lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek tedavinizden önce kanda insülin direncinizi ölçtürün.

Tüp Bebek tedavinizden önce kanda insülin direncinizi ölçtürün.

Polikistik hastaların tedavileri hakkında Prof.Dr. Mustafa Bahçeci Bilgi verdi.
Üreme çağında olan kadınlar için Polikistik Over Sendromu, insulin seviyelerinin artmasına bağlı olarak meydana gelen hormonal düzensizlikler sonucu infertiliteye neden olan ciddi bir hastalıktır. Düzensiz veya hiç adet görmeme ve yükselmiş serum testesterone ve androstenedione (erkeklik hormonları) seviyesi ile teşhis edilen bir hastalıktır.

Bu sendromlu hastalarda;

  1. Anormal ve düzensiz vajinal kanamalar,
  2. İnfertilite,
  3. Şişmanlık,
  4. Aşırı kıllanma, saç dökülmesi ve sivilcelenme (akne) şikayetleri olabilir.

Klinik ve hormonal değişikliklerle birlikte bunlara ek olarak, vaginal ultrasonda yapılan muayenede artmış sayıda küçük folikül kistlerine rastlanır. (Polikistik görünümlü yumurtalıklar 6 – 10 mm. büyüklüğünde) Bu görünüm normal üreme çağında olan kadınların % 20’sinde gözlenebilir.

Polikistik over sendromunun üreme çağındaki kadınların hemen hemen yarısı oranı veya tüm kadınların % 6 – 10’unu etkilediği tahmin edilmektedir. Bu sendromun genetik bir yönünün olduğu ve bu sendromu olan kadınların, kadın ve erkek akrabalarında sıklıkla şeker hastalığı, şişmanlık, yükselmiş kan yağları yüksek tansiyon ve infertilite ile birlikte aşırı tüylenme ve düzensiz adet sorunu olan kadın akrabalarının bulunduğu bilinmektedir.

Polikistik over sendromunun en önemli belirtilerinden biri, kanda insulin direnci ve bununla birlikte görülen artmış açlık kan insulin seviyesidir. Hiperinsulinemi, erkeklik hormonlarında yüksekliğe sebep olur. Yüksek seviyedeki androjen hormanları (erkeklik hormonları) beyinde yumurtalıkların görevini kontrol eden merkezin durumunu bozarak anovulasyona (yumurtlamama) amenore (adet görememe) ve infertiliteye sebep olmaktadır.

Eğer düzensiz adetler veya adet görememe sorunu varsa fizik muayeneden sonra bir takım ipuçları elde edilir. Boyunuz ve kilonuz ile birlikte yüzde veya vücutta kıllanma artışı, başta erkeklerde görülen tarzda saç dökülmesi, sivilcelenme ve akantosiz nigrikans (ensede, kollarda, göğüslerde ve bacak arasındaki kıvrımlı yerlerde renk değişikliği) olup olmadığı kontrol edilir. Artmış erkeklik hormonları teşhisi doğrular. Açlık insülin seviyesi ve şeker yüklemesi yapılması gereklidir.

 

 

Polikistik over sendromunda şeker, kalp ve rahim zarı hastalıklarına yatkın olma söz konusudur. Şeker hastalığında gebelik kayıpları oldukça yüksektir. Uygun beslenme alışkanlıkların kazandırılması, yeterli egzersiz ve insülin etkinliğini arttıran ilaçların desteği ve iyi bir metabolik kontrolün bu gibi durumlarda gebe kalma şanslarını arttırarak sağlıklı bir bebek doğurma şansını da yükselttiği bilinmektedir.

Bu güne kadar daha önce aşılama, tüp bebek gibi üremeye yardımcı tedavi yöntemleri ile ilgili farklı merkezlerde olumsuz sonuçlanan girişimleri olan çiftler, Bahçeci Sağlık Grubu tarafından takip edilen ve gebelik öncesi hazırlık aşamasında kendiliğinden gebe kalmıştır. Çiftlerin birçoğunun benzer şekilde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, metabolik sendrom ve lipid bozuklukluklarında da önemlidir. Kişiye özel beslenmenin yanında doğru kilo şeker ve lipid düzeylerinin sağlanabilmesi için uygun ilaçlar da kullanılmaktadır. Uzun dönemde yaşam biçiminin değiştirilmesi bu gibi durumlarda çok önemli bir rol oynamaktadır.

11 yıldır polikistik over sendromu teşhisi konmuş anne adaylarına tedavi öncesi danışmanlık ve metobolik kontrol için Bahçeci Sağlık Grubu tarafından destek verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ