lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Bebeğiniz 1 aylıkken neleri algılar ve yapabilir.?

Bebeğiniz 1 aylık olduğunda daha da güçlenmiş olur. Artık başını kaldırıp bir süre için dik tutabilir. Ancak yine de kafasına destek vermelisiniz. Bebeğiniz artık sizi görünce daha anlamlı tepkiler veremeye başlar. Bir aylık olduklarında bebeklerin çevre algıları ve işitme duyuları gelişir. Etrafında olup bitenlerin farkına varmaya başlar. Aynı şekilde seslere duyarlılığı ve ilgisi artar.

Eğer bebeğinizin önünde bir oyuncak koyacak olursanız, ona bakacak ulaşmaya çalışacaktır. Ancak, henüz onu kavrayamaz, çünkü henüz yumrukları kapalı şekildedir. Bu dönemde bebeğiniz, kol ve bacaklarının, kendisine bağlı olduğunu keşfeder. Onlarla neler yapabileceğini öğrenmeye çalışır.  Dokunma duyusu son derece gelişmiştir. Ve yüzeylere dokunduğunda anında tepki verir. Onula oyun oynayarak vücudunu tanımasına yardımcı olabilirsiniz. İlk zamanlar homurtu ve guruldamaya benzer sesler çıkarır. Bakışlarını daha uzun süre odaklayabilir. Bu ay, bebeklerinin genel olarak yarısı anne ve babalarını yabancılardan ayırt edebilirler.

Bebeğiniz artık daha uzun süre uyanık kalmaktadır. Bu sebeple onun duygusal gelişimini teşvik etmek için ona şarkı, tekerleme vs. söyleyebilirsiniz. Basit müzikli oyuncaklar da onu eğlendirecektir.
Bebeğiniz artık her iki gözü ile odaklanmaya öğrendiğinden hareket eden bir nesneyi kolaylıkla izleyebilir. Yüzünün karşısında bir çıngırak ya da mesela renkli plastik bir kepçe de olabilir- aşağı yukarı hareket ettirerek onun dikkatini çekebilirsiniz. Ve hareketleri takip etmesini sağlayabilirsiniz.

 

Yeni doğan bebeğin 6- 12 ay arası gelişimi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ