Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 174 – 02.11.2005

Sivil toplum Örgütleri bu konuda birleşin ve üyeler mail zinciri yapın Türkiye’yi göreve çağırıyoruz.
YALNIZCA SEKSEN ÇOCUK ESİRGEME KURUMU VAR. BUNLARI YAPMAK O KADAR ZOR MU?
YALNIZ DEVLETE İŞ DÜŞMEMELİ BİZ DE ÜSTÜMÜZE DÜŞEN İNSANLIK GÖREVİNİ YERİNE GETİRMELİYİZ.

Yurt dışında bunlar her zaman yapılıyor ve günlük rutin işler hayatın bir parçası olarak kabul ediliyor. Bizde çağdaş insanlar olarak örgütlenip bunları başaralım..

Çocuk Esirge Kurumlarında gönüllü anneler görev yapmak üzere haftada bir defa bir nöbetleşe yuvalara gidecekler.Gönüllü sevgi annelerimizin de başvurularını hala alıyoruz.. Her ay bize görev aldıkları yuvalardan rapor verecekler. Ama diğer ihtiyaçları göz ardı etmeyelim..

 1. Pedagoglar Her yuvaya gönüllü bir pedagog, Yurtlardaki çocukların gelişimi ile ilgili çocuklarla görüşüp neler yapılması gerektiği konusunda rapor verecekler.Verilen rapora göre de her hafta gelecekler
 2. Psikologlar Her yuvaya gönüllü bir psikolog Çocukların psikolojik gelişimlerini takip edecekler ve rapor hazırlayacaklar pedagoglarla birlikte hareket edecekler
 3. Gönüllü yuva öğretmenleri haftada iki gün iki saat Çocuklarla oynayarak sosyal becerilerinin ve gelişimlerinin destek verecek,oyun öğretecek, Çocuklarla birlikte yeni oyunlar yaratacak.
 4. Gönüllü Resim öğretmenleri.Renklerle ve resimlerle çocukların kendilerini ifade etmelerine ve çocukların sosyal gelişimlerine destek verecekler
 5. Gönüllü Üniversite öğrencileri gençler sizi arıyoruz. Türkiye genelinde Yuvaların ve dinlenme evlerindeki bakım ve tamiratlar için organize olacaklar. Yuvaların yenilenmesi, boyanması,Temizlenmesi. Her yuvaya her gün 4 genç 7 gün
 6. Ünlü Hastanelerimiz ücretsiz göz vs.. taramaları rutin aşılamaları mutlaka üstleneceklerdir.Ve onların hepsi kalbimizde birer kahraman olacaktır.
 7. Temizlik Şirketleri ve kozmetik firmaları; her şirket bir yuvayı koruması altına alsın Yuvalara aylık diş fırçası ,tuvalet kağıdı,şampuan,sabun, temizlik ve bakım ürünleri ,tarak , desteği.
 8. Terlik ve ayakkabı firmaları her büyük şirket en az 1 yuvayı koruma altına alsın çeşitli numaralarda terlik ve kışlık ayakkabılar
 9. Giyim firmaları her üründe en az 1 yuvayı koruma altına alsın.Binlerce tekstilcimiz var Kışlık giysi,bluz,etek pantolon,hırka ,süveter ihtiyaçlarını giderelim.
 10. İç çamaşır firmaları her firma bir yuvayı koruma altına alsın..atlet kilot ve çorap ihtiyaçları karşılansın.
 11. Çocuk bezi firmaları Her firma 0-6 yaş bir yuvayı koruma altına alsın.Çocuk bezi ihtiyacını karşılasın.
 12. Mama Firmaları 0-2 yaş çocukların her yuvayı bir firma koruma altına alsın.Kaç çocuk olabilir ki?
 13. Yatak firmaları, yatak çarşaf ve yorgan firmaları. Her firma Bir yuvayı koruma altına alsın.Çocukların yataklarını yeniden yapalım. Çarşaf takımları yeni ve temiz olsun..
 14. Havlu firmaları .Bursa size sesleniyoruz…Her firma bir yuvanın havlu ve banyo bornoz ihtiyacını karşılasın
 15. Boya firmaları çocuklarımızın da duvarları gülsün .Her firma bir yuvanın yıllık iç ve dış boyama işlemini üstlensin .Bir yuva odaları yılda bir kez boyanır Eğer silinen boya yaparsanız yada o kendinde temizlenen boyaları hiç demiyorum .. 2-3 yıl dayanır..Eminiz yıllardır boyanmamışlardır.Bir yuva kaç oda kaç salon olabilir ki?
 16. Her yuvaya bir izleme kamerası ve bir merkezden gözetim ….Normal fiyatını 4 milyar diyorlar biz maliyetine alamaz mıyız? Yarısını bedava yarısını maliyetine bulamaz mıyız.? Kim bilir neden araştırmayalım? 2 milyardan olsa 160 milyar bir ev parası bile değil ? bir çok kişi uydu kentlerde 400 milyarlardan ev alıyor.hayır hayır bakanlık değil sosyal hizmetler değil biz yaratalım biz kuralım , sivil toplum örgütleri bu konuda tek vücut olalım bir komisyon kuralım. Her örgütten bir yetkili olsun.İzleme isini nöbetleşe biz yapalım.
 17. Her yuvaya bir bilgisayar Dünya ile eş değer bilgisayarlar üreten ve satışlar yapan firmalar sizi göreve davet ediyoruz.
 18. Buzdolabı ocak ve mutfak gereçleri firmaları Mutfaklardaki buzdolaplarını en son model olmasa da 80 dolabı birkaç firma yenileyemez mi?
 19. Yemek çatal bıçak takımı firmaları..Çocuklarımızın mutfak takımlarını yenileyelim. Onların yemek yedikleri bizim çocuklarımızın ki gibi renkli oyuncaklı tabaklar olsun..
 20. Çikolata firmaları bu çocukların çikolata ihtiyaçlarını karşılayamazlar mı?.
 21. Süt ve yoğurt ürünleri çocukları meyve ile büyütme ürünleri Çocuklarımızın süt ve yoğurt ihtiyaçlarını üstümüze alalım.
 22. Mobilya fabrikaları bu küçükler için küçük sandalyeler küçük masalar üretemezler mi ? Zaten bunları yapıp satanlar yok mu ?
 23. Oyuncak firmaları bu çocuklar artık kırık dökük başkalarından kalma oyuncaklar la oynamasınlar. Kendi yeni zihin acıcı oyuncaklarıyla yuva ablaları ile oynasınlar.Önümüzdeki hafta Ramazan bayramı…. eminim bütün yurtlar gönüllü ziyaretçilerle dolup taşacak.Çocuklar en güzel bayramlarını yaşayacaklar..Zihinsel özürlü çocuklarımızı ve yaşlılarımız dahil hiç birini unutmayalım Onlara yalnız olmadıklarını gösterelim. Orada çalışanlara biz gönüllüler el ele olup bayramlarda para yerine hediyeler verelim. Onlar da kırık gözleri bu güzel yuvalarda neden benim evimde ve çocuklarımın yok demezler. Bazen bir ramazan paketi bazen bir fitre bazen bir zekat.Kurbanda bir et ne bileyim göz gönül alıcı ufak bir şey…İnsanları mutlu etmek aslında ne kadar kolay değil mi? Hayatları değiştirmek aslında ne kadar kolay görüyor musunuz? Para hiç konuşulmasın ,elden ele para dolaşmasın mal olarak gelsin…Onların hepsinin korumasını birlikte yapalım…Biz bunu devleti beklemeden halledelim….Biz Türk milleti buna kadiriz.

Ne savaşlar ne depremler gördük , ne yaralar sardık biz bunu saramayacak mıyız?

Hepimiz el ele verdiğimizde ;hem kendimizi, hem dünyayı değiştirebiliriz.

Bir Türk dünyaya bedel diyen biz değil miyiz?

Haydi Türkiye devrimini gerçekleştir Bu en küçük ihtiyaç sahiplerimizden çocuk yuvalarındaki çocuklardan başlasın… adım adım Türkiye’nin çehresini biz değiştirelim

Çağdaş Türkiye için hangi görüşte olursanız olun bütün sivil toplum örgütleri bu konuda birleşelim

Sibel Tuzcu

Çocuk İstiyorum

Dayanışma Derneği (ÇİDER)

Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ