Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İki Anneli Bebek

İki Anneli Bebek

Genetik kısırlık tedavisi bilim dünyasını karıştırdı

Genetikte bir tabu daha yıkıldı. Amerikalı bilimadamları, genetik müdahale yöntemiyle iki annesi, bir babası olan bebek dünyaya getirdiler. Bu yöntemle en büyüğü 4 yaşında 30 bebek doğdu. Bebekler, kısır kadınlar için umut kaynağı olurken, bilim dünyası ayağa kalktı.

Bilim dünyasında tartışma başlatan araştırmanın ayrıntıları, ‘Journal of Human Reproduction’ isimli bilim dergisinde yayınlandı. ABD’nin New Jersey kentindeki St Barnabas Enstitüsü tarafından geliştirilen ‘oflazmik yöntemle’ yaş ve diğer nedenlerle doğurma yeteneğini kaybetmiş kadınlara anne olma imkanı verildi.

Yumurtasında ‘mitokondrial’ DNA adı verilen ve içlerinde bazı genler barındıran yapılarda hata olduğu için anne olamayan kısır kadınlardan yumurta alındı. Genç ve sağlıklı kadınlardan da yumurta alındı. Sağlıklı kadınların yumurtalarında mikroskobik bir iğneyle sitoplazma çekildi. Emilerek alınan sitoplazmayla doğurgan olmayan kadının yumurtasına takviye yapıldı. Kısır kadının gençleştirilen yumurtası eşinin spermiyle döllendirildi.

Genç ve sağlıklı kadınlardan kısır kadınlara ‘yumurta hücresi’ takviyesi olanak izah edilen yöntemle dünyaya gelen bebeklerin pratikte iki anneleri, bir babaları oluyor. Dr Jacques Cohen ve ekibinin uyguladığı bu yöntemle 15 bebek dünyaya geldi. Bebeklerden ikisinde anne ve babanın genlerinin yanı sıra çok az miktarda vericiye ait genlerin de bulunduğu belirtildi.

Bu bebeklerin hücrelerinde iki set ‘mitokondrial DNA’ bulunuyor. Hücrenin içinde hücre çekirdeğinin dışında bulunan bir genetik yapı olan ve hücreye enerji sağlayan mitokondrial DNA, anneden çocuklara geçiyor ve fonksiyonu tam olarak bilinmiyor.

Bilim adamları, şimdi ‘opplasmik transplantasyon’ (oflazmik transplantasyon) adı verilen bu yöntemle ilk kez kalıtımsal yapılarıyla oynanan bu bebeklerde iki ayrı anneden gelen genetik setin hangisinin gelecek nesillere taşınacağını merakla bekliyor.

YUMURTA ONARILDI

Dr Jacques Cohen ve arkadaşları, genleri manipüle etmediklerini, zararsız bir genetik ilave yaptıklarını söylüyorlar. Dr Cohen, ‘Genleri değiştirmek gibi birşey yapmadık. Şunu söyleyebilirsiniz. Normalde çocuk mitokondriayı anneden alır. Şimdi iki çocukta iki kaynaktan farklı mitokondrial DNA var’ dedi.

Tıp Merkezi bu yöntemi 1997’den bu yana kullanıyor. Teknik olarak ‘genetik tabuların tümünün yıkılması’ anlamına geldiği belirtilen yöntemle, bugüne kadar 30 kadar bebeğin dünyaya getirildiği bildirildi‘Ahlak dışı’ olarak tanımlanan yöntem aralarında İngiltere’nin de bulunduğu bazı ülkelerde yasak.

Hammersmith Hastanesi Kısırlık Tedavisi uzmanı Lord Winston, tekniği ‘rahatsızlık verici’ olarak niteledi. Tekniğin hayvanlar üzerinde denenmediği iddiasını ortaya atan Lord Winston, bu nedenle ‘oflazmik tranplantasyon’un gelecek nesiller üzerinde bir genetik bozulma yaratıp yaratmadığının bilinemediğini ifade etti.

Bebek böyle doğdu

KISIR KADINDAN YUMURTA ALINDI
Mitokondrial DNA’sında hata olduğu için hamile kalamayan kısır kadından yumurta alındı.

DOĞURGAN KADINDAN TAKVİYE YAPILDI
Doğurgan kadının yumurtasında mitakondriyal DNA alıp, kısır kadının yumurtasına takviye yaptılar.

YUMURTA BABANIN SPERMİYLE DÖLLENDİ
Karma yumurta babanın spermiyle döllendirildi.

İKİ ANNELİ BEBEK
İki anneli, tek babalı çocuk dünyaya geldi. Bebeklerden ikisinde çok az miktardaikinci anneye ait genler bulunduğu belirlendi.

Sorularla oflazmik nakil

Oflazmik transplantasyon nedir?
Oflazmik transplantasyon yumurta hücrelerinde mitokondrial DNA’sında hata olduğu için çocuk sahibi olamayan kadınlara uygulanan bir genetik müdahale.

Nasıl uygulanıyor?
Kısır kadından alınan yumurta hücresine, sağlıklı kadından alınan sitoplazmayla takviye yapılıyor. Sonra karma yumurta, babanın spermiyle dölleniyor.

Mitokondrial DNA nedir?
Hücrede enerji üretimi için yaşamsal önem taşıyan genetik yapılar. Hücre çekirdeğinin dışında yer alan bu yapıların, zeka, kişilik ya da dış görünüm gibi çocuğun gelişiminde rol oynamadığı söyleniyor.

Bu yöntemle kaç çocuk dünyaya geldi?
15’i St Barnabas Enstitüsü’nde olmak üzere 30 bebek doğdu. Bebeklerin sağlık durumları iyi.

Bebekler nasıl bir genetik yapıya sahip?
Bebeklerin 2’sinde anne ve babanın genetik özelliklerinin yanı sıra, ebevenye ait olmayan genetik unsurlara rastlandı. Bu çocuklarda biri vericiden olmak üzere iki set mitokondrial DNA var. Gelecek nesillere hangisinin geçeceği merak konusu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ