lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir?

Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir?

Endometriozis teşhisi eğer ki çikolata kisti dediğimiz rahim içerisinde bir kist meydana gelmişse  bu ultrason sonucuna göre deneyimli bir doktorun farkedebileceği bir kist türüdür.Bu nedenle o kist görüldükten sonra CA 125 denilen bir kan testi ile bu bulguların desteklenmesi ve  bunun  sonucunda da tanı konulabilir.Fakat bu tanı sadece kist oluşması halinde mümkündür.

Yapılan muayene sonucu değişik ve sert yapışıklıklar meydana gelmiş ise yani rahmin arkasıyla makat arasında daha  doğrusu makatın rektum dediğimiz bölümü arasında ciddi yapışıklıklar meydana gelmiş ise yapılan muayenede bu sorunlar hissedilebilir.Ayrıca yapılan muayenede rahmin arkasında 2 tane ağrı sinirleri vardır bu ağrıyı iletirler, o bantaların üzerinde nokta şeklinde nodülarite dediğimiz ve parmağa gelen, hastada o nodülariteyi bulduğumuz zaman ağrı şikayeti olur.

Onları bulabilmemiz tanı koymamız açısndan bizim için çok önemli verilerdir. Ancak hafif veya az miktarlarda endometriozis var, fakat kist yok ise böyle durumlarda yapışıklıklar yok ve onları bulabilmemizin veya anlayabilmemizin imkanıda yoktur.Bu durum ne  ultrasonla nede emarla yapılan tahliller sonucuda bulunamaz .Tek şans ameliyatla laporoskopi dediğimiz gözle görerek tanı konulabilir.

Bu ise laporoskopi dediğimiz günü birlik yapılan  bir ameliyattır o zaman hafif veya orta düzeydeki endometriozisi bulabilme ihtimali bulunmaktadır. Ağır endometriozisi tanımak biraz kolayken ultrasonda ve emarda herşeyin çok normal gittiği fakat gerçekte endometriozis olduğu vakalar vardır.Tanı metodları kımen ağır endometriozislerde çok net gösterirken hafif ve orta endometriozislerde hiç birşey göstermeyebilir.

Endometriozis ile ilgili her türlü ayrıntıyı bu sayfalarda bulabilirsiniz.

Endometriozis tedavisi için  Prof.Dr.Bülent Tıraş doktor Formu ile bize ulaşın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ