lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erkek kısırlığı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar

Erkek kısırlığı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar
Erkek infertilitesi de toplumumuzun tabularından. Ne yazık ki çok konuşulamıyor , merak edilenler sorulamıyor .İşte erkek kısırlığı hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar Erkek kısırlık oranı her geçen gün artıyor
Erkek kısırlık oranının artığını gösteren elimizde kesin kayıtlar yok . Fakat hasta sayısında bir artma olduğu doğru,geçmişte bunlar çok ulu orta konuşulmaz ,kısırlık  şikayeti olan hastaları bunu söyleyemezken bunların çarelerinin bulunmasıyla birlikte ,özellikle tüp bebek yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte her geçen gün başvuran hasta sayısı artıyor.

Yani gelişen tedavi yöntemleriyle tabular yavaş yavaş yıkılıyor da diyebilir miyiz?

Evet diyebiliriz. Özellikle de erken dönemde ,bir yıl içerisinde denemede başarısız olunup da hemen tüp bebek tedavisi uygulanan hastalar da var. Tabii bu son yıllarda gelişen tüp bebek başarılarının basında yer bulması , internet üzerinden hastaların yaptığı araştırmalar   hastalarda bir an önce çözüme kavuşturma isteği doğuruyor. Bir de ayrıca insanlar geç evleniyor günümüzde eğitim süreleri uzuyor , bu da önemli bir faktör. Bayan belli bir yaşa geldikten sonra bir an önce çocuk sahibi olmak istiyor haklı olarak , tüp bebek tedavileri içinde yaş önemli bir faktör. Tüp bebek tedavilerinde bir artış var evet ama bu erkek kısırlığı geçmişte azdı günümüzde arttı cümlesi biraz tartışmalı bir konudur.

Varikosel

Geçmişte çok üzerine düşülmüş ,erkek kısırlığı konusunda öne çıkmış bir konu varikosel. Günümüzde görüyoruz ki sperm yapımı çok etkilenmiş erkeklerde varikosel düzeltildiğinde doğal yoldan çocuk sahibi olma şansları çok düşük ama yine de varikoselin düzeltildiği erkeklerde tüp bebek yöntemlerinde başarı oranlarının daha yüksek olduğunu görülüyor..

Erkekler üretkenliklerinin bozulmaması için sigara ve alkol kullanmamaları dışında neler yapmalı neler yapmamalı

Düzgün beslenmeli, spor yapmalı!

Beslenme çok önemli bir faktör öncelikle ,aşırı kilo alımı ,spor yapmamak doğal olarak bunlarda spermle ilgili ,özellikle daha az sperm üreten erkeklerde bu beslenme diyet kilo önem taşıyor

Sıcak suda fazla kalınmamalı!

Sıcak banyo yapma alışkanlığı , küvet de  sıcak suda uzanma hakikatten sperm üretimi az olan erkeklerde sperm üretimini neredeyse sıfıra kadar düşürüyor. Bu tür alışkanlıklardan kaçınmak gerekiyor.Çok sıcak olmamak kaydıyla duş almanın bir sakıncası yok.

Teknoloji’ye mesafeli olunmalı!

Cep telefonu, lap-top gibi teknolojik araçların da etkilerinden çok söz ediliyor. Normal bir erkekte sperm yapımı çok ileri derecede etkileyemeyecek olsa da yine de etkileyecek şeyler.

Varikoselde  Kullanılan ilaçlara dikkat !

Günümüzde  anti depresanlar çok kullanılıyor genç yaşta da çok tüketiliyor. Bu tür ilaçların sperm yapısını bozduğu biliniyor. Tarımsal alanda kullanılan böcek ilaçları , tarımda kullanılan hormonal ve kimyasal maddeler de sperm yapısına etkili oluyor

Tıpta çığır açacak gelişmeler!

Tıp alanında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor ,yeni umutlar doğuyor. Çocuğu olamayan erkeklerin de yeni umudu ; kök hücre tedavileri.

Günümüzde azospermik vakalarla ilgili olarak kök hücre tedavilerinden ve kemik iliğinden sperm elde çalışmalarından bahsedilmektedir. Sperm bulunmayan vakalarda da bu çalışmalar etkili olabilir mi? Bu çalışmaların uygulanabilir hale gelmesi mümkün mü?

Azospermik erkeklerde , sperm üretimi bozukluğu olan erkeklerde günümüzde tek tedavi şekli kesede sperm bulma , bu sperme uygulanan mikro enjeksiyon,tüp bebek işlemleri . Eğer sperm bulunamazsa ne yazık ki bu erkeklerin bir tedavisi yok. Kök hücre uygulamaları, sadece kısırlık  alanında değil , tıbbın diğer tüm alanlarında ilerde kullanılacak olan bir tedavi şekli olacak ve mutlaka tıpta bir çığır açacak. Kısırlık alanında , spermi bulunmayan erkeklerde de kök hücrelerden sperm elde edilmesi çok büyük bir imkan olacak. Ama  bunlar özel hücreler.sperm ve yumurta özel bir hücre. Dış ortamda bunları yaptığınız zaman bir şekilde tedaviyle sperm hücre ve ya yumurta hücresi oluşturduğunuzda bunların birleşmesiyle bir canlı organizma meydana geliyor. Dolayısıyla yeni bir canlının oluşmasıyla , onda oluşabilecek hastalıklar , doğumsal anormallikler bunların çok iyi irdelenmesi gerekiyor. Bu tedavi şeklinin insanda kullanılabilir hale gelmeden önce çok daha detaylı araştırılması , defalarca hayvan deneylerinden ve klinik çalışmalardan geçmesi gerekiyor. Dolayısıyla bunun çok kısa bir zamanda gerçekleşebileceğini düşünmüyoruz. İleride büyük yenilikler bekleniyor fakat çok kısa bir zamanda olacağı düşünülmüyor.

Sperm elde etme ile ilgili en son kongrelerde konuşulan konular

Sperm elde edilmesi konusunda kök hücre çalışmaları dışında bir yenilik henüz yok. Fakat erkekte kısırlığın değerlendirilmesi veya spermin değerlendirilmesi konusunda yoğun bir ilgi ve çalışma var. Spermi daha iyi nasıl değerlendirebilir tartışılıyor.

Spermin DNA yapısı nasıl değerlendiriliyor?
Bu konular üzerinde gelişmeler olacağını ümit ediliyor. Bu da sık sık bahis konusu oluyor , mıknatıs yöntemi veya daha da büyüterek IMI denilen metotların kullanılması bu çabaların sonucu. İnsanlar daha iyi spermi nasıl seçebiliriz , mikro enjeksiyon yaparken en iyi spermi nasıl seçebiliriz  bunu araştırıyor. Şu anda morfolojik değerlendirmeler yapılıyor. Kafa yapısına ,boyutuna ve kuyruk yapısına bakıp , morfolojisi en düzgün spermi seçip yumurtanın içine bırakılıyor. Spermin içerisindeki DNA yapısını çok iyi değerlendirilemiyor, kaba bir değerlendirme yapilabiliyor .Dolayısıyla bunun üzerinde tüp bebek araştırmacıları yoğun düşünüyorlar bu konuda çalışmalarını sürdürüyorlar.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu doldurun

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ