lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 175 – 11.11.2005

“Sevgi Anneleri” gerçek oldu.

 

Sevgili dostlarım

Malatya’daki çocuk yuvasında yaşanan “kötü muamele” olayının ardından çocukların bakımına yönelik ilk somut adım atıldı. Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği’nin (ÇİDER) girişimi ile başlatılan “Sevgi Anneleri” projesine start verildi. Projenin yürütülmesine yönelik anlaşma, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Başkan Vekili İsmail BARIŞ ile ÇİDER Başkanı Sibel TUZCU arasında, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun da katıldığı törenle imzalandı.

Eylül 2005 tarihinde ÇİDER’in bakanlığa sunmuş olduğu Sevgi Anneleri Projesi, Türkiye genelinde yuvalarda kalan 0-12 yaş çocukların sevgi ihtiyaçlarının “gönüllü annelerle” giderilmesi, yaşadıkları yuvaların çağdaş koşullara uygun hale getirilmesi, psikolog ve pedagoglarla beraber çocukların sağlıklı ruhsal ve sosyal gelişimlerine destek verilmesi, hayata hazırlanmaları, sosyal aktivitelere katılımlarının sağlanması, koruyucu aile sisteminin Türkiye genelinde doğru anlatarak bir çok ailenin yanına ihtiyacı olan çocukların yerleştirilmesi çalışmalarını kapsıyor.

Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER), projenin yürütülmesi aşamasında Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı çocuk yuvalarının müdür ve uzmanları ile işbirliği yapacak. ÇİDER, uzman kuruluşların, konuyla ilgili dernek, vakıf ve birlik gibi sivil toplum kuruluşlarının çocuk yuvalarına ilgisinin çekilmesi konusunda da görev alacak.

Proje, çocuk yuvaları hakkında kamuoyuna düzenli bilgi verilmesini de içeriyor. Proje, çocuk yuvalarındaki bakımların şeffaflaşmasına da katkı sağlamış olacak.

Sevgi anneleri, halka açık organizasyonlar yapacak, çalışmalar raporlanacak.

Sevgi Anneleri projesi çerçevesinde “Gönüllü Psikolog” ve “Gönüllü Pedagog” ekipleri oluşturulması da hedefleniyor.

“Sevgi Anneleri” projesinde görev alacak kişiler, çalışmalara başlamadan önce İstanbul, İzmir ve Ankara düzenlenecek eğitim kurslarından geçecekler ve sertifikalarını aldıktan sonra çocuk yuvalarında görev yapmaya başlayabilecekler.

Bütün dostlarımızın bu güzel projeye destek vereceklerini biliyoruz.

Sevgiler
Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ