lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi başarısında Transferin Önemi

Tüp Bebek Tedavisi başarısında Transferin Önemi

Tüp Bebek tedavilerinde döllenen embriyoların ana rahimine verilmesi yani (transfer) tüp bebek başarısını en çok etkileyen ve teknik olarak en kritik aşamalardan biridir. Başarılı bir  embriyo transferi yapmak uzmanlık ve beceri gerektiren bir iştir. Öğrenilmesi de en zor olan işlemlerden biridir.   Bu işlemin düzgün bir şekilde yapılmaması kadının  hamile kalma şansını yok edebilir tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir.Bu tüp bebek tedavisinin en önemli bölümlerinden biridir ve çok önemlidir. Bu nedenle bu işi çok uzun  yıllar  yapmış uzman doktorlarla çalışmak ve onların transferinizi yapmasını istemek ve bunu araştırmak en doğal hakkınızdır.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi ; vajinal ultrason eşliğinde embriyonun düzgün ve doğru bir  şekilde rahime konulmasıdır. İşlemin başarılı olması için işlem sırasında embriyonun zarar görmemesi, zedelenmemesi, yanlış yere veya yanlış konuma yerleştirilmemesi  tüplere ve rahim ağzına geri gelmemesi gerekir.

Embriyoların anne rahimine transferi genellikle yumurta toplandıktan  72 ila 144 saat sonra yapılır.  Embiryonun blastokist evresinde mi yoksa daha önceki evrede mi transfer edileceğine bağlı olarak zamanı değişebilir. Buna uzman tüp bebek doktoru döllenen embriyoların durumuna göre karar verecektir. İlk 72 saatte en az 5 hücreye ulaşmayan embriyoların blastokist evresine geçme yani gelişme ve başarılı şekilde rahime tutunma ve anne adayının hamile kalma ihtimali daha düşüktür.

Tüp bebek transferi tedavide yumurtanın sağlıklı gelişimine  göre 12 gün yumurtalar toplanır ve 14 ila 17.ci gün arasında tekrar rahime

verilir

Tüp bebek transferinden sonra dikkat edilmesi gerekenler  başlıklı yazımızı da okuyarak daha rahat bir tedavi geçirebilirsiniz.

Tüp bebek transferiden sonra beslenme konusunu da sitemizden okumanızı öneririz.

 

Tüp bebek tedaviniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir anlaşmalı merkezlerden randevu alabilirsiniz.

 

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ