Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Bizde Kazandık..

Bizde Kazandık..

Merhaba;

Eşimle 2000 yılında internette tanıştık ve kısa bir flörtten sonra da evlendik. Biz de birçok çift gibi hemen çocuk istemiyorduk, ama kendimizce bir süre de belirlememiştik. Ancak 5. yıldan sonra etrafımızdaki herkes “hadi artık” demeye başladı, bütün konuşmalar dönüp dolaşıp çocuk meselesine getiriliyordu. Biz de yavaş yavaş çocuk sahibi olma fikrine sıcak bakmaya başlamıştık.

Böylece korunma yöntemlerini bıraktık. Bu şekilde aradan birkaç ay geçti, ancak hamile kalmadım. Bu durum beni başlangıçta biraz endişelendirmişti, ama daha sonra, korunmasız ilişkide hemen hamile kalınamayabileceğini, en az 1 yıl geçmesi gerektiğini öğrenince biraz rahatladım ve kendimi teselli etmeye çalıştım. Bu tam 8 ay böyle sürdü. Ben her ay hamile kalacağım diye ümitle beklerken hep boşa ümitlenip duruyordum.

Aradan 9 ay geçtiği halde hamile kalamayınca, endişelerim çoğalmaya başladı ve kontrole gittim.  Doktor; “1 yılı doldurun, eğer hala hamile kalamamışsan o zaman gel” dedi.  Yine de bana ve eşime bazı tahliller yapıldı. Bu tahliller birkaç kez tekrarlandı. Ve öğrendim ki, yumurtalık rezervimde hızla düşüş varmış. Bu durum, yaşın ilerlemesi ve kalıtsal nedenler (annenin erken menopoza girmesi) ile alakalı imiş. Bana, aşılama ile zaman kaybetmeden hemen tüp bebek Umutla yapmam gerektiği söylendi. Bu tür rahatsızlıklarda, aşılamada bile tutma şansı çok azmış. Aynı şekilde Tüp Bebekte de şansımın çok çok az olduğu, benim neler hissedebileceğim düşünülmeden, yüzüme duygusuzca söylendi. Günlerce üzüntüden ağladım. Eşim ise, “bu dünyanın sonu değil, çocuk olmasa da olur, üzülme” diyordu. Fakat ben böyle düşünemiyordum. Sürekli İnternetten tüp bebekle ilgili siteleri ve hastaneleri geziyordum. Tüp Bebeğin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyordum.

Sonra ÇİDER diye bir dernek olduğunu okudum ve buraya üye oldum. Artık zamanın benim için ne kadar önemli olduğunu düşünerek Tüp Bebek yapmaya karar verdim. Eşim de beni destekledi. Ancak hem Devlet yardımından yararlanamıyor olmak, hem de şansımın çok düşük olduğunun söylenmesi nedeniyle fazla ümitli değildik.

Buna rağmen, internette araştırma yapmaya devam ettim ve çok sayıda tüp bebek merkezi olduğunu hayretle gördüm. Başarılı bir tüp bebek merkezinin ise belli standartlara sahip olması gerektiğini, ancak bu merkezlerin çoğunun bu standartları taşımadığını öğrendim. Ayrıca bunun için istenen ücretler de oldukça abartılıydı.

Sonunda ÇİDER’i aramaya karar verdim ve o içten sesiyle bana yol gösteren Elif hanımı tanıdım. Bana güvenebileceğim birkaç hastane ismi söyledi. İçlerinden bana en uygun olduğunu düşündüğüm merkez -her anlamda- UMUT TÜP BEBEK MERKEZİ oldu. Elif Hanım, benim için aynı gün saat 17:00 ye randevu aldı ve “sizi çok güler yüzlü bir ekip karşılayacak, çok sıcak bir ortamdır, hastane ortamından çok evinizde gibi hissedersiniz kendinizi” dediğini hatırlıyorum. Bunun üzerine büyük bir umutla, UMUT TÜP BEBEK’e gittim ve ön görüşme yapmak üzere Dr. Banu Kumbak Aygün’ün odasına girdim. Sonuçlarımı gösterdim. İnceledi ve hiç umutsuzca bakmadı. Gayet güler yüzlü bir ifadeyle, bu sonuçlara göre bile % 30 şansımın olduğunu söyledi. Gayet olumlu konuşuyordu. Beni ilk görüşmede muayene ederek tüp bebek uygulamasını detaylarıyla anlattı.

Ardından tedaviye başlandı. İlaçlar ve iğnelerle yumurtalık rezervimin arttırılması için yapılan tedavinin ardından, iki adet yumurtanın istenen olgunluğa ulaştığı söylendi. İçimde ilk umut ışığı belirmişti. Çünkü daha önce bir üniversite hastanesi’nde yapılan aynı uygulamada, yeterli olgunlukta hiçbir yumurta elde edilememişti.

Embriyo transferinin ardından heyecanlı bir bekleyiş başladı ve testin yapılacağı o gün geldi.  Umut Tüp Bebek Merkezi’nde kan testi yapıldı.  % 5 lik şansımın olduğunu düşündüğüm için hamile kalacağımdan asla ümitli değildim ve doktorum Banu Hanım, yüzünden hiç eksik etmediği tebessümü ile bana müjdeyi verdi. Hamile kaldığımı ilk öğrendiğimde yaşadığım duygu yoğunluğunu ise kelimelerle anlatamam. Hayatta hiçbir şey beni bu kadar mutlu edemezdi herhalde, gözyaşlarımı tutamadım, hemen eşimi aradım ve müjdeyi verdim.

Hamileliğim şu an 14. haftasında ve her şey yolunda gidiyor. Bu gün ufaklığın içimde iyice büyüdüğünü, ellerini ve başını hareket ettirdiğini büyük bir heyecanla izledim.

Bu mucizeyi gerçekleştiren UMUT TÜP BEBEK MERKEZİ’ ne ve doktorum Banu Hanım’a sonsuz teşekkürler.                                        

 Yasemin Erdoğan Erkan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ