lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Zeki ve sağlıklı bir bebek doğurmak

Zeki ve sağlıklı bir bebek doğurmak

Zeki ve sağlıklı bir bebek doğurmak için neler yapılmalı ?

Zeki ve sağlıklı bir bebek  doğurmak için hamileliğe nasıl hazırlanmalısınız? Çocuk sahibi olmaya hazırlanan hanımların dikkatle okuması gereken bir yazı ; 
Zeki ve sağlıklı bir bebek doğurmak için neler yapılmalı ?

Hamileliğe nasıl hazırlanmalısınız? 

Kaliteli bir yaşam için  hamile kalsanız da kalmasanız da sağlıklı beslenmeniz oldukça önemli. Ama hamile kalmaya hazırlanıyorsanız ya da bunun için çabalıyorsanız  bunun iki kere daha önemi var. Konu sadece bebekle kalmıyor tabi sağlıklı huzurlu ve özellikle zeki bir bebeğe sahip olabilmeniz için sizinde yapabileceğiniz birkaç şey var. .

Zeki ve sağlıklı bebek  doğurmak için hamileliğe nasıl hazırlanmalı?

Sizlere birkaç önerimiz olacak. Ama ara sıra buna uyamasanız da yani sağlıksız beslendiğiniz de de bu sizi korkutmasın. Bu çocuğunuzun zeka seviyesini yada sağlığını ve IQ sünü düşürmeyecektir. Ama yükseltmek sizin elinizde . Bu demektir ki yedikleriniz bebeğinizin gelişimini etkileyebilir. Ağzınıza koyduğunuz her şeye dikkat etmeniz ve yenecek taze ve organik gıdaları seçmeyi unutmamanız gerekiyor..
Bir de Troid hormonuna dikkat çekmek istiyorum ;Hamile kalmadan önce mutlaka troid hormonunuzu da kontrol ettirin.  Uzmanlar troid hastalığının farkedilmeyen gizli bir suçlu olduğunu söylüyor.  Düşük IQ lu bebeklerin troid fonksiyonu düşük olan kadınlardan doğma olasılığının yüksek olduğu belirtiliyorlar  .

Zeki ve sağlıklı bir bebek doğurmak için neler yemeli?

Neler yemek gerekir ?  Besin ve vitaminler

Doğum öncesinde öncelikle tahlil yaptırmanız ve doktorunuzla bunu konuşmanız önemli. İhtiyacını duyduğunuz vitaminleri tek başına yiyeceklerden alamazsınız.
Doktorların hamileliğiniz boyunca D Vitamini, folik asit ve demir takviyesi almanızı tavsiye etmesi şaşırtıcı değildir . Yediğiniz yiyecekler, bebeğinizin bilişsel gelişiminin nasıl gerçekleştiğini etkileyebilir.
Önerilen günlük demir, D vitamini ve folik asit alımınızı karşılamakta zorlanıyorsanız, kullanmaya başlamadan önce dozaj konusunda bir doktora danışabilirsiniz.

Akıllı bebek için vitaminler

  • B12 vitamini
  • C vitamini
  • D vitamini
  • Çinko : Beyin yapısını desteklediği için önemli
  • Demir: Demirin bebek için  hayati önemi var. Aşağıdaki bir çok besinde bunu göreceğiz.
  • Folik asit sağlıklı beyin hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur, doğum kusurlarını azaltır.

Saglık ve zeki bebek içiin  Omega-3 yağlı asitler;

Bu sizin ve bebeğiniz için süper bir destek. Harvard Üniversitesinde yapılan araştırmada ikinci 3 aylık dönemde özellikle fazla miktarda balık yiyen hanımların bebekleri 6 aylıkken zihinsel gelişim testlerinde daha yüksek puan almışlar.
Balık yerken dikkat edeceğiniz tek husus civa seviyeleri bu nedenle somonu tercih edin. Ayrıca çok önmeli; çiğ etten kaçının, cıva içeren balıklardan uzak durun , deniz ürünleri ve kafeinlerden de kaçının,  çünkü bunlar bebeğin IQ undan ziyade hamilelikte düşük olasılığını artırır .

Haftada iki kez balık yemeyi hedefleyin.

Yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak ve mercimeklerden folik asit bakımından zengin yeşil yapraklı yeşilliklere kadar meyvelerinizi ve sebzelerinizi yemek, bebeğinizin beynini doku hasarından korumak için önemlidir. Bütün meyveleri ve sebzeleri kesmeden önce iyice yıkadığınızdan emin olun.

Sebzelerdeki folik asit ayrıca  gelişecek olan fetüsün omurga, beyin veya omurilikteki anormallikler ile karakterize doğum kusurları riskini azaltır, yarık dudak ve bebeklerde çeşitli kalp defektlerini ortadan kaldırır . Folik asit bakımından zengin yiyeceklerinizi veya takviyelerinizi yeterince aldığınızda  son 3 ayda ortaya çıkabilecek olan böbrek hasarı ve yüksek tansiyon gibi sorunlara yol açabilen bir gebelik komplikasyonu riskini de azaltırsınız .

Yumurta ama köy yumurtası

Uzmanlar yumurtalarda bol miktarda bulunan bir madde olan kolin üzerine yapılan hayvan araştırmalarından heyecan verici bir şekilde, bebeklerin gelişmesi için çok büyük etkileri olabileceğini belirtiyorlar. Kolinin Beyin gelişimine yardımcı olduğu ve hafızayı arttırdığı kanıtlanmış bir amino asit . Ama yumurta mutlaka köy yumurtası olmalı .Haşlanmış bir şekilde yenmeli.Haşlanmamış yani pastörize olmamış yumurtalar hastalığa yol açabilecek bakteri içerebilir.

Çocuğunuz, tek hücreden tamamen gelişmiş bir bebeğe bu inanılmaz yolculuğa çıktığında, beyin hücreleri özellikle en büyük potansiyellerini elde etmek için neye ihtiyaçları olduğu konusunda titizler.

Antioksidan meyveler ;

Çilek domates fasülye ve enginar ,yaban mersini , Ahududu,bögürtlen  bebeğinizin bilişsel gelişimine yardımcı olacak antioksidan yiyecekler olarak belirtiliyor.

Badem

Badem, sağlıklı yağlar, magnezyum, E Vitamini ve protein ile yüklenir. Beyin artırıcı Omega-3’ler bademlerde bol miktarda bulunur. Zeki çocukları doğurmak için her gün bir avuç dolusu badem almanız önerilir. Hamilelik sırasında yer fıstığı yemek de bebeğin zeka geliştirmesine yardımcı olabilir; ceviz de sağlıklı Omega-3’ler bakımından zengindir.

Yoğurt

Bebeğin bilişsel gelişimi için anne karnında sağlıklı sinir hücreleri oluşturmak için protein bakımından zengin besinler gereklidir. Yoğurt gibi probiyotik yiyecekler de bebeğinizin kemik gelişimi için biraz kalsiyum atmanın harika bir yolu.
Ayrıca yeterli derecede yoğurt yiyen hanımlarda düşük doğum ağırlıklarını önlendiği görülmüş. .

Peynir

D vitamini bebeklerin bilişsel gelişimi için çok önemlidir. Uzmanlar D vitamini alımı düşük olan hamile anneler, düşük IQ seviyesine sahip bebekleri doğurabileceğiniz belirtiyor. Sağlıklı bir IQ ile akıllı bir bebek istiyorsanız,  doktorunuzun belirlediği ölçüde peyniri asla ihmal etmeyin. Peynir pastörüze sütten yapılmış olmalı. Çiğ sütten yapılmış peynirleri asla yememelisiniz.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği çinko ile yüklenir. Çinko, uygun beyin yapısını desteklediği ve bilişsel bilgilerin işlenmesine yardımcı olduğu iyi bilinen bir mineraldir. Beslenme açısından zengin ve zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Fasulyeler

Bebeğin beynindeki oksijeni sinir hücrelerine oksijen taşımak için vücut tarafından demir gerekir. Fasulye iyi miktarda demir içerir, bu yüzden hamile annelerin diyetlerinde bu yiyecekleri almaları önerilir. Diyetinize katmaya değer diğer demir açısından zengin besinler ıspanak, incir, tavuk ve kuru üzüm. Şeker seviyenizi kontrol altında tutmak için az oranlarda kuru üzüm yiyin.
( mesela günde ufak bir avuç içi yada bir ufak Türk kahvesi fincanı kadar)

Zihinsel büyüme ve zeki bebek için Süt

Hamile annelerde demir içeriği eksikliği zihinsel büyüme geriliğine yol açar ve bebeğin genel bilişsel gelişimini büyük ölçüde etkiler. Süt, sağlıklı bilişsel işlevler geliştirmeye yardımcı olur ve doğumdan önce bebeklerde beyin gelişimini destekler.

Ayrıca biliyorsunuz ama gene de hatırlatayım ; Zeki ve sağlıklı bir bebek doğurmak için neler yemeli?

İşlenmiş gıdalardan, şekerli maddelerden  ve sağlıksız bir yaşam tarzına katkıda bulunan herhangi bir şeyden kesinlikle kaçının.  Doğal şeyler tüketin, doğal malzemelerle yaşayın. Ve hamile kaldığınızda da hamilelik  boyunca gerekirse hiç bir şey yapmayın.

zeki ve sağlıklı bir bebek doğurmak için ilaçtan Kaçının;

Doktorunuz önermedikçe ve izin vermedikçe asla ilaç almayı düşünmeyin.

Sağlıklı kilonuz varsa koruyun  ya da o kiloya ulaşmaya çalışın:
Şişman olduğunuzu düşünüyorsanız birkaç kilo vermeyi deneyin ama asla büyük rakamlar hedeflemeyin ayda 2 şer ikişer küçük rakamlarla uzun dönem için bir zayıflama hedefi koyun. İdeal kilonuzda olmanız biliyorsunuz sağlığınız için önemli.

Bol su için :

Su sizin ve gelecek bebeğiniz için çok önemlidir.  Ne kadar yeterli su içtiğinizi kendiniz de ölçebilirsiniz.Eğer sabahleyin ilk tuvaletinizi yaptığınızda idrarınız açık sarı renkte ise doğru yoldasınız, renk koyulaştıkça su tüketiminiz azalma alarmı vermektedir.

Stres seviyenizi kontrol edin :

Kronik stresin bebeğinizin bey,n gelişimini engellediğini biliyor musunuz?
Gebelikte stresin bebeklerde konjenital beyin fonksiyon bozukluğu riskini artırabileceğini öne süren çok sayıda çalışma var. Hamilelik öncesi ve tedaviniz sırasında asla yaşamınızda büyük değişikliklere gitmeyin.
Kendinizi stresten uzaklaştıracak bir yol bulun ve onu mutlaka uygulayın.

Yürüyüş ya da egzersiz yapın:

Şimdiye kadar hiç yapmadıysanız hemen yarın jimnastiğe başlamayın dediğimiz gibi büyük değişikler yok. Hazır olmadığınız hiçbir şey yapılmasın.
Sadece yürüyüş hafif bir takım hareketleri evde de yapabilirsiniz. Çünkü endorfin salgılarsınız Endorfin sizin için iyi bir şey. Egzersiz yaparken salınan endorfinler, beynin büzülmesini azaltıp bilişsel işlevi arttırırken ruh halinizi ve genel refah duygunuzu artıyormuş.Bu en önemli madde olabilir Kendinizi şımartın.
Tek başına yapmaktan hoşlanmıyorsanız yanınıza size eşlik edecek bir arkadaş bulun.

 Toksin maddelerden kaçının;

İçinde yaşadığımız bu ortamda bu çok zor biliyorum ama genede bazı şeylere dikkat edebilirsiniz.  Temizlik maddelerinizi mümkün olduğunda organik maddelerden oluşturun. Değilse de uzun süre bu maddelerin yakınında kalmayın solumayın.
Evinizin boyasının bile kurşunsuz olup olmadığını kontrol edin.

Hava kirliliği olan yerlerden uzak durun. Değiştiremiyeceğiniz şeyler içinde asla strese girmeyin.

Hamileliğe hazırlanıyorsanız asla sigara içmeyin ve yanınızda da içirtmeyin.

Nikotin kan damarlarını daraltır ve bebeğinize giden kan akışını ve beslenmeyi azaltır ve aynı zamanda önemli bilişsel beyin hücrelerinin gelişimini engeller.
Alkol ise ayrı bir durum.Alkol bebekte genel olarak düşük IQ ya ,dikkat bozukluğuna ,zayıf bilişsel becerilere ,itici davranışlara,ve motor fonksiyon sakatlıklarına neden olabilir.

Sonuç olarak annenin doğum öncesi beslenmesi bebek için bir sigorta poliçesidir.

Anne olmak sadece hamile kalabilmek değildir ,bir bebeği kendine ve çevresine yararlı sağlıklı bir birey olarak yetişmesine bab ile birlite rehberlik etmektir. Bunun içinde hamile kalmaya çalışmadan önce doğur baskısı yapan çevre etkisinden çok, yaşama gelecek yeni birey için ortamın önceden hazırlanması gerektiği sorumluluğu ve bu sorumluluğunda da çok uzun yıllar boyunca süreceği gerçeğini bilinçle üstlenebilmektir. Anne adayına bu konuda büyük bir görev düşmektedir.

Bu yazı bir çok yurt dışı araştırması incelenerek özgün derlenmiştir. Umarım size yararlı olur .

Aliye Sibel Tuzcu ..

 

Zeki ve sağlıklı bir bebek doğurmak konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ; 

Hamileliğe Hazırlık Yapın

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ