lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İşte kanıtlanmış 11 sperm katili

İşte kanıtlanmış 11 sperm katili

Hamile kalabilme için iki bileşen gerekli ;Bir yumurta ve bir sperm….

Bu bileşenlerden birinde yanlış giden bir şeyler olursa hamile kalmaya çalışmak bir mücadele halini almaya başlıyor.

Erkekler bir günde milyonlarca sperm üretmesine rağmen bilinmeden yapılan bir dizi yanlışlık yumurtayı döllemede engelleyici faktör haline gelerek kısırlık sorununa neden oluyor.

Çocuk Sahibi olmaya çalışıyorsanız aşağıdaki sperm katili durumlara dikkat etmelisiniz.

 1. Testisler sıcaktan korunmalıdır.Yaradılış itibarıyla bile spermlerin korunması için testisler vücudun ısısından ayrı tutulmuştur. Çok sıcak sperm üretimi zarar verebilir.
 2. Sıcak küvetleri kesinlikle çok zararlıdır. Sıcak küvet veya jakuzi de geçirilen sadece 30 dakika sonra sperm üretimini azaltır.
 3. Ateşli hastalıklardan korunun çünkü hastalık da spermlerin düşmanıdır.Ateşli bir hastalık geçirmeniz % 35’e kadar sperm konsantrasyonunda bir azalmaya yol açar.Sıcak küvet gibi sperm üretimi üzerinde aynı zararlı etkiye sahip olabilir.
 4. Laptoplar yani diz üstünde kullanılan bilgisayarlar sperm üretimini etkileyecek kadar yüksek olan 40 dereceye kadar sıcaklık artırabilirler ve spermlerinizi öldürebilirler.
 5. Çok sıkı iç çamaşırı giymek sperm üretimini durma noktasına getiriyor.Modaya değil sağlığınıza önem verin..
 6. Varikosel yani varisli damarlar spermlerin ölümüne neden oluyor. .Erkeklerin yaklaşık % 15 inde görülen çok yaygın bir durum.Bu genişlemiş damarlar aşırı ısınmaya yol açarak spermlere sıcaklığın hızla ulaşmasına neden olarak ölümlerine neden olabiliyorlar..
 7. Cep telefonlarının uzun süre kullanımı kısırlığa neden olduğu da ne yazıkki tespit edilmiş bir durum.
  Bir günde 4 saatten fazla bir cep telefonu kullanımınız spermlerinizin motilite ve morfolojisini bozabilir ve düşük sperm sayısına neden olabilirler.
 8. Obezite erkekte spermin en büyük düşmanı .Araştırmalar obez erkeklerde testis fonksiyon ve sperm sayılarında azalma tespit etmiş.
 9. Yaşam tarzınız kısırlığa neden olur.Tütün, alkol ve diğer uyuşturucu alışkanlıkları erkeklerde cinsel fonksiyonları hızla bozuyor.Sigara paketlerine koyulan ikazlar ne yazıkki alışkanlık nedeni ile göz ardı ediliyor.

10. Yüksek kimyasal maddelere maruz kalmak .Uzun süre yüksek kimyasal maddelerle birlikte olmak çalışmak ve solumak spermlerde düşüklüğe neden oluyor.

11. Tabi bunların dışında da tıbbi sorunlar da kısırlığa neden oluyor.Fiziksel rahatsızlıklar,genetik hastalıklar erkek kısırlığına olumsuz yönde katkıda bulunuyorlar.

 

Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ