Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 157 – 18.04.2005

FLAŞ FLAŞ FLAŞ……

SİZE KADERİMİZE SAHİP ÇIKALIM DEMİŞTİM… İŞTE ÇIKTIK..
BU HEPİMİZE AİT BİR ÇALIŞMA ,ÖNERİ VE KATKILARINIZI BEKLİYORUZ.

 

Sevgili Üyelerimiz;

Mektuplarımıza üşenmeden cevap yazan bize destek veren herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar da yalnızca maillerini okumuş arkadaşlarımızı da tekrar bana cevap yazmaya çağrıyorum… Neden mi?

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Ankara’da Sosyal Güvenlik Kuruluşları Başkanı Sn. Tuncay Teksöz ile 1 saat 40 dakikalık bir görüşmemiz oldu.

Bir hafta süren mail trafigi ve Çalışma Bakanlığını arayarak Sn.Bakan Murat Başeskioglu ile görüşmek için sürdürdüğümüz çaba sonunda Sn. Belma Hanım gene devreye girerek Sn Bakanla görüştü. Bu konun halledilecegi iki yerden bir için Sn Bakan’dan Tuncay Bey’e bilgi gitti. Pazartesi aksamı Sn.Tuncay Teköz beni arayarak ne zaman görüşebilecegimizi sordu ve Cuma sabahı için randevu kararlaştırdık. Saat 11.00 büyük bir heyecanla Tuncay Bey’in yanında idim. Belma Hanım da gelecegimi ve konuları zaten Tuncay Bey’e özetlemişti ama ben gene de baştan başlayarak, emekli sandığı, bağkur ve ssk’lıların sorunlarından yaşayan bir insan olarak bahsettim. Tedaviler hakkında sorular sordu. Neler yaşadıklarımızı anlattım. Ödemelerde ne kadar sıkıntı çektiğimizi, çıkan haberlerle bir umutlanıp nasıl sonradan umutsuzluğa düştüğümüzü.. Bu inişli çıkışlı haberlerin hükümete karşı güveni kaybettirecegini kimsenin devletle mahkemelik olmak istemediğini ama buna zorlandığımızı bunun da şu anda hükümette olan partiye karşı soğukluk yaratabileceğini bunun kendi görüşüm olduğunu belirttim. Ssk’lılar için neden bu kadar olumsuz olunduğunu anlamaya çalıştığımızı ama yorum yapamadığımızı anlattım. Ne kadar ssk’lının tedaviye gireceğini bilemediklerini bunda da önlerini göremedikleri için özellikle emekli sandığı mensuplarının bir yıl içinde tedavi olması sonucu çıkanlara göre (fazlalık ya da suistimaller konusu) Emekli Sandığı’nınkini de kaldırabileceklerini yada bütün hepsine koyabileceklerini soyledi. Verilen bir hakkın geri alınmasının doğurabileceği büyük sıkıntıyı açıklamaya calıstım. Çok haklı buldugunu belirtti. Birlikte bir çalışma yapabileceğimizi gereken doneleri bazen bize sorabileceklerini söyledi. Biz de memnuniyetle istenen her sorunun cevabını acilen kendilerine araştırıp bulup bildireceğimizi söyledik. Bizden isteği bu tedaviyi yapacak olan SSK’lı kesimin ortaya çıkarılması konusu idi.

Bunuda 20 gün içinde kendilerine bildireceğimizi belirttik. Bana şunu söyledi. “Siz benim yerime kendinizi koyun ve bu konuda neler yapılması gerekir bana rapor verin oluşabilecek suistimalleri nasıl önleriz ben bunu istiyorum mümkün mü?”. “Evet tabi ki mümkün, bunu bir çok üye ve bir çok merkezle birlikte oturup hazırlayabiliriz” dedim.. Çok memnun olacağını söyleyerek “biz dedi bu konuyu mutlaka halletmek ve Ssk’lılara da bunu elbette vermek istiyoruz ve br şekilde de halledeceğimize eminim.” Teşekkür ederek oradan mutlu bir şekilde ayrıldım.

Daha sonra geçtiğimiz hafta Meclis Saglık komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün İstanbul’a geleceğini duyunca hemen aramıştım. Kendisi ile görüşmek istediğimizi bize bir kaç dakika ayırıp ayıramayacağını sordum. Vaktinin olmadığını ama bu hafta için tekrar İstanbul’a geleceğini söylemisti. Gerçekten de Perşembe günü beni cep telefonumdan arayarak Cuma ögleden sonra ya da Cumartesi günü görüşebileceğimizi söyledi. Cumartesi günü MÜSİAD’ın Cevahir Otel’de toplantısı vardı ve bizimle toplantıdan sonra derneğe gelip görüşebileceğini belirtti. Çok mutlu olmustuk. Hemen onur duyacağımızı belirttik.

Derken Cumartesi günü Cevdet Bey beni arayarak Müsiattan ayrılamadıgını bizi orada beklediğini belirtti ve biz hemen Cansınla atladık Cevahir Otele gittik. Tuncay Bey’e de anlattığımız gibi SSK’lıların sorununu hemen gündeme getirince Sn. Cevdet Bey; “Daha önemli meselelerimiz var. Tüp bebek konusunda olusabilecek suistimaller bizi cok korkutuyor. Bunu önleyici neler yapabiliriz?” dedi. Aynı korkunun Tuncay Ersöz Bey’de de olduğunu ama birşeyi vermemekle suistimalin önlenemeyecegini belirterek “aspirin” örneğini verdim. Aspirin ile ilgili herhangi bir suistimal duydunuz mu dedim Hayır dedi. Cunku dedim satışı serbest ve herkes istedigi yerden alabilir. Bu nedenle hic kimse her an elinin altında olabilecek bir ilacı depolamaya kalkmaz. Evet dedi. Pekala Sibel Hanım size yazacagım konu başlıkları var. Lütfen bu konularda araştırmalar yaparak bizi bilgilendirebilir misiniz? Elbette dedim. Bunun için herkesin ve her merkezin bize yardımcı olacagına inanıyorum.. Siz bilgileri toplayın gerekirse biz görüşürüz dedi. Ve bizim için ana başlıkları verdi.. Burada yayınlanmasına gerekli gördüklerimiz ;

1.Tüp bebek tedavilerinde belirlenecek kriterler ne olmalı?

-Kadında;
1.1. Kanallarının kapalı olması
1.2. Evlendiğinde yaşının 35 ve üstü olması
1.3. Eşinin spermlerinin çok düşük olması
1.4. Yumurtalarının kalitesinin orta derecede olması
1.5. Ailesinde anomali olan kişiler olması
1.6. Kadında yaş sınırı nasıl belirlenmeli

-Erkekte;
1.1. Sprem sayısının düşük olması
1.2. Sperm anomalilerinin yüksek sayıda olması
1.3. Ailesinde anomali olan kişiler olması

 

2.Sizce tedaviye başlamak için evlilik süresi ne olmalı?

3.İşlem sayısı ne olmalı

4.Tüp bebek tedavileri kimleri kapsamalı

5.İlaçların ne kadarı karşılanmalı.nasıl ödenmeli

6.Hangi Sosyal Güvenlik kuruluşuna baglısınız?

7.Tüp bebek tedavilerinde usulsüzlük ve suistimallere karşı takınılacak durum ne olmalı.?
7.1 Hastalar tarafından yapılan usulsuzluk; Cevabınız;
7.2 Merkezler tarafından yapılan usulsuzluk; Cevabınız;

Bence klavyenize hemen kuvvet verin ve bu soruları hemen cevaplayın.Bu sorular bizi önemseyerek bize soruldu.Mail konusunda oldugu gibi bu konuda da size çok güveniyorum.

Hepimize başarılar dilerim.

Bu güzel haberlerden sonra gelelim diger önemli aktivitelerimize…

23 NİSAN 2005 GÜNÜ GİRESUN’DAYIZ

23 Nisan Cumartesi günü Giresunda Saat 13.00/16:00 arasında Başar Oteli’nde İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman ve Ekibi ile birlikte olacağız.
Bütün Giresun ve çevresindeki üyelerimizi toplantımıza davet ediyoruz. Tanışmak bilgilenmek için..

 

24 NİSAN 2005 TRABZON’DA OLACAĞIZ

24 Nisan Pazar günü Trabzon da Saat 13.00/16:00 arasında Zorlu Grand Otelinde İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Semra Kahraman ve Ekibi ile birlikte olacağız.
Bütün Giresun ve çevresindeki üyelerimizi toplantımıza davet ediyoruz.

Unutmayın bilgilenmek tedavinin yarısıdır.

Sevgiler;
Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ