lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Yüksek yağ oranlı beslenme erkeklerde sperm düşüklüğü yapıyor

Yüksek yağ oranlı beslenme erkeklerde sperm düşüklüğü yapıyor

Yağ oranı yüksek beslenmenin daha önce önce erkek üreme sağlığına zarar verdiği doğurganlığını azalttığı ispatlanmıştı ama American Journal of Clinical Nutrition da yayınlanan yeni bir çalışmaya göre erkeklerin beslenmesinde aldıkları doymuş yağ oranlarının üreme sağlıklarına yapmış olduğu etkiler için daha fazla kanıt ortaya çıktı.

Çalışma 2008 ve 2010 yılları arasında yaklaşık 20 yaş dolaylarında askerlik muayenesi için gelen 701 Danimarkalı erkeğe yapıldı .Araştırmacılar erkeklerin 3 ay önceden başlayarak bu dönem zarfında yedikleri gıda türlerini ve semen örneklerini analiz ettiler ve doymuş yağlar ile ilgili sonuçları da birbiri ile ilişkili 4 gruba ayırdılar.

Doymuş yağlardan 11.2% daha az tüketen erkeklerde 163 milyon yaklaşık toplam sperm sayısında mililitrede 50 milyon ortalama hareketli sperm ve vardı.

Doymuş yağlardan 15% daha az tüketilen Erkeklerde 128 milyon sperm sayısında ortalama meni de mililitre başına 45 milyon hareketli sperm vardı.

En düşük yağlı grubundaki erkeklerin % 13 ve en yüksek yağlı grubundaki erkeklerin % 18 inin menide mililitrede ortalama 15 milyon sperm olduğu görüldü.

Araştırmacılar doymuş yağlarla beslenmenin erkek üreme sağlığında yarattığı olumsuz etkiler ile ilgili yeni çalışmaların devam ettiğini belirtiyorlar.

Bildiğiniz gibi sperm sayısı %15 ve altı olan durumlarda çocuk sahibi olabilmek için tüp bebek tedavileri gerekmektedir. Bu duruma düşmemek için erkeklerin özel bir sağlık sorunları yoksa beslenmelerine ayrı bir önem göstermeleri gerekiyor.

 

 

 

Erkek kısırlığı ile ilgili ÇİDER Formu ile Danışman doktorlara  ulaşabilirsiniz.

[iphorm id=”19″ name=”Erkek Kısırlığı ile ilgili ÇİDER Danışma Formu “]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ