lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Toplumlarda kısırlık oranı obezite oranına paralel olarak artmaktadır.

Toplumlarda kısırlık oranı obezite oranına paralel olarak artmaktadır.

Üreme çağındaki erkekler arasında obezite oranı, son üç yıl içinde üç kat arttı, diyen
Op.Dr. Halid Fırat Erden “Şişmanlık sorunu yaşayıp hamile kalma konusunda sıkıntı yaşayan yalnız kadınlar değil, başarılı embiyo oluşmamasında erkeklerinde obezite sorunlarının büyük etkisi var “dedi.

Aşırı şişman yani obezite olarak nitelendirilen baba adaylarının spermlerinden oluşan embiryolar fetusun küçük kalmasına ve gelişmemesine, başarısız hamilelik ,bozuk plesental gelişimi ile sonuçlanan kötü etkilere neden oluyor .Obezite ve hamilelik konularında riskler büyük ölçüde kilolu anne adaylarına yüklense de bu konu aynı zamanda kilolu erkeklerin spermlerinin de sorumluluğundadır.

Bir kadının hamile kalması için öncelikle sağlıklı olması gerekir. Şişmanlık anne adayı içinde baba adayı içinde bir sağlık unsuru değildir. Baba adayının obezite olmasının anne adayının embiryonun rahim içinde gelişmesini ve embiryonun rahime implantasyonu bozmaktadır. Bununla ilgili yapılan önemli çalışmalar mevcuttur.

Avustralya’ da Melburn Üniversitesinde yapılan bir araştırma da Tüp bebek çalışması yapılan fareler bu konu ile ilgili özel olarak incelenmiş. Normal kilolu ve obez ( özellikle fast food beslenerek obezite yapılan ) fareler üzerinde yapılan araştırmalarda ikinci on haftada embiryo ( yani fetus) gelişimini durdurmuş. % 15inin rahime implantasyonu olmamış, rahime tutunabilen ve oluşan bebek farelerin de ağırlıkları normal farelerin bebeklerine göre dikkati çekecek kadar önemli ölçüde az olmuş. Bu bulgularda bize obezitenin embiryo üzerinde çok olumsuz etkileri olduğunu çok net bir şekilde göstermektedir.

Bu nedenle önümüzdeki birkaç ay içinde çocuk sahibi olma niyetindeyseniz ve kilo sorunu yaşıyorsanız eşiniz hamile kalmadan önce mutlaka bir uzman eşliğinde kilo vermeye başlamalısınız.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ