Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Bilinçli farkındalık tekniği ile  tüp bebek tedavisi olan anne adayını nasıl rahatlatabiliriz?

Bilinçli farkındalık tekniği ile  tüp bebek tedavisi olan anne adayını nasıl rahatlatabiliriz?

Birkaç video ile Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) hakkında bilgi ediniyoruz. Bizim için bu çalışmanın en önemli bölümü bu tekniğin tüp bebek olan anne adaylarını nasıl rahatlatabiliriz diye Psikolog- Co-Active Koç Meltem Büyükerdoğmuş ‘a sorduk.  

Meltem hanım bilinçli farkındalık tekniği ile  tüp bebek tedavisine odaklanmış anne adayını nasıl rahatlatabiliriz.?

Zor bir süreç .Ben bunun  zorluğunu kabul etmek ve durumu kabul etmekle ilgili bir şey .Şöyle biz aslında bir bütünüz ve bir bütün olarak tamız. Önce bunu bilmek gerekiyor. Bir eksiklik değil, bir hastalık değil gittikçe dünyada artacak olan yapılan çalışmalara göre , şöyle bir şey var daha önce konuşmuş muyduk hatırlamıyorum ama 2050 yılında dünyanın % 95 i tüp bebek ile çocuk sahibi olabilecek durumda dolayısı ile bu bir tek bizim sorunumuzda değil ,bütün dünyada olan bir durum. Dolayısı ile biz şunu hiç kullanmıyoruz ,beş duyumuz var hatta altıncı yedinci duyular da olduğuna dair bilgiler var ama beş duyumuzu o kadar az kullanıyoruz ki , yemek yiyoruz  tadına varmıyoruz, bakıyoruz ama görmüyoruz .bir şeyler işitiyoruz ama ne dendiğini anlamıyoruz çünkü dinlemiyoruz  gibi dokunmuyoruz ve kendi vücudumuza da dokunmuyoruz. Beş duyuyu daha etkili çalışmakla ilgili çalışmaları var.Bilinçli farkında olarak yürüme çalışmalarımız var mesela yada bilinçli farkındalıkla bakmak ,normal bakışımızdan çok daha fazla şey görüyoruz  böyle baktığımızda.Muhtemelen kendi hayatımıza dair de çok daha fazla şey görmeye başlayacağız bu çalışmaların sonucunda en azından bende öyle oldu. Hem beş duyumuzu kullanmak ,bizim için tam haline bizim için olan mükemmel haline odaklanmak var. Mindfulnessin babalarından Jhon Cabaltsin oda çok önemli bizim üstatlarımızdan biri ,her zaman şunu söylüyor o  “ Aslında yanlıştan çok doğrularımız var bizim” tabiî ki yanlışlarımız var ama onlardan daha çok doğrularımız var her zaman . Buna odaklanmak lazım bence daha iyi olduğumuz taraflara bizi geliştirici taraflara odaklanmak gerekiyor bunu da gösteriyor.

Biz takım çalışmalarımızda da yapıyoruz bunu sadece tüp bebek çalışmalarında değil ,İş hayatında da ideali yakalayamadığını düşünen insanlarla da yapılan çalışmalar.Biz bir bütün olarak zaten iyiyiz. Buraya odaklandırıyoruz daha çok.

Bütüne odaklandırıyorsunuz yani ,bütüne odaklandırarak rahatlatmak ..

Evet bütüne odaklandırıyoruz,

Yani “Senin böyle bir sorunun var ama bunun dışında başka bir şeyler de var.”

Evet.

Kabul ettiği zaman çözümde geliyor o zaman .

Evet bir de buna bakış açılarımızı değiştiriyoruz aslında .Ortada bir durum var .Problemde demiyorum ben buna .Bir durum , buna bakacağız ama buna farklı açılardan nasıl bakabiliriz..? Hangi perspektiflerden bakabiliriz.? Ortaya bunu koyup yaptığımız koçluk çalışmaları da var.Ben daha çok koçluk çalışmaları içinde Bilinçli Farkındalık yöntemlerini  de kullanmayı seviyorum. Bunun içinde o egzersizleri de kullanmayı . Ama onun dışında  ayrıca sadece bilinçli farkındalık  ile de sınıf çalışmalarının çok faydası oluyor  gerçekten.

Peki size tüp bebek tedavisi sırasında başvurabilir hastalar soru sorabilirler ,danışma formumuz var zaten , o danışma formunda ulaşabilirler bu konuyla ilgili tedavi süresince.
Tabi.

Peki çok teşekkür ediyorum size tekrar başvuracağız bir çok konuda ..

Seve seve .

 

 

 

Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebek stresi ile ilgili bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Tüp bebek Stresi Bölüm 1 : Tüm hayatınızı kısırlık sorununa mı odakladınız ?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 2: Eşiniz ile ilişkiniz konusunda duygularınız karışıyorsa

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 4 : Uyku, yemek ve yaşamdan zevk almama

Tüp Bebek Stresi Ve Depresyonu

Tüp bebek Stresi Hasta Soru ve Doktor Cevapları -13-

Tüp Bebek Stresi Hasta Soruları ve Doktor Cevapları-19-

Tüp Bebek Tedavileri Stresi Hasta Soru ve Psikolog Cevapları-21-

Stresin Tüp bebek tedavisine etkisi var mı? Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu

Tüp Bebek Tedavilerinde Düşük Stresi

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Çiftlere Stresi Azaltma Tüyoları

 

 

 

Psikolog- Co-Active Koç Meltem Büyükerdoğmuş  ile iletişim kurmak için aşağıdaki formu doldurup bize yollayabilirsiniz.
 
  •   
 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ