lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Çiftlere Stresi Azaltma Tüyoları

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Çiftlere Stresi Azaltma Tüyoları
 1. Tüp bebek tedavileri döneminde ,öncesinde ve sonrasında kendinize ve eşinize olumsuz duyguları yaşama ve ifade etme özgürlüğünü tanıyın. Bu olumsuz duygular kızgınlık, üzüntü, kıskançlık ve suçluluğu içerir. Bu duyguları kendimizin ya da başkalarının yaşamasına anlayış göstermek kolay değildir. Ama onlar da çok önemli duygulardır. Ağlamak da bir kendimizi ifade etme yoludur.
 2. Kısırlık problemi kime ait olursa olsun bu konudaki duygularınızı birbirinizle paylaşın. Kendiniz ve eşinizle ilgili korkularınız, öfkeleriniz ve güvensizliklerinizi makul bir dille, karşınızdakini suçlamadan paylaşın. Bu tür duyguları paylaşmak oldukça zor olduğundan genellikle bunu gerçekleştirmekten kaçılır. Ancak, kaçmak olumsuz duygularla yüzleşmekten daha çok acı veren kırgınlıklara ve yanlış anlaşılmalara sebep olur.
 3. Birbirinizin farklı düşüncelerine saygı duyun. Herkesin bir problem ile uğraşma şekli farklıdır. Problemi çözme şeklinizi eşinizin problemi ele alış şekline göre yargılamayın çünkü aynı değilsiniz. Kısırlık tedavileri veya Tüp bebek konusunda eşiniz ile aynı fikirde olmayabilirsiniz.
 4. Hem eşiniz hem de siz stresli olduğunuzdan daha az verici olabileceğinizi ya da eşinizden daha az alabileceğinizi kabullenin. İstediğinize ulaşma şansını yükseltmek için size istediğinizi verebilecek başka kaynaklar bulmaya çalışın. Bu, eşinizden istediğinizi alamadığınızda ya da sizden isteneni veremediğinizde oluşabilecek suçluluk ve öfke duygularını azaltacaktır.
 5. Kısırlık problemi ile savaşırken eşiniz ve sizin aynı problemi paylaşan ortaklar olduğunuzu hatırlayın. Ortada belirgin bir öfke hedefi olmadığında birbirimize sinirlenmek kolaydır. Böyle durumlarda, eşinizle aynı tarafta olduğunuzu unutmayın.
 6. Birbirinizden ne istediğinizi ya da neye ihtiyacınız olduğunu sorgulayın. Çoğu kişi eşinden çok şey istiyor olmaktan korkar. Bu durum kişinin eşinden alabileceklerine sınır koyabildiği gibi karşı tarafın istediği zaman “hayır” diyebilme hakkını da elinden alır. Kimsenin aklımızdan geçenleri okuyamadığı bir dünyada ne istediğinizi söylerseniz istediğinizi elde etme şansınız yükselir.
 7. Eşinizle farklı kutuplara yönelmeyin ortak nokta bulmaya çalışın. Kişilerin duyguları çoğu zaman karmaşıktır. Eşlerden biri bir uçta yer alırsa diğer eşin de diğer uçta yer alması kolaydır. Böyle bir durumda ortak noktaya hiçbir zaman varılamaz.
 8. Birbirinizi korumaya çalışmayın. Bu durum genellikle ters tepki yaratır ve daha da fazla yanlış anlamaya sebep olur.
 9. Kısırlık sorununun cinsel ilişki üzerinde yarattığı stres hakkında konuşmaya ve onu anlamaya çalışın. Kısırlığın ve süren tedavilerin cinsel ilişki üzerindeki olumsuz etkileriyle savaşmak mümkündür. Bu olumsuz etkilerin geçici olduğunu hatırlamak önemlidir.
 10. Kısırlık tedavileri süreci içerisinde birbirinizi kaybetmeyin. Unutmayın ki siz ve eşiniz bir ailesiniz. Siz sadece çocuk sahibi olma amacının ötesinde birbirinizi sevmek ve hayatınızı paylaşmak amacıyla bir aradasınız.

 

 

Bu sayfayı okuyanlar Tüp bebek stresi sayfasındaki yazıları da okudular.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 •   
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ