gelmez.

Yumurtlama dönemi ve bazen gebelikte de kullanılır.

CRİNONE – PROGESTAN – PREGYNEX

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama sonrası vaginal yoldan ya da kalçadan iğne şeklinde kullanılır. Gebeliği desteklemek amaçlı progesteron içeren ilaçtır.

MENEGON MENOPUR – MERİONAL

Tüp bebek tedavisinde adetin 3.cü gününden itibaren alınan kadın yumurtalarını olgunlaştırmaya yarayan bir ilaçtır.FSH ve LH hormon içeren tüp bebek ve Aşılama için kullanılan iğnelerdir. Kalça ya da cilt altına kullanılır.

PREGNYL – PROFASİ – CHOROGON – OVİTRELLE  

Tüp bebek tedavisinde olgunlaşmış yumurtaları çatlatmaya ve döllenmeye hazır hale gelmesine yarayan bir ilaçtır.yumurtaların takibi ultrasonla yapıldıktan sonra belli bir büyüklüğe ulaştığında ( 18 mm  gibi) bu iğne vurulur ve 36 saat sonra yumurta toplama işlemine geçilir.

CETROTİDE – ORGALUTRAN – LUCRİN

Yumurtaların çatlamasını engelleyen cilt altı günlük yapılan iğnelerdir.

FEMARA

Aslında meme kanseri hastaları için kullanılan bu ilacın rezerv sorunu olan kadınlarda yumurta gelişimine olumlu etkileri görülmüş bu nedenle bazı protokollerde Boş kullanılmaktadır.

PUREGON GONAL – F     FOSTİMON

FSH Hormonu içeren özellikle tüp bebek tedavisinde kullanılan yumurta büyütücü iğnelerdir. Genellikle cilt altı kullanılmaktadir.

LUVERİS

Sadece LH hormonu içerir. Tüp bebekte tedavisinde kullanılan iğnelerdir. Cilt altı kullanılır.

CYCLO PROGİNOVA

Hormonal eksiklikler ve dengesizlikler, adet görememe durumlarında yada düzensizlikleri için uygulanır.

DOPERGİN – DOSTİNEX – PARLODEL

Prolaktin yüksekliğinde prolaktin seviyesini düşürmek için kullanılır.

CELESTONE CHRONODOSE

Erken doğum riski olan (35. gebelik haftası öncesi) gebelerde bebeğin akciğer olgunlaşmasını hızlandıran genellikle 12 saat ara ile 2’şer kalçadan yapılan iğnedir.

www.cocukistiyorum.com

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ