Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi için Embiryo Kalitesini Nasıl Yükseltiriz?

Tüp Bebek Tedavisi için Embiryo Kalitesini Nasıl Yükseltiriz?

Kalitesiz embriyoya sebep olan yumurtalıklardır. Çok nadirde olsa sperm kalitesi gerekçe olarak sunulabilir. Özellikle sperm ele geçirilemeyen adaylarda tabii tutuldukları işlemler neticesinde sperm ele geçirilip döllenme gerçekleştirildiğinde embriyo kalitesi kötü olur. Bu tarz embriyolar ile gebelik ihtimali yok denecek kadar azdır. Genetik tanı neticesi sorun bulunamayan olaylarda bilhassa yumurta düzeyinde bir sorun vardır. Bu gibi ihtimallerin çözümü olanaksızdır. Ancak donör yumurta kullanılarak işlem gerçekleştirilir ise gebelik şansı doğabilir.

Embriyo kalitesi iyi olan hastalarda gebelik sağlanamıyor ise çeşitli incelemelerin yapılmasında fayda vardır. Öncelikli olarak rahim iç bölgesine ait meselelerin varlığı araştırılmalıdır. Rahim içi araştırma histeroskopi tekniği kullanılarak yapılır. Histeroskopi ile rahim içine erişilerek rahim su ile şişirilir ve kontrol edilir. histeroskopi tekniği ile polipi miyom ve yapışıklık gibi ihtimaller kolaylıkla saptayabilir ve bu arada tedavi edilebilir.

Kalitesiz ve zorlukla geçen embriyo transferi ile gebelik şansında oldukça düşüş yaşanır. Embriyo transfer aşamasında zorlanılıyor ise rahim ağzının genişletilmesi gereklidir. Tüplerinde tıkanıklık mevcut olan anne adaylarında eğer tüplerin içinde sıvı toplanmışsa tedaviye başlanmadan önce işe yaramayan tüplerin çıkarılması gerekir. Tıkalı ve sıvı ile dolu olan tüpler tüp bebek tedavisnde başarı şansı düşer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ