lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Endometriozis ve Hamile kalma

Endometriozis ve Hamile kalma

Kadınların üçte birinde endometriozis sorunu nedeni ile kısırlık problemi yaşanıyor…

Endometriozis sorunu, yaşamları boyunca her on kadından birini etkileyen jinekolojik bir durumdur ve bu kadınların üçte birinde kısırlık sorunu ile ortaya çıkmaktadır.

Endometriozis üreme yıllarında çok sayıda kadını etkileyebilecek yaygın bir durumdur. Endometriozis sorununda; endometrium olarak bilinen rahimin astarı, rahim dışında büyümeye başladığında doku erozyona uğrar.Bu problem doku yıkımı ve anatomik bozulma ile sonuçlanır. Sonunda üreme organlarının doğal işlevi etkilenir ve bu da kısırlığa neden olabilir.

Endometriozisin klasik semptomları, düzenli güçlü ağrı kesicilerin gerekli olduğu tekrarlayan adet ağrısı içerir. Ağrı genellikle adet periyodunda başlar, ancak birkaç gün önce ortaya çıkabilir ve değişik zamanlarda da sürer. Bununla birlikte, adet döngüleri sırasında bir tür acı veya rahatsızlık yaşayan kadınların hepsinde endometriozis olmayabilir Bu nedenle klinik bir tanı koymak sıklıkla zor olabilir. Endometriozise bağlı periyot ağrı genellikle zamanla kötüleşir ve ağızdan alınan ağrı kesicilere dirençli hale gelebilir. Bazı kadınlarda ayrıca sırt ağrısı ve bağırsak ağrısı gibi başka ağrılar gelişebilir ve bazen ağrı, adet periyodundan ayrı olarak farklı zamanlarda bazen daha kuvvetlenip ve artabilir.

Bazı kadınlarda endometriozisi gösteren hiçbir semptom olmayabilir.Genellikle ameliyat sırasında keşfedilen sürpriz bir tanı olarak gelebilir.  Birçok hastada çok az belirti gösterebilir.
Günümüzde, ameliyat olmadan hastalığı teşhis etmenin güvenilir bir yolu yoktur. Yüksek çözünürlüklü ultrason taraması ve uzmanlar tarafından yapılan görüntüleme yöntemleri hastalığın teşhisine yardımcı olabilir ve endometriozisin ciddiyeti hakkında bilgi verebilir. Bununla birlikte, görüntüleme taramaları ile de sadece% 50’ye kadar teşhis edilebilir.

Endometriyum olarak bilinen rahim astarı, ciddi endometriozis vakalarında sıklıkla etkilenir ve bu da bir embriyonun rahime yerleşmesine engel olabilir.

Ne yazık ki, endometriozis önlenemez, ancak erken tanı hastalığın ilerlemesini ve doğurganlık beklentilerinin kötüleşmesini önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, endometriozis teşhisi konulan kadınların hepsinin kısırlık yaşayamayacağını hatırlamak önemlidir.
Endometriozis nedeni ile kısırlık sorunu yaşayan endometriozisli kadınların büyük çoğunluğu için iyi haberler de var .Endometriozisin ciddiyetine bağlı olarak, endometriozisi çıkarmayı denemek için ilaçlar ve laparoskopik bir cerrahi işlem yapılabilir.Birçok durumda, kadınlar ameliyattan sonra doğal olarak gebe kalabilirler, ancak yine de güçlük çekenler için tüp bebek tedavisi diğer bir seçenektir.

Bu konuda şüpheleriniz varsa en yakın tüp bebek merkezine başvurmanızı öneririz.

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler; 

 

 

 

 

 

 

 

..

Endometriozis ve Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir,isterseniz danışman merkezler ile daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.
 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ