Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Laboratuarının önemi

Tüp Bebek Laboratuarının önemi

Tüp bebek tedavisinde başarıyı en çok etkileyen faktörlerin başında Tüp Bebek laboratuarının koşulları, altyapısı ve kalitesi gelir.

Tüp Bebek tedavisi sırasında anne ve babadan alınan yumurtalar ve spermler laboratuar koşullarında döllenerek embriyolar oluşturulur ve oluşan bu embriyoların kalitesi takip edilerek en iyi embriyo veya embriyolar seçilerek anne rahmine yerleştirilir. Tüp Bebek tedavisi sırasında tüp bebek laboratuarının koşulları anne rahmindeki koşullara en yakın düzeyde olmalıdır. Bunu sağlamak için öncelikle laboratuarda uygun ısı, nem ve steril hava koşullarını sağlayacak komplike bir alt yapının olması gereklidir.

Bunun ötesinde embriyoların içinde saklandığı inkübatörlerin, embriyo gözlemlerinin ve işlemlerin yapıldığı mikroskopların anne rahmine en yakın ısı ve gaz seviyelerinde sabit tutulması gereklidir. Bu da kuvvetli bir teknik altyapı ve düzenli günlük kalite kontrolleriyle sağlanır. Tüm bu altyapının sağlanmasında teknik detayların yanısıra tüp bebek laboratuar personelinin tecrübesi de önemlidir. Dünya genelini düşündüğümüzde çok sayıda tüp bebek merkezi olmasına rağmen bu teknik altyapı ve tecrübeyi birarada bulunduran merkezlerin sayısı sınırlıdır. Laboratuar faktörü, merkezler arasında başarı oranlarının çok değişken olmasının en önemli nedenidir.

Tek embryo transferine geçmiş olduğumuz bu dönemde tüp bebek laboratuarının altyapısı ve kalitesi ön plana çıkmaktadır. Laboratuar kalitesi arttıkça embriyo başına elde edilen gebelik oranları da artmaktadır. Günümüzde ideal laboratuar koşullarında, genç hastalarda embriyo başına elde edilen gebelik oranlarının %30’un üstünde olması gerekmektedir.

Laboratuar koşulları dışında embryo dondurma teknikleri de tek embryo transferine geçmiş olduğumuz bu dönemde önem kazanmıştır. Avrupa Üreme Birliği- Tek Embryo Transfer Kılavuzu (ESHRE), tek embriyo transferinde başarıyı etkileyen 2 en önemli faktörün tüp bebek laboratuarının kalitesi ve embriyo dondurma programının başarısı olduğunu belirtmektedir.

Son yıllarda kullanılan hızlı embryo dondurma yöntemi olan vitrifikasyon yöntemiyle gerek yumurta hücresi (kanser hastalarında), gerekse embriyolar çok başarılı olarak dondurulmaktadır. Bu yöntemle dondurulan embriyolarda, çözdürme sonrası canlilik oranı %95 olup hiç dondurulmamıs embriyolarla aynı gebelik oranları elde edilmektedir. Bu sayede tek embryo trasnferi sonrası arta kalan embriyolar başarılı bir şekilde dondurulabilir ve hastaya daha ilerde bu embriyolarla tekrar gebelik şansı sunulabilir.

Tek embryo transferine geçmiş olduğumuz bu dönemde son yıllarda kullanıma sunulan bazı yeni teknikler de önem kazanmıştır. Bu tekniklerin arasında ilk sırada tüm kromozomların genetik incelemesine olanak sağlayan “array CGH” gelir. Bu teknik, embriyodan biopsi ile alınan tek hücrede tüm kromozomların incelenmesine ve genetik olarak sağlıklı embriyoların seçilerek transfer edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu yöntem, tek embriyo transferinde sağlıklı embriyoyu seçerek gebelik şansını arttırmak amacıyla kullanılabileceği gibi, embriyolarında kromozom bozukluğu ihtimali yüksek olan 40 yaş üstü kadınlarda, tekrarlayan düşük ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda da kullanılabilir.

Diğer bir yöntem de “metabolomics” adı verilen ve embriyoların metabolik profiline bakarak daha sağlıklı embriyoları seçmeye dayanan yöntemdir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarda bu yöntemle daha sağlıklı embriyoların seçilerek gebelik oranlarının arttığı belirtilmektedir.

Tüm bu yeni yöntemler ancak ve ancak yüksek laboratuar kalitesi olan ve iyi bir embriyo dondurma programına sahip merkezlerde uygulanırsa başarıya etkisi anlamlıdır.

Diğer konularıda  burada bulabilirsiniz.

Tüp bebek tedavilerinde embriyo neden tutunamaz?

Tüm embriyolar birbirine benzer mi? Nasıl ayırt edebiliyorsunuz?

Embriyoların vücut dışında büyütülmeleri sırasında sorunlar oluşabilir mi?

Embiryoloji Laboratuarı nedir ve embiryolog kimdir?

Embriyonik Kök Hücreler

Tüp Bebek Tedavisi Embryo Transferi ve transfer sonrası yapılması gerekenler

Yüksek Mikroskobik Büyütmeyle IMSI ile Seçilmiş Sperm Mikroenjeksiyonu

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurun ve indirimlerden yararlanın.

 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
BİR YORUM YAZ