lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm kalitesi, Ko-Kültür, Erkekte FSH değeri, Morfoloji bozukluğu, Endometrium kalınlığı,Tüp Bebek Tedavileri Hasta soru ve Doktor Cevapları -65-

Soru: Erkeklerde gonalf ve pregnly kulanmak ne işe yarıyor?Peki spermin kalitesini etkiliyor mu bu ilaçlar?Benim eşim sürekli tese oluyor doktor bu sefer bu ilaçları verdi sperm bulunmama gibi şansı var mı?
Cevap: Eğer erkeğin hormonları düşük ise bu ilaçlar işe yarar.Bahsettiğim hastalıklarda sperm sayısı 0 dır. Bu durumda bir işe yarar eğer hastanın FSH ve LH hormonları normal ise bu işe yaramaz.Sürekli tese de olsa hormonlar normal ise bir işe yarayacağına inanmıyorum.

Soru: Ko-kültür hakkında bir sorum var (co-cultur) bazı merkezler ticari amaçlı bir şey olduğunu söylüyor sizin görüşünüzü alabilir miyim?
Cevap: Kokültür konusunda 15 yıldır çalışan bir kişi olarak diğer merkezlerin endikasyonları hakkında konuşmak istemiyorum ancak 3 defa denemesine rağmen nedensiz olarak başarısız iseniz kokültürün denenebileceğini düşünüyorum.

 

Soru: 1 sene önce tüp bebek denedik ve eşimin normalinde morfolojik anomali 17-20 tane spermi çıkıyordu ve benden 22 tane yumurta toplanınca eşimi tese ye aldılar ve tese oldu ama enfeksiyon kaptırdı ve zor iyileşti ve aradan 1 sene geçti ve sperm tahlili yaptırdık sonuç o ayrıca FSH değeri 22.2 yüksek denildi ne yapabiliriz düşürülebilir mi bu son denememiz olabilir dedi doktorumuz belki de tese de çıkmaya bilirmiş bu enfeksiyonu halen daha devam ediyor olabilir mi? Ne yapmamız lazım ben ilkinde ayrıca hamile kaldım 2,5 aylıkken karnımda öldü.
Cevap: FSH hormonunu düşürmesinin bir faydası olmaz muhtemelen operasyon sırasında oluşan yapışıklıklardan sperm dışarı çıkamıyordur. TESE de sperm bulunma ihtimali çok yüksek lütfen deneyin.

 

Soru: Eşimde sperm sayısı iki milyon şekil bozukluğu,hareket yavaşlığı var.İlk defa tüp bebek denedik ama olmadı,L-arginine kullanırsa bir değişme olur mu ?
Cevap: Biz tüp bebek çiler FSH hormonunun düşük olması durumu dışında ilaç kullanmanın bir faydası olmayacağına inanıyoruz ancak L argının ilacının bir zararı da olmaz.

 

Soru: Co cultur için parça alındığında progesteron hormon değerinin kaç olması gerekir . Sıfırken alınmasının faydası olur mu ?
Cevap: Co-cultur için parça alındığında yumurtlamadan 1 hafta sonra alınması en iyi neticeyi vereceğine inanıyoruz.

 

Soru: Eşimin sperm sayısı(bir yıl önceki değer) 19 milyon ama hareket %30 du tekrar tahlil yaptırmamıza gerek var mı değişmiş olabilir mi?
Cevap: Bir defa yapılan sperm sayımının bir önemi yoktur en az iki test yapılması gerekir

 

Soru: Eşimin spermlerinde +4 hareket % 0, morfoloji % 2 arttırmak için ne önerirsiniz.4 aşılama denedik ben 28 eşim 34 yaşında tüp bebek için uygun muyuz?
Cevap: 3 aşılamadan sonra gebelik olmaması durumunda tüp bebek tedavisi  IVF- ICSI denemeden başka şansınız yok.

 

Soru: Rahim filmimde sol tüpüm tıkalı çıktı ama doktorum filme baktığında tüpün durumu çok iyi görülüyor tıkanıklık sol tarafında bu senin için çok büyük bir problem değil, sağ tüpün açık bu normal gebeliğe engel değil dedi. Bize 6 ay daha normal denememiz için süre vermişti yine aynı şeyi diyorum 6 ay normal deneyin dedi. Sizce gebelik oluşursa bir sorun yaşar mıyım?
Cevap: Hayır gebelik oluşması halinde tüplerin izden birinin tıkalı olması problem yaratmaz.

 

Soru: Eşim 2 yıl önce teste olmuştu.Bu zamana kadar oradan alınmış spermlerle 6 kez denedik. 2 kez hiç döllenme olmadı .Bir kez hamilelik oldu oda 10 haftalıkken kalbi durdu ve öldü yapılan araştırmalarda genetik sorunu var  eşim tekrar testi olması gerekiyor ayni olaylarla karşılaşa bilir miyiz.?
Cevap: Genetik sorunun ne olduğunu bilmek gerekiyor ayrıca bir defa gebelik kaybı olanda ikincinin olma ihtimali olmayandan biraz daha fazla.

 

Soru: Transfer esnasında önemli olan endometriumun kalınlığı mı yoksa düzenli olup olmaması mı ve histereskopi yumurtlama döneminde yapılabilir mi ?
Cevap: Transfer sırasında endometriumun en az 7 mm olması ve düzenli olması gerekiyor biri daha az önemli değil ikisi de önemli.

 

Soru: Ben puregonla yumurtaları büyüttüm pregnly ile çatlattık pazar günü şimdi bekliyoruz belim çok ağrıyor çatlatma iğnesi pazar günü oldu acaba hamilelik ne zaman belli olur pembe bir lekelenme var acaba reglimi olu cam bel ağrısının sebebi nedir?
Cevap: Lekelenmenin bir önemi yoktur en erken pazar gününden 2 hafta sonra HCG testi ile sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Soru: Bilateral seminal veziküller ileri derecede hipoplazik TESE ile sperm bulunma şansım nedir?
Cevap: Seminal veziukullerin hipoplazik olması durumunda önce TESA bulunmaz ise TESE yapmak lazım sperm bulunma sansı % 60 ın üzerinde olduğunu düşünüyorum.

 

Soru: Aşılama tedavisinden sonra aynı ay tüp bebek tedavisine başlanılabilir mi, yumurtalıkları dinlendirmenin faydası olur mu , tedaviye başlarken adetin 1 .günü saç boyaya bilir miyim?
Cevap: Sac boyamanın hiç bir kötü etkisi olmaz.

 

Soru: İki yıldır bebeğimiz olması için uğraşıyoruz eşimin sperm değerleri ilk başta normaldi, eşim bir takım depresyon ilaçları kullanıyor bu onda son zamanlarda artan konsantrasyon bozukluğuna yol açtı , bu durum onun sperm kalitesini ne oranda etkilemiş olabilir?
Cevap: Depresyon ilaçlarının bir kısmı sperm üzerine kötü etkisi maalesef var ne kadar etkilediğini ancak esinizin testlerinden öğrenebilirsiniz.

 

Soru: Yumurtalarımı puregonla büyüttüğümüzde 20- 21 mm de pek çok yumurta olduğu için doktor çatlatma iğnesini yapmak istemedi 2 gün sonunda yumurtalar 11 mm ye inmiş biri 20 mm acaba şansımızı kaçırdık mı?
Cevap: Yumurta çatlamadan bir gebelik oluşmaz ancak aşılamada çatlayıp çatlamadığını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz

 

Soru: Ben 35 yaşındayım bu yıl adetlerim çok düzensizleşti ve kanamalarım eskiye göre çok az oluyor bu beni korkutuyor menopoza girmekten korkuyorum ne yapabilirim?
Cevap: Adetinizin 2. veya 3. günü FSH hormonunuza baktırın eğer normal sınırlarda ise menepoz için bir sorun yok demek kanamalarınız için bir jinekolog ile lütfen görüşünüz.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ